Fir ptr. Feeder

Alte stiluri de pescuit, alti pesti

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Limax
member
Mesaje: 297
Membru din: 12 Ian 2006 17:34
Localitate: Satu Mare

Mesaj de Limax » 06 Mar 2007 12:22

De ce aveti nevoie la feeder de fir scufundator?
in mod normal firul la feeder trebuie sa stea un pic tensionat intre varful batului si momitor, daca este nevoie sa se scufunde inseamna ca are burta, iar daca are burta inseamna ca nu iti va semnaliza la timp cand ai lovitura.


:?: :?: :?:

Avatar utilizator
pil
junior member
Mesaje: 59
Membru din: 07 Mar 2006 23:32
Localitate: Rm. Valcea - Craiova
Contact:

Mesaj de pil » 06 Mar 2007 14:43

Limax scrie:De ce aveti nevoie la feeder de fir scufundator?
in mod normal firul la feeder trebuie sa stea un pic tensionat intre varful batului si momitor, daca este nevoie sa se scufunde inseamna ca are burta, iar daca are burta inseamna ca nu iti va semnaliza la timp cand ai lovitura.


:?: :?: :?:
Intr -un fel ai dreptate ... dar eu cred ca trebuie sa se si scufunde ... nu pot sa ma pronunt ca nu am mai pescuit la feeder, dar la majoritatea firelor destinate feederului am vazut ca sunt sinking .... si au si o elasticitate mai redusa pt sesizarea muscaturii . Ma gandesc ca producatorii de fire le fac pe cele de feeder sinking cu un motiv anume. Mai mult nu mai zic nimic :D
Imagine
www.pil.ro un nou site de pescuit sportiv !

Avatar utilizator
Limax
member
Mesaje: 297
Membru din: 12 Ian 2006 17:34
Localitate: Satu Mare

Mesaj de Limax » 07 Mar 2007 09:27

pil scrie:
Limax scrie:De ce aveti nevoie la feeder de fir scufundator?
in mod normal firul la feeder trebuie sa stea un pic tensionat intre varful batului si momitor, daca este nevoie sa se scufunde inseamna ca are burta, iar daca are burta inseamna ca nu iti va semnaliza la timp cand ai lovitura.


:?: :?: :?:
Intr -un fel ai dreptate ... dar eu cred ca trebuie sa se si scufunde ... nu pot sa ma pronunt ca nu am mai pescuit la feeder, dar la majoritatea firelor destinate feederului am vazut ca sunt sinking .... si au si o elasticitate mai redusa pt sesizarea muscaturii . Ma gandesc ca producatorii de fire le fac pe cele de feeder sinking cu un motiv anume. Mai mult nu mai zic nimic :D
Cred ca confunzi firele de Match cu cele de feeder. Cele de Match sunt obligatoriu scufundatoare.

Avatar utilizator
radumatica
veteran
Mesaje: 632
Membru din: 26 Dec 2005 21:39

Mesaj de radumatica » 07 Mar 2007 15:00

Si cele de feder la fel!!!
Principiul de intepare este la fel ca si la match...ori daca tu ai avut ocazia sa intepi la match un peste in conditia ca firul avea burta,atunci stii despre ce vorbesc....
Conditie de baza...fir subtire,fara memorie ,scufundator.
Ori cum spui tu,ca firul trebuie sa fie tensionat intre varful feeder-ului si momitor,pana firul ti se scufunda s-ar putea sa nu mai ai absolut deloc nada in cosuletul momitor si carligul sa fie la metri de locul momit...
Practica , pe balta se face!!!

Avatar utilizator
pil
junior member
Mesaje: 59
Membru din: 07 Mar 2006 23:32
Localitate: Rm. Valcea - Craiova
Contact:

Mesaj de pil » 07 Mar 2007 20:48

Limax scrie: Cred ca confunzi firele de Match cu cele de feeder. Cele de Match sunt obligatoriu scufundatoare.
Uite descrierea de la Sufix Feeder Mono care , dupa cum scrie pe el e facut pt feeder : "A strong and supple line that offers good abrasion resistance, high knot strength and fast sinking."
Imagine
www.pil.ro un nou site de pescuit sportiv !

Avatar utilizator
Limax
member
Mesaje: 297
Membru din: 12 Ian 2006 17:34
Localitate: Satu Mare

Mesaj de Limax » 08 Mar 2007 08:50

Mai bine ia un textil de 4 lbs si folosesti power gumm.

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 24 Aug 2007 13:29

Vă aşteptăm pe forumul oficial OTV: http://otvforum.com

Scrie răspuns