Pelete noi de carlig

Alte stiluri de pescuit, alti pesti

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Limax
member
Mesaje: 297
Membru din: 12 Ian 2006 17:34
Localitate: Satu Mare

Pelete noi de carlig

Mesaj de Limax » 13 Ian 2007 08:16

La pescuitul fin, eu de un an am inceput sa folosesc pelete moi de carlig:
Dinamite Baits:
-Betaine Green
-Amino Original
Crazy Baits:
-Japaneze Squid
-Amino Peletes
Ieri am luat de la Mainline:
-Pulse
-Ceva Fishmeal

La Dinamite Baits am gasit si atractant lichid, pelete solubile de momit, etang si groundbait.
In special daca le-am stropit cu nutramino si un pic de betaina am observat o selectionare clara a exemplarelor indiferent de marimea peletei.

Voi folositi pelete de carlig pentru selectia exemplarelor mai mari? Sau folositi altceva?

Avatar utilizator
radumatica
veteran
Mesaje: 632
Membru din: 26 Dec 2005 21:39

Mesaj de radumatica » 15 Ian 2007 10:20

Rezultate .. cand folosesti peletele moi?
Si pe ce tip de ape?
Ca sa fiu mai exact...ape reci,sau pe ape mai calde?
Rezista la aruncare,sau nu?....pentru ca am incercat si eu anul trecut,dar nu prea am avut pana acum rezultate si foarte multe se "rupeau"de pe carlig in momentul lansarii,cand pescuiam la feeder sau match.
In schimb la varga,era OK . :D
Practica , pe balta se face!!!

Avatar utilizator
Limax
member
Mesaje: 297
Membru din: 12 Ian 2006 17:34
Localitate: Satu Mare

Mesaj de Limax » 15 Ian 2007 11:27

Cum rezolvi problema cu umiditatea (Dynamite Bites o are)

Betaine green- am cumparat betaina praf Big Carp (mai ieftina si nu trebuie sa reziste la fierbere) si am presarat pe pelete pana le-am redus umiditatea. Acum rezista si la Match si feeder
Amino Original sunt un pic mai rezistente dar totusi se rup, cauza tot umiditatea este. Am bagat un burete gros de 0,5 cm pe fundul recipientului si incet s-au uscat. Astea stau chiar foarte bine.
Cele de "Crazy Baits" stau foarte bine pe carlig (si sunt cele mai prinzatoare) Japaneze Squid.
Mainline acum mi-am luat prima data si nu am avut posibilitatea sa le incerc inca.

Avatar utilizator
Limax
member
Mesaje: 297
Membru din: 12 Ian 2006 17:34
Localitate: Satu Mare

Mesaj de Limax » 17 Ian 2007 12:06

radumatica scrie:Rezultate .. cand folosesti peletele moi?
Si pe ce tip de ape?
Ca sa fiu mai exact...ape reci,sau pe ape mai calde?
Rezista la aruncare,sau nu?....pentru ca am incercat si eu anul trecut,dar nu prea am avut pana acum rezultate si foarte multe se "rupeau"de pe carlig in momentul lansarii,cand pescuiam la feeder sau match.
In schimb la varga,era OK . :D
Si era sa uit, pune peletele in frigider cu o seara inainte si se intaresc pentru vreo 12 ore, daca ai si o geanta frigorifica te tin si 24 de ore.

Avatar utilizator
radumatica
veteran
Mesaje: 632
Membru din: 26 Dec 2005 21:39

Mesaj de radumatica » 15 Mar 2007 22:20

De la ultima postare nu mai da nimeni la match??? :lol: :lol: :lol:
Practica , pe balta se face!!!

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 15 Mar 2007 23:12

Am folosit si eu peletele moi de la Dynamite, cele Betaine Green dar la feeder si am avut rezultate uimitoare la clean si mreana. Sincer nu ma asteptam sa-mi intre clean de 1. 1/2kg si mreana de 2kg.
Carpfishing... A way of life!

Avatar utilizator
radumatica
veteran
Mesaje: 632
Membru din: 26 Dec 2005 21:39

Mesaj de radumatica » 18 Mar 2007 20:10

mikecarp scrie:Am folosit si eu peletele moi de la Dynamite, cele Betaine Green dar la feeder si am avut rezultate uimitoare la clean si mreana. Sincer nu ma asteptam sa-mi intre clean de 1. 1/2kg si mreana de 2kg.


Nu te supara... :roll: Lamureste-ma si pe mine pe ce apa ai pescuit...
Curgatoare :?: ...statatoare.. :?: ptr.ca vad ca speciile capturate de tine,preponderent tin de arealul apelor curgatoare,si este clar ca pe un rau nu trebuie sa lansezi 50-60 de metri...in lungime... :shock: :lol: :lol:
Intrebarea este : la lanseuri lungi cum faci sa-ti ramana pe carlig peleta respectiva??? :shock:
Limax a venit cu ceva idei bune,dar nu atat de bune ca sa poti lansa la distanta,(aceasta fiind necesar daca acolo ai vaduri,platouri unde vine sa se incalzeasca (pe timp de primavara)si sa se hraneasca pestele,etc...) 8)
Practica , pe balta se face!!!

Avatar utilizator
Limax
member
Mesaje: 297
Membru din: 12 Ian 2006 17:34
Localitate: Satu Mare

Mesaj de Limax » 19 Mar 2007 09:39

radumatica scrie:
mikecarp scrie:Am folosit si eu peletele moi de la Dynamite, cele Betaine Green dar la feeder si am avut rezultate uimitoare la clean si mreana. Sincer nu ma asteptam sa-mi intre clean de 1. 1/2kg si mreana de 2kg.


Nu te supara... :roll: Lamureste-ma si pe mine pe ce apa ai pescuit...
Curgatoare :?: ...statatoare.. :?: ptr.ca vad ca speciile capturate de tine,preponderent tin de arealul apelor curgatoare,si este clar ca pe un rau nu trebuie sa lansezi 50-60 de metri...in lungime... :shock: :lol: :lol:
Intrebarea este : la lanseuri lungi cum faci sa-ti ramana pe carlig peleta respectiva??? :shock:
Limax a venit cu ceva idei bune,dar nu atat de bune ca sa poti lansa la distanta,(aceasta fiind necesar daca acolo ai vaduri,platouri unde vine sa se incalzeasca (pe timp de primavara)si sa se hraneasca pestele,etc...) 8)
Peste 30 de metri mergi pa noroc, poate sta poate nu. De la Dynamite parca amino original se tine mai bine decat Betaine Green.
In schimb Sensas (Crazy Baits) si Mainline stau mult mai bine. Japaneze Squid este aproape identic cu Betaine Green. Eu le tin la frigider si dau pe ele cu lactalbumina sau betaina sa le intaresc.
Pentru feeder sugerez sa tagi pe forfac cu o croseta, daca intorci carligul in peleta se crapa si nu mai tine la lanseuri lungi. Asa poti da si 50 m si nu pica de pe carlig dar e destul de incomod.
Atentie, prea multa uscare le transforma in poppup-uri.

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 09 Apr 2007 19:35

@radumatica,
Vad ca in ultima vreme ma tot contrezi, dar nu-i nimik...
Am pescuit pe raul Arges unde latimea este de aprox 20m, Am lansat cam 15m oblic fara sa fortez(pe sub mana).
In general pescuiesc la crap dar iarna cand lacurile sunt inaccesibile mai pescuiesc si pe rau la feeder.
Sper sa te multumeasca raspunsul si sa nu mai te iei de mine aiurea.
Carpfishing... A way of life!

Avatar utilizator
radumatica
veteran
Mesaje: 632
Membru din: 26 Dec 2005 21:39

Mesaj de radumatica » 10 Apr 2007 05:06

mikecarp scrie:@radumatica,
Vad ca in ultima vreme ma tot contrezi, dar nu-i nimik...
Am pescuit pe raul Arges unde latimea este de aprox 20m, Am lansat cam 15m oblic fara sa fortez(pe sub mana).
In general pescuiesc la crap dar iarna cand lacurile sunt inaccesibile mai pescuiesc si pe rau la feeder.
Sper sa te multumeasca raspunsul si sa nu mai te iei de mine aiurea.

Nu te supara ...nu am avut intentia de a te contra...
Am intrebat si eu de curiozitate,ca doar de aceea dialogam pe acest forum!!!
Eu in general pescuiesc pe ape statatoare,unde ca sa ajungi la "vad"trebuie sa lucrezi cu plute "grele"(10gr.-12gr.)foarte bine echilibrate si trebuie sa arunci lung...cam 40 de metri ceea ce face ca aceste minuni...numite pelete moi sa se desprinda de pe cralig. :lol:
Practica , pe balta se face!!!

Scrie răspuns