Scule Shimano pt Feeder

Alte stiluri de pescuit, alti pesti

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
pil
junior member
Mesaje: 59
Membru din: 07 Mar 2006 23:32
Localitate: Rm. Valcea - Craiova
Contact:

Scule Shimano pt Feeder

Mesaj de pil » 14 Feb 2007 12:31

Salut,
Vreau sa achizitionez 2 lansete de feeder Shimano Hyperloop ax de 3.60 si 100g putere de aruncare , si 2 mulinete Shimano Nexave FA 4000. Spuneti mi si mie ce parere aveti de aceasta alegere, si ce parere aveti in general de lansetele Shimano pt feeder. Si alte recomandari sunt binevenite.
Ultima oară modificat 09 Mar 2007 16:38 de către pil, modificat 1 dată în total.

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 14 Feb 2007 16:03

Eu am modelul Hyperloop si sunt fff multumit de el.Eu pescuiesc cu el doar pe rau la pesti pana in 2kg dar am observat ca mai are rezerva de putere. Ptr mine e un bat f bun, dar sti si tu ca ce e bun ptr unu ptr altul s-ar putea sa nu fie.
Carpfishing... A way of life!

Avatar utilizator
radumatica
veteran
Mesaje: 632
Membru din: 26 Dec 2005 21:39

Mesaj de radumatica » 14 Feb 2007 21:13

Desi este un model "mai trecut" iti recomand Shimano Beastmaster medium-heavy.
Am una bucata si sunt deosebit de multumit de model :lol:
Atat doar ca pretul.... :mrgreen:
Practica , pe balta se face!!!

Avatar utilizator
pil
junior member
Mesaje: 59
Membru din: 07 Mar 2006 23:32
Localitate: Rm. Valcea - Craiova
Contact:

Mesaj de pil » 15 Feb 2007 12:27

mikecarp scrie:Eu am modelul Hyperloop si sunt fff multumit de el.Eu pescuiesc cu el doar pe rau la pesti pana in 2kg dar am observat ca mai are rezerva de putere. Ptr mine e un bat f bun, dar sti si tu ca ce e bun ptr unu ptr altul s-ar putea sa nu fie.
Pesti mai mari de 2 kg nu ai prins cu ea ? Si eu tot pe rau vreau sa pescuiesc - pe olt - dar poate sa cada si pesti mai mari de 2 kg . Ce mulinete folosesti la hyperlop? Si inca o intrebare : ce cosulete folosesti pe rau unde curentul este mai mare si ce nada pui in ele .

radumatica nu prea vreau sa dau prea multi bani pe lansete ... dar vreau si ceva cat de cat de calitate.

Mersi mult pt raspunsuri.

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 15 Feb 2007 17:58

Cand pescuiesc la feeder pe rau, urmaresc in general mreana si cleanul. Daca mai intra si cate un caras nu ma supar,dar pestii vizati sunt cei de mai sus.
Nu mi-a intrat nimic mai mare de 2 kg, dar am avut multe capturi intre 1kg si 1.8kg cu unvarf de 3 capturi de 2kg(mreana).
Mulineta pe care o folosesc este Shimano Alivio 2000 si ma inteleg foarte bine cu ansamblul acesta.
Unde pescuiesc eu pe raul Arges este curentul destul de puternic si in general folosesc cosulete de 30-50g(goale).In ele pun deobicei groundbait de la Dynamite (Swim Stim Green) sau un amestec facut de mine din pesmet mamaliga cu strot branza topitasau cascaval si pamant. In ultimul timp am incercat si Van Den Einde Feeder amestecat cu cascaval si am prins bine zic eu (la asa ceva am luat mreana de 2kg, dar si destui cleni intre 500g si 1.2kg + alte mrene pana in 700g).
Sper sa-ti fie de folos si daca crezi ca te mai pot ajuta cu ceva nu ezita sa intrebi.
Carpfishing... A way of life!

Avatar utilizator
pil
junior member
Mesaje: 59
Membru din: 07 Mar 2006 23:32
Localitate: Rm. Valcea - Craiova
Contact:

Mesaj de pil » 23 Feb 2007 17:14

mike
ce model de hyperloop ai ? medium, heavy sau extra heavy ? inelele sunt bune pt fir textil ? Eu am vb la un magazin si au doar medium . Cate inele are al tau ? 15 ?

Mersi

Avatar utilizator
pil
junior member
Mesaje: 59
Membru din: 07 Mar 2006 23:32
Localitate: Rm. Valcea - Craiova
Contact:

Mesaj de pil » 06 Mar 2007 14:50

intr un final am comandat si mi au venit 2 hyperloop feeder medium + 2 mulinete shimano exage 4000 . Inca nu am apucat sa pescuiesc cu ele , dar la prima vedere par de calitate f buna . O sa va spun cum s au comportat dupa prima partida . Abia astept :D
Imagine
www.pil.ro un nou site de pescuit sportiv !

Avatar utilizator
minu
junior member
Mesaje: 61
Membru din: 30 Sep 2005 18:25
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de minu » 14 Oct 2007 18:38

pil scrie: + 2 mulinete shimano exage 4000 . :D
Un tovaras de-al meu si-a luat exage 4000 FA dar e dezamagit de ele deoarece firul pe tambur se ashaza ca si cu grebla. Rotorul nu face cursa completa, infasurind mai mult nailon pe partea superioara a tamburului iar in partea de jos, dinspre corpul mulinetei ramine mai gol. Nu isi merita banii. Poate ca alivio FA era o alegere mult mai fericita, dar asta e... Poate ca tu vei fi multumit...fiecare cu parerea lui... ;-) ;-) ;-)

Avatar utilizator
minu
junior member
Mesaje: 61
Membru din: 30 Sep 2005 18:25
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de minu » 14 Oct 2007 18:38

pil scrie: + 2 mulinete shimano exage 4000 . :D
Un tovaras de-al meu si-a luat exage 4000 FA dar e dezamagit de ele deoarece firul pe tambur se ashaza ca si cu grebla. Rotorul nu face cursa completa, infasurind mai mult nailon pe partea superioara a tamburului iar in partea de jos, dinspre corpul mulinetei ramine mai gol. Nu isi merita banii. Poate ca alivio FA era o alegere mult mai fericita, dar asta e... Poate ca tu vei fi multumit...fiecare cu parerea lui... ;-) ;-) ;-)

Avatar utilizator
pil
junior member
Mesaje: 59
Membru din: 07 Mar 2006 23:32
Localitate: Rm. Valcea - Craiova
Contact:

Mesaj de pil » 25 Aug 2008 10:00

Salut

Poate prietenul tau a luat o mulineta defecta . Vreau sa ti spun ca mulinetele se comporta bestial , si aseaza firul pe tambur uniform . Am 2 mulinete si am pus fir pe amandoua tambururile (si cele de rezerva) si firul este asezat impecabil. Am auzit sa mai fie probleme la unele mulinete exage , dar nu in cazul meu .. eu am luat mulinetele de la un magazin din Arad care le a adus din Ungaria . Sunt foarte multumit de ele si o sa mai cumpar una 2500 pt un prieten care o va folosi la spinning.

Fire Intinse !
Imagine
www.pil.ro un nou site de pescuit sportiv !

Scrie răspuns