Dunare

Alte stiluri de pescuit, alti pesti

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Cucu Ionel
senior member
Mesaje: 470
Membru din: 08 Ian 2006 15:00
Localitate: Timisoara

Dunare

Mesaj de Cucu Ionel » 08 Iun 2007 13:59

am fost acum doua saptamani la Dunare in speranta capturarii vreunui somn,pe langa ceva crap,bineinteles.N-am avut o muscatura,cu toate momelile clasice cu care l-am incercat:rame negre,de ploaie.coropisnite,peste viu ...Localnicii care-au venit in zona sa intinda setcile au spus ca somnul nu mananca fiindca-i la bataie!Este posibil?Stie careva daca a inceput sa manance,ca pe mine ma mananca-n fund sa ma duc iar!? :roll: :evil: :lol:
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru

Avatar utilizator
tudor oprescu
Moderator
Mesaje: 231
Membru din: 18 Feb 2003 16:24
Localitate: Paris
Contact:

Mesaj de tudor oprescu » 08 Iun 2007 15:08

Cand somnul e la bataie se aduna in anumite locuri. Nu-i mai gasesti imprastiati si nici nu mai vaneaza. Cand vor termina o sa-si reia activitetea. Nu am cum sa stiu cand termina cu bataia acolo, depinde de temperatura apei si nu o cunosc.
Aici pe Saone si Ron au terminat asa ca week-end-ul trecut am facut niste capturi frumusele :

Imagine
Imagine
Imagine

Si nu numai noi am prins. Colegii din barca cealalta au prins si ei :

Imagine
;-)

Avatar utilizator
Cucu Ionel
senior member
Mesaje: 470
Membru din: 08 Ian 2006 15:00
Localitate: Timisoara

Mesaj de Cucu Ionel » 08 Iun 2007 17:16

Superbe capturi,Tudor!Din pacate pe aici mai rar asa ceva,eu ma gandeam la ceva de genul 5-7 kg.cam acolo era speranta mea! :oops: Deci au avut dreptate localnicii,am vazut in setcile lor ceva somotei prinsi,a doua zi cand au scos setcile,cam pe la 2,5-3 kg buc.au luat 3 buc.intr-o setca de 200m.Ca sa fiu mai sigur ca a terminat cu bataia ma duc iar cam peste doua sapt.,sper sa fie bine.Apropo,cam la ce temperatura a apei depune somnul?
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru

Avatar utilizator
tudor oprescu
Moderator
Mesaje: 231
Membru din: 18 Feb 2003 16:24
Localitate: Paris
Contact:

Mesaj de tudor oprescu » 08 Iun 2007 18:30

La 20° incepe sa depuna. Cu conditia sa dureze aceasta temperatura mai multe zile. Daca ramane vremea destul de calda, deci si temperatura apei, fii sigur ca in doua saptamani au terminat.

Fir intins !

Avatar utilizator
chiqui2k4
member
Mesaje: 186
Membru din: 23 Ian 2005 11:36

Mesaj de chiqui2k4 » 09 Iun 2007 18:26

Felicitari pentru capturi Tudor.Cred ca anul asta o sa mearga mult mai bine la tine acolo decit in Mequinenza si Caspe.Multe salutari.Cristi.

Avatar utilizator
tudor oprescu
Moderator
Mesaje: 231
Membru din: 18 Feb 2003 16:24
Localitate: Paris
Contact:

Mesaj de tudor oprescu » 09 Iun 2007 21:16

Merci Cristi.
Intr-adevar vremea a fost mai frumoasa aici decat in Spania in primavara asta. Dar chestia n-o sa dureze. :lol:
Vin din nou cat de curand. ;-)

Tudor

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 18 Iun 2007 19:12

in 8 iunie sa fie somnul la bataie ?
cred ca au facut misto......

du-te la peste nu te lua dupa ei

Scrie răspuns