unde pe Mures si cu ce

Alte stiluri de pescuit, alti pesti

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
dolfyn
new member
Mesaje: 18
Membru din: 15 Noi 2006 08:11
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

unde pe Mures si cu ce

Mesaj de dolfyn » 17 Iun 2007 22:44

Buna,
In primul rand vreau sa multumesc tuturor care isi fac timp pentru muritorii de rand (ca si mine) sa scrie pe acest forum. Am rasfoit mult acest forum si mai am inca multe de invatat.
As vrea sa fac o iesire pe Mures. Sunt din Cluj, asa ca distanta nu e o problema majora. Masina sau tren si se rezolva. Va rog sa ma directionati spre o locatie sau doua. As vrea sa iesim 2 cupluri, pe un week-end, astfel ca cel putin o zi jumate o pot sustrage de la nevasta pentru a ma hlizi la betele din apa. Oricum si nevestele o sa ne fie pe cap. (Fiecare viciu se taxeaza .. nu?? :oops: )
As vrea sa incerc o iesire speciala pentru somn. Mi s-a cam pus pata. As vrea sa ma duc cu coropisnita, rame. Ar trebui sa incerc si cu altceva? Am vazut niste informatii referitor la intestine de pui/gaina. Am auzit (nu sunt sigur daca in acest forum sau in alta parte) de ficat cum ca ar fi ff atractiv. Am vazut pe Tarnita II la ficat, o bucata cam de 5 cm pe 2 cm, prins un biban de peste jumatate de kilogram. Nu avea kilogramul dar in orice caz .. era un exemplar frumos.

Despre coropisnita, cum e cel mai bine sa fie prinsa? Stomacul e moale iar toracele, firesc, dur. Am vazut ca recomandare de montura asemanator ca la crap. EU m-am gandit la asa ceva: plumb semiculisant de 40gr, carlig marisor (cred ca e de 2) legat cu textil, cam 20 cm de textil de la plumb. Batul care as vrea sa il folosesc este un DAM de 3 m, actiune 100-300 gr. Mai am un Dam de 4,2m dar are actiunea de 50-120 gr. Cel de 4,2m are o actiune ff frumoasa de varf. Sincer, pana acum nu am avut ocazia de un exemplar care sa imi solicite cu adevarat betele. Din pacate ...

As vrea sa folosesc o lanseta pentru somn si inca una ca si "garnitura". De asemenea as vrea sa ma sfatuiti, a doua lanseta la ce sa fie. As incerca crap, cu mamaliga si boabe de porumb. Mamliga cu aroma de vanilie, srot si canepa boabe.

Mersi de timpul vostru de a citi acest mic "spam".

:P

CRAP
new member
Mesaje: 9
Membru din: 22 Iun 2007 18:14
Localitate: tg-mures
Contact:

Mesaj de CRAP » 23 Iun 2007 13:06

am auzit ca la iernut pe unde curge muresul pe acolo parca mai merge ceva somn si crap.merita incercat :lol:

peterfi lajos
member
Mesaje: 226
Membru din: 15 Noi 2005 09:37

Mesaj de peterfi lajos » 23 Iun 2007 15:44

Da daca esti pensionar si ai timp sa stai 3-4 luni .

CRAP
new member
Mesaje: 9
Membru din: 22 Iun 2007 18:14
Localitate: tg-mures
Contact:

Mesaj de CRAP » 23 Iun 2007 19:12

daca mergi la crap iti trebuie vreo 10 zile si trebuie momit.oricum in primele 2-3 zile nu prea trage. :lol:
orice pescar vrea sa prinda un peste mare

Scrie răspuns