SOMN MARE...

Alte stiluri de pescuit, alti pesti

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
BogdanPopa
member
Mesaje: 229
Membru din: 08 Aug 2007 23:23
Localitate: oradea

SOMN MARE...

Mesaj de BogdanPopa » 21 Aug 2007 13:34

DACA VRETI SOMN MARE...incercati la LIVADA,jud. Bihor....nu am mai fost la pescuit pe acolo de 2 ani,deci nu va pot da relatii de taxa,nadire,pescuit noapte zi etc.,dar este somn mare,am vazut cu ochii mei.Balta este a unor prieteni de ai mei si acum doi an au bagat ceva plase,vroiau sa scape de caras..era f mult....si am vazut niste somni de m-am speriat..60..70kg..precizez ca nu sunt pescar de somn,dar cred ca la 70 de kg somnul e mare,nu?.Au si crapi mari peste 15kg.Merita sa incercati.O singura problema ar fi...ei furajeaza balta... :D .FIR INTINS!
Crap daca nu prind un crap:)))

cipibm
senior member
Mesaje: 333
Membru din: 19 Mai 2007 20:13
Localitate: baia mare
Contact:

Mesaj de cipibm » 21 Aug 2007 20:53

...cu cereale mucegaite!!! :-(

BogdanPopa
member
Mesaje: 229
Membru din: 08 Aug 2007 23:23
Localitate: oradea

Mesaj de BogdanPopa » 21 Aug 2007 20:55

Cu borhod.. :shock:
Crap daca nu prind un crap:)))

Avatar utilizator
tudor oprescu
Moderator
Mesaje: 231
Membru din: 18 Feb 2003 16:24
Localitate: Paris
Contact:

Mesaj de tudor oprescu » 21 Aug 2007 22:31

Cum stii ca somnii aveau 70kg ? Cum au fost cantariti ? Dupa cantar mai erau vii ?

Tudor

BogdanPopa
member
Mesaje: 229
Membru din: 08 Aug 2007 23:23
Localitate: oradea

Mesaj de BogdanPopa » 22 Aug 2007 11:13

Tudor...nu a cantarit nimeni nimik...cand au bagat plasele acelea imense..pt a scoate carasul mult din balta..au prins in plase niste bucati de somn mari,crapi de 15kg,stiuca de 6 ,7 kg...bineinteles ca kg au fost date asa..la ochi....pt ca nu s-a pierdut vremea cu cintare sau chestii de astea fiind eliberati f repede..s-a retinut doar carasul.
Crap daca nu prind un crap:)))

Avatar utilizator
tudor oprescu
Moderator
Mesaje: 231
Membru din: 18 Feb 2003 16:24
Localitate: Paris
Contact:

Mesaj de tudor oprescu » 22 Aug 2007 18:51

Imi pare bine ca au fost eliberati. Si ma si asteptam la faptul ca au fost cantariti la ochi. De foarte multe ori cantaritul la ochi adauga niste kile in plus. :lol: De aceea eu prefer sa-i masor. Asa nu prea se poate exagera si poti deduce destul de usor si greutatea. In plus masuratoarea nu-i condamna la moarte asa cum se intampla la cantaritul cu somnul spanzurat de un copac. Scuze, sunt off topic, am plecat :arrow:

Tudor

Scrie răspuns