Silurus Glanis - Sugestii montura (suprafata)

Alte stiluri de pescuit, alti pesti

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 24 Mai 2008 13:36

Daca zici de feromoni , eu m-am lecuit dupa prima fiola folosita ! :D
Am vazut unii dand la clonc cu succes care baga acul cu tot cu momeala (buchet de rame ,coropisnite ,chiar file) in ulei de peste (sardine ,somon ,nu stiu exact ca n-au vrut sa-mi arate eticheta ) ; alti agata o bucata de burete pe tija acului ,mai spre ochet ,si o imbiba in sange ! Mai am vazut niste spray-uri prin magazin cu care se stropeste momeala dar nu stiu daca au efect !
Eu n-am folosit plasa de genul ala ,dar am un frate care-si facuse una de 1 x 1 m (asa e legal ) punea putina nada in mijloc si prindea ceva albitura pe un lac ,dupa care tineam pestii vii in cutii mari cu aparat de aer pana mergeam la Dunare . Nu cred ca ar fii avut succes la Dunare cu plasa asa mica ,doar daca nu gasesti cumva o zona cu apa mica si mult puiet ,asa ca toti avem o linie de oblet si cu cativa viermusi rezolvam problema !
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 24 Mai 2008 13:45

Si acea plasa, din fotografia prezentata de mine, are aprox. aceleasi dimensiuni (e conceputa pentru colectarea pestilor de mici dimensiuni). Dar cred, ca ai dreptate, cel mai sfant, e tot o telescopica de 3m, cu cativa viermusi sau rame. :-)

AUGUSTIN
junior member
Mesaje: 46
Membru din: 02 Ian 2006 22:41

Mesaj de AUGUSTIN » 24 Mai 2008 17:08

plasa aceea se numeste halau si daca este destul de mult maruntis se prinde imediat cu el . eu cind prind maruntis folosesc tot asa ceva si bag o bucata de mamaliga in ea il bag in apa si dupa aia arunc o mina doua de srot deasupra si cind vad ca incepe sa misune la suprafata ridic usor dar la el iti mai trebuie ceva funie mai groasa si un bat cam de 3 metri si vezi ca trebuie sa ii legi mai bine ochiurile unde se agata plasa e fiare ca sint cam firave si se desfac..... si ar mai fi o solutie prostovolu dar la ala iti trebuie indeminare si sa nu fie pietre pe substrrat ca le ridici pe toate sau daca nu il lasi acolo si ptr tansport poti folosi o galetuse speciala si ca sa le dai aer poti folosi o piatra de acvariu si un furtun cu un regulator ca cel de la perfuzii si o camera de masina umflata

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 24 Mai 2008 17:22

Da ,Augustine, stim !
Poza e de aici
http://www.xxx.ro/produse/96/3135/Ha ... erala.html
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 24 Mai 2008 21:40

Ai dreptate Augustin, dar in ceea ce priveste folosirea prostovolului, :roll: :x , nu il incadrez la capitolul "solutii". Prostovolul din cate stiu eu, este considerat scula de braconaj si este foarte daunator pentru mediul acvatic (plumbii lui grei, maturand tot substratul, melcisori, scoici - in felul acesta se strica multe locuri de pescuit bune. Daca ai un loc bun de pescuit si se da cu prostovolul, in acel loc, o lunga perioada de timp, acel loc devine neproductiv ). :evil:

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 03 Iun 2008 12:00

Mai are cineva, sugestii sau sfaturi, legate de pescuitul somnului ?

Multumesc.

Avatar utilizator
chiqui2k4
member
Mesaje: 186
Membru din: 23 Ian 2005 11:36

Mesaj de chiqui2k4 » 03 Iun 2008 19:58

Salut.Incearca montura pe care ti-a prezentato Tudor. In Spania si Italia merge foarte bine.Poti incerca sa dai si linga mal cam la 1m distanta si te legi de ceva crengi (daca ai) cu un fir de 0.15-0.20 de nailon. Iar ca momelea caras cam cit palma sau anghila intre 20-30 cm.
Cristi.

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 04 Iun 2008 21:27

chiqui2k4 scrie:Salut.Incearca montura pe care ti-a prezentato Tudor. In Spania si Italia merge foarte bine.Poti incerca sa dai si linga mal cam la 1m distanta si te legi de ceva crengi (daca ai) cu un fir de 0.15-0.20 de nailon. Iar ca momelea caras cam cit palma sau anghila intre 20-30 cm.
Cristi.
Carasul este cel mai convenabil, pentru mine, este si usor de gasit, dar si rezistent.

Multumesc pentru sugestie.

Avatar utilizator
chiqui2k4
member
Mesaje: 186
Membru din: 23 Ian 2005 11:36

Mesaj de chiqui2k4 » 04 Iun 2008 21:47

Daca ai stuf,arboli cazuti in apa incearca in acele locuri.Si daca mai bati si cloncul ,ai avea mult mai multe sanse. Succes.
Cristi.

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 05 Iun 2008 18:02

Sunt astfel de locuri, cu apa adanca (3-5 m) si cu structuri in zona, dar eu pescuiesc la Prut (apa de frontiera) si nu prea stiu, daca am voie sa folosesc barca (nu stiu ce spune legislatia). O sa ma interesez, iar daca as avea voie, cred ca, cloncul mi-ar mari sansele de succes. :-)

Multumesc.

Scrie răspuns