Silurus Glanis - Sugestii montura (suprafata)

Alte stiluri de pescuit, alti pesti

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Silurus Glanis - Sugestii montura (suprafata)

Mesaj de Dan Cristian » 22 Mai 2008 19:17

Am de gand, ca aceasta vara sa dedic cateva partide exclusiv somnului (cu momeala vie, pestisor) si nu prea stiu ce montura sa adopt. In zonele unde pescuiesc eu, localnicii folosesc niste trestii lungi, cu un fir sanatos pe ele, iar in carlig pun obleti sau carasi vii (lasati, pe timpul noptii, foarte aproape de suprafata apei, pentru o atractie mai buna a somnului). In prelungirea trestiei, mai au o rezerva de cativa zeci de metri de fir, pe mal, ancorat bine, de un tarus. La acestia am vazut ca au prins moace de 2-5 kg (am auzit de somni si mai mari, de 15-25 kg, dar eu nu am vazut).
As vrea sa optimizez acest stil (pescuit cu pestisor viu), la Prut, cu lanseta. Eu m-am gandit la umatoarea montura (este prezentata ca o montura pentru crap), acum ramane sa-mi spuneti parerea dvs., sugestii, detalii (plumb, carlig, momeala, fir) sfaturi sau alte monturi, mult mai eficace. Tinand cont ca locul de desfasurare este o apa curgatoare, destul de adanca 3-5 m, avand curenti destul de puternici, o apa, pe care mai trece din cand, in cand si cate o salupa, si fel de fel de cioate si crengi).

Multumesc :-).

Imagine

Avatar utilizator
silviu_ms
senior member
Mesaje: 371
Membru din: 07 Apr 2008 09:45

Mesaj de silviu_ms » 22 Mai 2008 20:00

eu zic mai bine sa incerci sa folosesti montura pater noster....e mai simplutza un pic decat asta....mi se pare destul de greu sa agati pestele cu cea prezentata de tine...parerea mea :lol:

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 22 Mai 2008 20:21

Parerea mea e ca montura asta nu se preteaza la pescuitul in curent . Va fii plimbata momeala cand la stanga ,cand la dreapta ,3 m inainte ,5 m inapoi ...tot asa in functie de curent si nu pre-ai bine...prea multa libertate in miscare pe o zona prea mare ! De-aia localnicii pescuiesc la fixa ,ca momeala nu are libertate si zbaterea ei pe loc restrans incita somnul ! De obicei procedeul asta merge acolo unde-s maluri abrupte ori pomi aplecati deasupra apei . Eu unul pescuiesc de pe mal la somn ,clasic ,cu un ac la fund ,fie ca dau la bucata ,fie la buchet de rame ,fie la coropisnite .De multe ori am avut insa atac de somn la monturi de salau (in genul Pater Nostre ) la pestisor viu ori file ! Cel mai bine ,nu te mai complica ,mergi pe montura de crap si baga-i un fir mai gros (si plumb mai mare daca e curent puternic) si ace mai mari . In functie de agataturi (daca nu ai ,ori sunt mai mici) incerci cu 2 ace pe linie ,unul in sus de plumb (40-60 cm) si altul in jos (20-30cm) . La cel de jos pui pestisor viu iar la cel de sus un file ! Mergi la 2 capete ...poate intra si salau ! :D
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 23 Mai 2008 21:21

Ideea este, ca zona respectiva este detinatoare a unor somni destul de mari si sper sa gasesc o metoda, sa dau de un mustacios mai mare. :-)

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 24 Mai 2008 11:01

iorga george scrie: In functie de agataturi (daca nu ai ,ori sunt mai mici) incerci cu 2 ace pe linie ,unul in sus de plumb (40-60 cm) si altul in jos (20-30cm) . La cel de jos pui pestisor viu iar la cel de sus un file ! Mergi la 2 capete ...poate intra si salau ! :D
Intr-adevar, in zona este si foarte mult salau, dar somnul este vizat. Ca momeala, pestisorul viu, cat de mare sa fie ? 100-200 g ?!?

Avatar utilizator
tudor oprescu
Moderator
Mesaje: 231
Membru din: 18 Feb 2003 16:24
Localitate: Paris
Contact:

Mesaj de tudor oprescu » 24 Mai 2008 11:36

Poti incerca "la geamandura". Schema este aici
Talia pestelui viu poate merge de la un oblete pana la un ciortan de 2kg. Eu nu te sfatuiesc sa utilizezi pesti mari pentru ca vei avea mai multe rateuri decat cu un peste de talie modesta.

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 24 Mai 2008 11:45

Sa-ti spun sincer ,la noi in zona cel mai bine merge la Guvid (asta-i delicatesa ptr. salau si nu are mai mult de 20 gr ) Daca nu dam de guvid ,cautam obleti ,rosioara ,carasei si chiar si avati mai mici ! Eu unul nu prea depasesc 100 gr (in cazul carasilor) dar nici nu vanez exclusiv somni mari . Daca o sa incerci cu pesti mai mari de 150 gr o sa astepti cam mult sa-ti traga ...dar cand iti trage , o sa fie unu mare !
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 24 Mai 2008 12:19

tudor oprescu scrie:Poti incerca "la geamandura". Schema este aici
Talia pestelui viu poate merge de la un oblete pana la un ciortan de 2kg.
Domnu' Tudor, stiam de aceasta metoda, ca fiid una dintre cele mai prinzatoare ale marilor somni, numai ca in cazul meu nu prea se poate aplica, eu pescuind intr-o apa de frontiera (Prutul). Din aceasta cauza, caut alternative (gen montura prezentata de mine, un fel de geamandura, miniaturizata). :-)

@iorga george
Ai dreptate, niste albitura, undeva pe la 50-100 g, ar fi ideala (nici prea mici, nici prea mari).

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 24 Mai 2008 12:36

O sa vezi tu atunci cam ce marime prefera ! O sa vezi atac de avat ori biban la pestisori mai rasariti si atac de stiuca ori somn la pestisori f. mici ! Cred ca totul depinde de cat de populata cu puiet e zona respectiva ! Cand nu prea e puiet ,se arunca la ce-i dai tu (doar ca pune botul tot rapitorul )
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 24 Mai 2008 13:03

@iorga george
Am vazut o serie de atractanti pentu somn ("frumos" mirositori), se merita sa-i folosesc ? Daca da, cum se folosesc acestia, in cazul pescuitului cu momeala vie ?

Iar pentru procurarea albiturii, mai rapid, foloseste cineva asa ceva ? :

Imagine

Scrie răspuns