Pastrav de Harghita

Alte stiluri de pescuit, alti pesti

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Vlad_Colceriu
veteran
Mesaje: 667
Membru din: 17 Apr 2008 20:19
Localitate: Bucuresti-Titan
Contact:

Pastrav de Harghita

Mesaj de Vlad_Colceriu » 24 Mai 2008 08:28

In judetul Harghita, in comuna Plaiesii de Jos, curge un raulet numit Casin. Nu este vestitul rau Casin, este doar o coincidenta de nume. Acest rau este bogat in clean, mreana mare, scobar, dar nu in ultimul rand in pastrav. Acum vreo 6 ani, am facut ultima partida de pescuit pe acel raulet. In afara de mrenele si clenisorii care au venit, dupa o ploaie torentiala au iesit 2 capturi , 2 pastravi peste un kilogram, de o reala frumusete, unul prins de mine si unul de fratele meu. Daca cineva , vreodata vrea sa faca o partida la pastrav pe acest rau, ma ofer din tot sufletul sa fac pe ghidul. Accesul este foarte simplu, din DN12 cum se vine dinspre Sfantul Gheorghe, la un moment dat se vede un indicator pentru Plaiesii de Jos. Se mai merge aproximativ 5 km pe drum asfaltat si se ajunge pe un pod exact peste acel raulet. Nu am decat sa va spun ca se prinde frumos si acum. Spun asta din cele auzite de la prietenii mei care au mai fost. :)

Scrie răspuns