mulineta si fir pentru bolognesa

Alte stiluri de pescuit, alti pesti

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
sergiu_q
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 06 Aug 2007 16:56
Localitate: bucuresti

mulineta si fir pentru bolognesa

Mesaj de sergiu_q » 13 Iun 2008 08:56

am primit mai demult o bolognesa de 7m si ma gandeam s-o incerc zilele astea .problema e ca inca nu mi-am cumparat o mulineta si fir adecvat pescuitului la bolo.
Imi puteti recomanda va rog o mulineta si un fir specific pentru bolo?
Ultima oară modificat 13 Iun 2008 13:51 de către sergiu_q, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
maiden
Moderator
Mesaje: 1552
Membru din: 30 Mar 2006 07:55
Localitate: GL,TL
Contact:

Mesaj de maiden » 13 Iun 2008 11:52

Iti trebuie o mulineta mica, fina, usoara...iar ca fir poti folosi un fir subtire, de obicei sub 0,18. Mulineta trebuie sa fie buna, sa fie o adevarata placere s-o folosesti, pentru ca, la acest stil de pescuit, cu bolo, ca si la spining dealtfel, stai mult timp cu lanseta in mana, si implicit, lansezi si recuperezi folosind mulineta din dotare....asa ca mare grija la achizitionarea mulinetei....
Din cate stiu nu exista fir specific pentru bolo. Eu spre exemplu, am un fir de 0,14, de la Trabbuco, negru, scufundator, si foarte rezistent.....

Poate mai auzim si alte pareri de la colegii nostri de suferintza... asadar domnilor ?!?! :mrgreen:
Daca peşte nu e, nimic nu e !!! :))

Multe sfaturi utile cu privire la forum, si nu numai, găsiţi AICI

Avatar utilizator
totis
junior member
Mesaje: 75
Membru din: 17 Mai 2005 13:55
Localitate: giurgiu
Contact:

Mesaj de totis » 16 Iun 2008 10:15

@sergiu
trebuie sa spui unde vrei sa o folosesti si la ce tip de pescuit, ptr a putea sa primesti ceva sfaturi.
una este sa dai la bolo pe lac si alta ''pe curgatoare'', samd.
Octavian Urdea
ASOCIATIA PESCARII GIURGIUVENI

Avatar utilizator
sergiu_q
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 06 Aug 2007 16:56
Localitate: bucuresti

Mesaj de sergiu_q » 16 Iun 2008 20:51

sa iti spun sincer nici nu stiu sa o folosesc prea bine :). am folosit-o o singura data la pluta.
in general o sa o folosesc pe lacuri cand ma plictisesc asteptand crapul, dar sper sa o folosesc si in delta, vara asta.

Avatar utilizator
Cucu Ionel
senior member
Mesaje: 470
Membru din: 08 Ian 2006 15:00
Localitate: Timisoara

Mesaj de Cucu Ionel » 17 Iun 2008 17:31

Sergiu, pescuitul la bolo este un pescuit care se preteaza excelent la rau, in special pescuitului de scobar, mreana, clean,etc.Daca vrei raspunsuri la intrebarile tale legate de bolo, intra pe site-ul revistei aventuri la pescuit, iar la forum, sectiunea stationar, sunt destui pescari sa te indrume corect. ;-)
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru

Avatar utilizator
sergiu_q
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 06 Aug 2007 16:56
Localitate: bucuresti

Mesaj de sergiu_q » 17 Iun 2008 19:40

thanks man.
am gasit o gramada de chestii despre bolo acolo :) .

Scrie răspuns