Locuri de pescuit la lin

Alte stiluri de pescuit, alti pesti

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

subzero20
junior member
Mesaje: 64
Membru din: 22 Iul 2008 16:51
Localitate: Romania

Locuri de pescuit la lin

Mesaj de subzero20 » 15 Ian 2009 22:31

stie cineva vreo balta unde se mai gaseste lin? Dar nu rapciugi dealea cat palma...
Stiu ca a cam disparut linul din tara,dar na..incercarea moarte nare.

mi ciuda...nu am prins niciodata si ii peste foarte fain:(

Avatar utilizator
cezar oprea
senior member
Mesaje: 476
Membru din: 28 Feb 2007 09:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cezar oprea » 16 Ian 2009 00:30

flavius angling scrie:mi ciuda...nu am prins niciodata si ii peste foarte fain:(

auzi...da' ce zici o fi si bun la gust? :roll:
"Lasati ciortanii sa vina la mine !"
www.holdemstars.ro

iulian
member
Mesaje: 291
Membru din: 20 Ian 2004 13:11
Localitate: constanta

Mesaj de iulian » 16 Ian 2009 11:36

cert se mai gaseste in delta , eu am prind in zona Dranov , am pescuit in mod special la lin , cel mai mare pe la 900 gr. din pacate locatia nu o pot spune , administratorul amenajari nu permite pescuitul sportiv in mod curent .
deasemenea stiu ca la Peris ,D-NUL Albastroiu avea in unul de bazinele de iernat lin.

is

subzero20
junior member
Mesaje: 64
Membru din: 22 Iul 2008 16:51
Localitate: Romania

Mesaj de subzero20 » 16 Ian 2009 12:10

cezar oprea scrie:
flavius angling scrie:mi ciuda...nu am prins niciodata si ii peste foarte fain:(

auzi...da' ce zici o fi si bun la gust? :roll:

ha...mai stiu pe cativa care calca pe coada

Chirita Razvan
junior member
Mesaje: 53
Membru din: 18 Noi 2006 09:54

Mesaj de Chirita Razvan » 17 Ian 2009 14:55

Pe langa Bucuresti, mai e lin in lacul Snagov si in baltile Mariuta si Moara Vlasiei Salbatica. Cei care sunteti din Bucuresti, mai ziceti-mi si mie o balta , un lac ceva unde e lin, ca si eu ma chinuiesc de vreo 5-6 ani sa prind unul...

AUGUSTIN
junior member
Mesaje: 46
Membru din: 02 Ian 2006 22:41

Mesaj de AUGUSTIN » 17 Ian 2009 17:53

am prins in vara anului 2007 lin pe un canal adiacent al razelmului cam la 800-900 gr bucata la viermusi dar acolo poti ajunge numai cu barca.anul trecut nu am avut timp sa imi pierd vreo 3 zile pe acolo poate ajung anul acesta

Avatar utilizator
cezar oprea
senior member
Mesaje: 476
Membru din: 28 Feb 2007 09:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cezar oprea » 17 Ian 2009 20:42

Vara, 2007, Moara Vlasiei 2, pescuiam la crap si langa mine erau niste baieti care pescuiau la caras cu bomba.Carasul il retineau ,mi se pare ca aveau si voie,nu mai stiu,dar sigur ca nu puteau altfel. La un moment dat au prins un lin cam la juma' de kil' ...frumos peste si cinste baietilor ca l au eliberat fara sa le impuna cineva,chiar din propria initiativa.Mi a placut mult atitudinea lor .S au bucurat mult cand l au prins si l au admirat au discutat putin foarte incantati de captura si cum v am spus l au eliberat. Bravo lor !!!
"Lasati ciortanii sa vina la mine !"
www.holdemstars.ro

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 17 Ian 2009 22:46

Acum cativa ani ,au aparut in zona unde pescuiesc foarte multi lini ,da' mici (50-100 gr). Am luat unul acasa sa-l pun intr-un acvariu ! L-am tinut cam 10 zile si tot sarea din "cusca" . Intr-o dimineata l-am pus intr-un borcan si l-am dus inapoi la balta .
Nici in ziua de azi nu mi-a multumit ca l-am plimbat si l-am cinstit 10 zile la oras ! :evil: :mrgreen: :lol:

flavius angling scrie:stie cineva vreo balta unde se mai gaseste lin? Dar nu rapciugi dealea cat palma...
Stiu ca a cam disparut linul din tara,dar na..incercarea moarte nare.
zenhor scrie:Lin n-o sa mai gasesti decat in Delta...dar n-o sa prinzi din cauza abundentei rosioarei, babustii, carasului, etc.

Sunt prin Delta cateva locuri in care chiar ai sanse sa prinzi un lin frumusel, dar nu poti ajunge la ele decat cu cineva de-acolo. Sunt canale si zone pe care nu le dibuiesti nici singur, nici cu satelitul, nici cu elicopterul poate...si sincer, e bine ca sunt atat de retrase acele zone.

Cu alte cuvinte...ai sanse infinit mai mari sa prinzi pastrav cu lingurita de 30 gr. decat sa prinzi lin.

P.S. Am vazut vara asta niste "baieti" care pescuiau cu prostovolul...au prin un lin cam de 900 gr. - 1 kg + niste rosioara si 2 broaste testoase...au pus toata captura pe mal(2 - 3 kg peste)...au mai dat o data...au scos plasa goala si au lasat si pestele ramas pe mal...mort. Dup-aia ne-au zis noua sa-l luam daca vrem, ca nu le mai trebuie.
Am constatat ca prinsesera un lin cand am fost sa ne uitam. Degeaba l-am mai bagat in apa. Culmea e ca niste carasei si-au revenit...peste rezistent nu gluma :) .
Trist...
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Avatar utilizator
lucim23
member
Mesaje: 278
Membru din: 16 Apr 2008 16:25
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de lucim23 » 25 Ian 2009 15:05

pe langa cluj, respectiv gherla, unul dintre lacurile care mai are lin in cantitati destul de mari e Sacalaia.............
Dam o ........."Bila" ?

subzero20
junior member
Mesaje: 64
Membru din: 22 Iul 2008 16:51
Localitate: Romania

Mesaj de subzero20 » 25 Ian 2009 16:27

multumesc frumos pt raspunsuri

Scrie răspuns