Pret - Husa suplimentara de iarna !?!?!

Sectiune destinata discutiilor despre produsele de pe totalfishing.ro

Moderatori: mihai florescu, danr, maiden

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 17 Feb 2008 12:39

Ma refeream la ce-ai spus si tu in post-ul anterior, izolarea fata de mediul ambiant, in cazul in care se foloseste, in interiorul cortului, o sursa suplimentare, generatoare de caldura. Oricum si asa, fara sursa de caldura suplimentara, cred ca, fata de temperatura de afara, tot este mai cald in cort, nu cu foarte mult, dar este 2-3 grade acolo. Tocmai faptul ca nu bate vantul, nu este umezeala si izolarea fata de sol, fac o mica diferenta de temperatura, dintre interiorul cortului si mediul ambiant.

P.S. : Nu am la baza un studiu si nu am masurat temperatura personal, este doar o parere subiectiva. :-)

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 17 Feb 2008 12:47

si pararea mea tot subiectiva este :)

pentru vara practic nu conteaza

pe vreme rece eu nu ma duc decat la dunare
la dunare nu ma bag in cort decat ca sa dorm, si un sac adevarat face toti banii, o boieresti chiar daca sunt 2-3 grade afara
in rest stau afara cat de frig o fi, mai un foc mai o ciorba mai o tuica :)

Avatar utilizator
boosterman
veteran
Mesaje: 740
Membru din: 28 Iun 2006 22:02
Localitate: Suceava
Contact:

Mesaj de boosterman » 17 Feb 2008 13:51

Dan Cristian scrie:Ma refeream la ce-ai spus si tu in post-ul anterior, izolarea fata de mediul ambiant, in cazul in care se foloseste, in interiorul cortului, o sursa suplimentare, generatoare de caldura. Oricum si asa, fara sursa de caldura suplimentara, cred ca, fata de temperatura de afara, tot este mai cald in cort, nu cu foarte mult, dar este 2-3 grade acolo. Tocmai faptul ca nu bate vantul, nu este umezeala si izolarea fata de sol, fac o mica diferenta de temperatura, dintre interiorul cortului si mediul ambiant.

P.S. : Nu am la baza un studiu si nu am masurat temperatura personal, este doar o parere subiectiva. :-)
In octombrie 2007 la o partida pe malul Prutului am dormit in cort la o temperatura afara (masurata la ora 4 dimineata) de 2 grade C iar in cort erau peste 4 grade. Mentionez ca nu posed un cort de noua generatie ci unul montan de 4 persoane (dar in care incap doar 2 pescari cu tot cu echipament) :idea:
Nimeni nu moare virgin. Viata i-o trage fiecaruia cel putin o data.

Avatar utilizator
maiden
Moderator
Mesaje: 1552
Membru din: 30 Mar 2006 07:55
Localitate: GL,TL
Contact:

Mesaj de maiden » 17 Feb 2008 14:33

Categoric diferenta de temperatura exista! Cat de mare sau cat de mica, depinde numai de ce fel de cort ai, si cat de bine inchis este. Fac pariu, cu termometrul in mana!!! :lol: :lol:
Daca peşte nu e, nimic nu e !!! :))

Multe sfaturi utile cu privire la forum, si nu numai, găsiţi AICI

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 17 Feb 2008 16:20

Exact cum spune si boosterman, daca la un cort de calitate medie, se observa o oarecare diferenta de temperatura (nu prea mare, dar de luat in seama), cred ca la corturile ceva mai profesionale aceasta dieferenta este posibil sa fie si mai mare (tocmai datorita straturilor suplimentare). Cei de la Nash "se lauda" cu produsele lor, cu o izolare termica foarte buna. http://www.nashtackle.co.uk/Reviews/dou ... _talk.html

Avatar utilizator
boosterman
veteran
Mesaje: 740
Membru din: 28 Iun 2006 22:02
Localitate: Suceava
Contact:

Mesaj de boosterman » 17 Feb 2008 21:55

Asta incercam sa spun si eu: nu se compara fasul vechi vulcanizat cu noua generatie de materiale impermeabile! :idea: De aici si diferentele uriase de pret :!:
Nimeni nu moare virgin. Viata i-o trage fiecaruia cel putin o data.

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 17 Feb 2008 23:53

Sunt preturi pentru toate buzunarele si toata lumea, acum depinde cat esti dispus sa dai pentru calitate. Avand in vedere faptul ca nu cumperi un astfel de cort, in fiecare an, e mai greu sa te hotarasti si sa gasesti un raport calitate/pret echilibrat ... :-)

@danr :

Spune-mi, te rog, ce sac de dormit folosesti, din cate mi-ai spus mai sus, inteleg ca esti destul de multumit de el.

Multumesc.

Avatar utilizator
Dan Cristian
veteran
Mesaje: 601
Membru din: 16 Feb 2008 17:58
Localitate: Galati
Contact:

Mesaj de Dan Cristian » 22 Feb 2008 14:13

Cortul Nash Double xxx Extreme 2 persoane (1600 lei), prezentat pe site, am vazut ca are posibilitatea de a i se adauga un al treilea strat (pentru perioada rece), dar pe care nu l-am vazut in oferta Dumneavoastra. Cat costa aceasta husa suplimentara, iar daca nu o aveti pe stoc, se poate comanda ?
Am gasit, in cele din urma pretul la winterskin - 700 lei (acceptabil zic eu, pentru calitatea cortului).

Multumesc

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 22 Feb 2008 14:43

eu mi-am adus acest sac
http://www.cabelas.com/cabelas/en/templ ... &noImage=0

vreau sa-ti spun ca pentru mine este vis, eu fiind foarte friguros cand dorm
este foarte calduros, este breathable
cred ca este foarte caludros pentru ca, asa cum scriu si ei, are fibre Thermolite
sacul se umfla cu aer vizibil cand il desfaci, practc absoarbe aer in tesatura si asta cred ca ajuta foarte mult la izolarea termica
mi l-am luat pe cel cu -30 F

Scrie răspuns