rog informatii

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 05 Dec 2009 23:06

Laur scrie:De ce? Mai pleci de langa scule si ti-o trage in apa... asa cu frana de atac, nu prea.
Sa-nteleg ca in viata ta de pescar n-ai bagat de seama ca cei care n-au baitrunner pe mulinete ,slabesc frana la maxim ?! Ai idee de ce unii inteapa cu mana pe tambur ? Ai idee de ce au unele lansete clips de prindere a firului langa mandrina ?...eheii ,pescuitul asta nu-i asa cum crede toata lumea ! :lol:
Las-o mai moale cu aprecierile facute in necunostinta de cauza ...in sezonul rece pescarii sunt ciufuti rau ! :mrgreen: ...basca ,cele mai scumpe mulinete de crap ,nici macar nu au baitrunner ! ;-)
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Laur
senior member
Mesaje: 309
Membru din: 13 Oct 2009 10:04
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Laur » 05 Dec 2009 23:27

Poate mie nu-mi place sa intep cu mana pe tambur sau sa pescuiesc cu tamburul slabit.
Imi plac mulinetele cu bait runner si asta nu insemana sa vina si sa fie sarcastic fara o lamurire sau parere indiferent ca sunt novice sau experimentat in ale pescuitului.
Dar asa sunt pescarii: se dau samariteni si in realitate abunda de rautate in orice loc, caz, situatie...

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 06 Dec 2009 00:03

Laur scrie:Poate mie nu-mi place sa intep cu mana pe tambur sau sa pescuiesc cu tamburul slabit.
Ce-ti place tie e una ..sa afirmi ca-ti trage pestele lanseta in apa daca folosesti o mulineta fara baitrunner ,e alta ! Sunt enorm de multe mulinete excelente fara baitrunner si enorm de multi pescari care stiu sa le foloseasca ...corect ...cu frana deschisa ori pickup-ul ridicat !
p.s
Daca apuci sa pui mana pe una DE-ASTA n-o sa mai vrei in veci mulineta cu baitrunner... dar o sa trebuiasca sa-ti legi lansetele de cort ! :mrgreen:
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Laur
senior member
Mesaje: 309
Membru din: 13 Oct 2009 10:04
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Laur » 06 Dec 2009 10:56

Adica vrei sa spui ca nu ai vazut sau auzit de lansete trase in apa, mai ales ca tu esti dunarean..?

Avatar utilizator
Cucu Ionel
senior member
Mesaje: 470
Membru din: 08 Ian 2006 15:00
Localitate: Timisoara

Mesaj de Cucu Ionel » 06 Dec 2009 14:26

Laur ai inteles gresit, George a incercat sa explice ca, chiar daca ai mulinete fara baitrunner poti pescui linistit, fara pericolul de ramane fara bete, totul este sa slabesti frana la maxim s-au sa ridici pickpul. Ai dreptate, este mai simplu cu baitrunner dar se poate si fara. Si, intradevar, foarte multi au ramas fara bete, dar asta nu s-a intamplat fiindca n-au avut baitrunner ci ptr. ca au pescuit prost, fara frana slabita sau pickp ridicat. Ce ai fi zis daca ar fi avut mulinete cu baitrunner si nu l-ar fi cuplat? N-ar fi ramas fara bete? :lol:
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 06 Dec 2009 14:33

Laur scrie:Adica vrei sa spui ca nu ai vazut sau auzit de lansete trase in apa, mai ales ca tu esti dunarean..?
Am auzit si-am si vazut ,dar nu se punea problema de baitrunner in acele cazuri fiindca una e sa pescuiesti pe apa curata si alta in agatatura ...ca sa nu zic ca una e sa pescuiesti la crap asteptand in cort sa-ti sune statia de la avertizoare si alta e sa stai cu ochii pe bambine sau pe varf !
Eu m-am referit strict la faptul ca ceeace NU preferi tu ,adica mulinetele fara baitrunner , n-au nici o vina ca-ti trage pestele lanseta in apa ...toate avand buton de frana !!!
P.S.
99% din mulinetele cu baitrunner folosite la Dunare , NU FOLOSESC aceasta facilitate in mod curent !
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Avatar utilizator
marius.tim
veteran
Mesaje: 816
Membru din: 18 Oct 2007 12:01
Localitate: Timisoara

Mesaj de marius.tim » 06 Dec 2009 16:22

George Iorga scrie:
Laur scrie:Adica vrei sa spui ca nu ai vazut sau auzit de lansete trase in apa, mai ales ca tu esti dunarean..?
Am auzit si-am si vazut ,dar nu se punea problema de baitrunner in acele cazuri fiindca una e sa pescuiesti pe apa curata si alta in agatatura ...ca sa nu zic ca una e sa pescuiesti la crap asteptand in cort sa-ti sune statia de la avertizoare si alta e sa stai cu ochii pe bambine sau pe varf !
Eu m-am referit strict la faptul ca ceeace NU preferi tu ,adica mulinetele fara baitrunner , n-au nici o vina ca-ti trage pestele lanseta in apa ...toate avand buton de frana !!!
P.S.
99% din mulinetele cu baitrunner folosite la Dunare , NU FOLOSESC aceasta facilitate in mod curent !
Si asta pentru ca,nici daca ai vrea nu ai putea........ :lol:
Team Select Bait Romania

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 06 Dec 2009 19:16

marius.tim scrie:
George Iorga scrie:..................
99% din mulinetele cu baitrunner folosite la Dunare , NU FOLOSESC aceasta facilitate in mod curent !
Si asta pentru ca,nici daca ai vrea nu ai putea........ :lol:
Aici, depinde ...de loc ...de pescar...de-aia am zis 99%...1 % folosesc baitrunnerul activat cu frana de atac destul de stransa ! Oricum e destul de greu de pescuit asa...conteaza directia in care o apuca pestele dupa ce-a muscat iar daca folosesti avertizoare , pana apuci sa decuplezi baitrunnerul, crapul iti ia cativa metri din burta firului (facuta de curentul apei) si se duce in primul butuc !
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Avatar utilizator
marius.tim
veteran
Mesaje: 816
Membru din: 18 Oct 2007 12:01
Localitate: Timisoara

Mesaj de marius.tim » 06 Dec 2009 19:24

George Iorga scrie:
marius.tim scrie:
George Iorga scrie:..................
99% din mulinetele cu baitrunner folosite la Dunare , NU FOLOSESC aceasta facilitate in mod curent !
Si asta pentru ca,nici daca ai vrea nu ai putea........ :lol:
Aici, depinde ...de loc ...de pescar...de-aia am zis 99%...1 % folosesc baitrunnerul activat cu frana de atac destul de stransa ! Oricum e destul de greu de pescuit asa...conteaza directia in care o apuca pestele dupa ce-a muscat iar daca folosesti avertizoare , pana apuci sa decuplezi baitrunnerul, crapul iti ia cativa metri din burta firului (facuta de curentul apei) si se duce in primul butuc !
Dar,ramai cu o amintire placuta......! :mrgreen:
Team Select Bait Romania

Cata
member
Mesaje: 240
Membru din: 04 Apr 2007 20:34
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Cata » 07 Ian 2010 22:05

Salutare.
Ca sa nu mai deschid un topic aiurea,poate aveti amabilitatea sa sa imi ziceti daca aveti careva masa de boiles X2 ,is bune?? ceva obiectii sau...ceva pareri???
Mersi.
Respecte.
Fir intins!

Scrie răspuns