fire fluorescente

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

fire fluorescente

Mesaj de florinw » 16 Dec 2009 21:34

am vazut in emisiunile de pe pvtv ca multa lume foloseste fire fluorescente.as dori sa stiu ce fel de fire folositzi. firma,model, grosime,...evenzual inaintas,...
Ultima oară modificat 19 Dec 2009 12:35 de către florinw, modificat 1 dată în total.
cine gaseste greseli de ortografie poate sa le pastreze

Avatar utilizator
cipica
member
Mesaje: 251
Membru din: 21 Aug 2004 09:32
Localitate: bucuresti

Mesaj de cipica » 17 Dec 2009 18:51

Salutare. Sunt adeptul firelor fluorescente doar in cazul in care plantez pt ca sunt foarte vizivile si riscul de a te "urca" cu barca pe ele este mult mai mic. Diametrul pe care il folosesc este 0,4 mm. Ca marci am incercat Stren, Climax si Carpexpert. Toate la fel de bune. negresit trebuie sa folosesti inaintas, mono- fluorocarbon de preferat sau textil.
Numai bine!

Avatar utilizator
Florian Dinu
new member
Mesaje: 15
Membru din: 06 Dec 2009 17:19

Re: fire fluorescente

Mesaj de Florian Dinu » 18 Dec 2009 16:41

florinw scrie:as dori sa stiu ce fel de fire folositzi. firma,model, grosime,......
Indiferent de modelul pe care o sa il alegi, incearca, pe cat de mult iti permite tamburul, sa folosesti un diametru al firului cat mai mare.
In felul acesta o sa castigi rezistenta mare si elongatie mai scazuta.
Calitatile firelor fluo sunt ceva mai scazute decat a monofilamentelor normale. Acestea scad o data cu aplicarea acestui tratament special, care, permite realizarea acelei culorii.

Parerea mea, la unison cu a lui Cipica, este ca, sunt de mare ajutor in pescuitul plantat. Aici, un diametru mic al firelor nu este vital pentru a atinge distantele vizate.

Pe de alta parte, atunci cand vine vorba de aruncat monturile din mana, nu as merge pe o astfel de varianta.
If you like carpfishing as much as i do... then, you are addicted too!

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 18 Dec 2009 18:01

@ Florian Dinu,
Cred ca ai inteles gresut, nu e vorba de firele florocarbon ci de firele asa numite fluorescente, acele fire galbene sau orange care iti dau vizibilitate mai buna noaptea.
Carpfishing... A way of life!

ReMuS L
junior member
Mesaje: 91
Membru din: 24 Ian 2009 19:39
Localitate: Satu Mare

:)

Mesaj de ReMuS L » 18 Dec 2009 19:04

Asta si spunea Florian :-).Firele fluorescente (cele colorate in general)sunt mai slabe ca si rezistenta si , mai ales, durata de viata in comparatie cu monofilamentele normale. Totusi te ajuta mult, nu doar la pescuitul plantat ci si pe timp de noapte. Luminandule cu lanterna de cap poti urmari mai bine directia de miscare a pestelui, te ajuta mult in drill, dar cam la atat se rezuma avantajele, in rest sunt net inferioare monofilamentelor obisnuite.
P.S. Shimano Technium rulzz ;-)

ciogaby
junior member
Mesaje: 79
Membru din: 07 Mai 2008 12:13

Mesaj de ciogaby » 18 Dec 2009 21:10

Sunt foarte vizibile noaptea dar si ziua.Mergi pe cele fluorescente pt. ca sunt foarte comode si scot si pesti mari numai sa nu le fortezi prea tare.Oricum sunt destul de rezistente.Incearca-l pe cel de la Daiwa,raport pret -calitate f. bun sau daca iti permiti cumpara ceva mai de calitate.

Avatar utilizator
Florian Dinu
new member
Mesaje: 15
Membru din: 06 Dec 2009 17:19

Re: :)

Mesaj de Florian Dinu » 19 Dec 2009 12:11

ReMuS L scrie: P.S. Shimano Technium rulzz ;-)
:lol: De la o extrema la alta!
Aici avem de a face cu un fir a caror calitati sunt exceptionale dar, vizibilitatea tinde clar spre zero. Chiar si ziua!
If you like carpfishing as much as i do... then, you are addicted too!

Avatar utilizator
Florian Dinu
new member
Mesaje: 15
Membru din: 06 Dec 2009 17:19

Mesaj de Florian Dinu » 19 Dec 2009 12:36

Eu cred ca ar mai fi un aspect care trebuie luat in calcul daca folosim firele fluo. Ia incercati sa priviti de sub apa cam cum arata vadul pescuit. Mai ales daca monturile sunt relativ grupate pe acelasi pat de nada.
Daca in acelati timp mai avem pe balta, in apropierea noastra, inca vro' 2,3 colegi de suferinta care au ales si ei ca firele fluo sa le umple tamburii... :roll:

Nu stiu cat de mult ar influenta rezultatul partidei acest aspect dar, o grija in minus nu strica nici o data.
Mai ales daca pescuim dupa pesti mari!
If you like carpfishing as much as i do... then, you are addicted too!

ReMuS L
junior member
Mesaje: 91
Membru din: 24 Ian 2009 19:39
Localitate: Satu Mare

Re: :)

Mesaj de ReMuS L » 19 Dec 2009 13:10

Florian Dinu scrie:
ReMuS L scrie: P.S. Shimano Technium rulzz ;-)
:lol: De la o extrema la alta!
Aici avem de a face cu un fir a caror calitati sunt exceptionale dar, vizibilitatea tinde clar spre zero. Chiar si ziua!
Este adevarat ca vizibilitatea Techniumului este slaba, dar celelalte calitati compenseaza cu virf si indesat. Eu personal am avut tentative de a folosi firele fluorescente, P-line in speta, precum si Penn, dar m-am intors de fiecare data la Technium.
Am ajuns la concluzia ca am pierdut timp, bani , si mai ales nervi :evil: cu incercarile de a schimba Techniumul pe ceva mai vizibil.Deci, cel putin pentru mine, singurul fir (pentru pescuitul la crap) este la ora actuala acesta.

Avatar utilizator
marius.tim
veteran
Mesaje: 816
Membru din: 18 Oct 2007 12:01
Localitate: Timisoara

Mesaj de marius.tim » 20 Dec 2009 10:58

Florian Dinu scrie:Eu cred ca ar mai fi un aspect care trebuie luat in calcul daca folosim firele fluo. Ia incercati sa priviti de sub apa cam cum arata vadul pescuit. Mai ales daca monturile sunt relativ grupate pe acelasi pat de nada.
Daca in acelati timp mai avem pe balta, in apropierea noastra, inca vro' 2,3 colegi de suferinta care au ales si ei ca firele fluo sa le umple tamburii... :roll:

Nu stiu cat de mult ar influenta rezultatul partidei acest aspect dar, o grija in minus nu strica nici o data.
Mai ales daca pescuim dupa pesti mari!
Eu pescuiesc exclusiv cu fire fluo.Am ales doua fire dintre multitudinea existenta pe piata.Primul care l-am luat este Carbotex fluo de 0,27 real 0,28 l-am folosit un sezon intreg fara nici o problema.Are toate caracteristicile unui fir complet ,lansare,elongatie mica,rezistenta deosebita la nod sau liniara.Al doilea este Ultima Distance de 0,25 pe care o sa-l folosesc sezonul viitor pentru obtinerea de distante mai mari.Cu P-line m-am lamurit acum un an cand a trebuit sa-l schimb dupa doua luni pentru ca s-a facut ca sarma.Plus ca din start a lipsit cam 150 mt de fir de pe fiecare rola de 1000mt.
Sa revin la subiectul legat de culoarea firului,atat timp cat folositi inaintas de orice fel,mono sau textil,probabilitatea ca pestele sa vada firul este nula.Am verificat teoria asta si nu sta deloc in picioare.Anul asta am prins peste 100 de crapi intre 6 si 14 kg fara sa folosesc alt fir decat fluo.In apa firul se vede alfel ,decat al vedem noi de pe mal,iar daca se mai folosesc si backleads se elimina orice problema.
Am stat pe un lac 6 pescari unul langa altul fiecare cu 4 lansete si toti cu fire fluo,insirati pe o distanta de 150 de metri si nu a fost nici o problema legata circulatia pestilor.A prins toata lumea la fel.Mai mult conteaza stabilitatea firelor in masa apei ,caderea unghiului firului in apa ,mai ales cand apa este mica, decat culoarea.
As elimina mai degraba posibilitatea ca ,pestii sa loveasca firul decat sa-l schimb pe motiv ca culoarea nu este potrivita.
Team Select Bait Romania

Scrie răspuns