Maver+PL 865

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
dobre
new member
Mesaje: 15
Membru din: 01 Dec 2009 16:29

Maver+PL 865

Mesaj de dobre » 28 Dec 2009 19:53

Salutare, dupa ce m-am plimbat prin magazine timp de o luna m-am hotarat si astazi am achizitionat 4 lansete maver de 3,9m / 3,5 lb echipate cu PL865 de la okuma, am fost astazi pe un lac din apropiere si am aruncat cu plumb 120g 100m fara sa le fortez prea mult, cred ca mi-a fost si un pic frica sa nu trosnesc ceva, daca a mai aruncat cineva cu bete de la maver, ve rog un raspuns si pentru mine sa nu mai am emotii cand arunc.
as vrea sa ajung cu ele pe la 130m si as fi multumit.

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Re: Maver+PL 865

Mesaj de George Iorga » 28 Dec 2009 20:19

dobre scrie:Salutare, dupa ce m-am plimbat prin magazine timp de o luna m-am hotarat si astazi am achizitionat 4 lansete maver de 3,9m / 3,5 lb echipate cu PL865 de la okuma, am fost astazi pe un lac din apropiere si am aruncat cu plumb 120g 100m fara sa le fortez prea mult, cred ca mi-a fost si un pic frica sa nu trosnesc ceva, daca a mai aruncat cineva cu bete de la maver, ve rog un raspuns si pentru mine sa nu mai am emotii cand arunc.
as vrea sa ajung cu ele pe la 130m si as fi multumit.
Ce model de Maver ?...ce grosime la fir ?
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

dobre
new member
Mesaje: 15
Membru din: 01 Dec 2009 16:29

Mesaj de dobre » 28 Dec 2009 23:46

genesis extreme si fir de 0,30, este un fir de la carp expert camou

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 28 Dec 2009 23:57

In mod normal ,undeva pe eticheta lansetei era trecuta greutatea optima de aruncare . Eu as zice sa arunci intai cu 100 ,105 si 110 gr ...iar firul sa fie sub 0.25 . Daca ai garantie la ele ...da-i cat poti de tare ! :D
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

dobre
new member
Mesaje: 15
Membru din: 01 Dec 2009 16:29

Mesaj de dobre » 28 Dec 2009 23:59

am sa ma duc maine sa incerc si cu 100g cam asta ar fi greutatea optima, astazi nu prea am avut timp ca sa inserat repede dar maine am toata ziua...vroiam o parere sa nu fiu eu primul care le rupe:), oricum multam pentru raspunsul prompt.

dobre
new member
Mesaje: 15
Membru din: 01 Dec 2009 16:29

Mesaj de dobre » 31 Dec 2009 08:19

am revenit, george vreau sa spun ca am reusit sa arunc si cu 140 g cca 100m iar cel mai bine se incarca cu 120g unde am ajuns undeva pe la 130m, o rugaminte mai am la tine daca se poate sa imi explici si mie cum sa folosesc un marker pentru k din filmuletele dupa youtube nu prea inteleg montura, multumesc.

filica
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 25 Ian 2009 00:53

Mesaj de filica » 31 Dec 2009 16:40

uite aici!
http://www.carp-fishing-tactics.com/mar ... setup.html
1...Braided main line-fir textil ca si linie principala pe mulineta pt marker(TRANSMITE MULT MAI BINE VIBRATIILE DECAT MONO IN CAZ CA VREI SA CERCETEZI FUNDUL LACULUI)
2....Running ring---inel culisor care sa permita trecerea usoara a firului prin el
3...Cork ball--bila plutitoare(poate fi din polistiren sau din pluta(cork=materialul din dopurile vechilor sticle de vin)--este destinata sustinerii "tijei"plumbului in pozitie cat mai verticala facand la masurarea adancimii posibila trecerea mai usoara a firului
4...Amnesia--fir foarte rigid de obicei negru dar exista si varianta transparenta........Poate fi inlocuit si c-o sarma galvanizata.
5...pair shaped lead-.....plumb --aici pot fi folosite mai multe modele insa majoritatea pleaca de la firma de baza a plumbilor de distanta,avand (cei pt citire)si ceva diformitati la baza conului
6...rubber bead-..--bila de cauciuc care sa protejeze nodul cu care legi pluta de frecarea cu inelul culisor
SPER SA FI PRICEPUT CEVA!!!lLA MULTI ANI!!

dobre
new member
Mesaje: 15
Membru din: 01 Dec 2009 16:29

Mesaj de dobre » 01 Ian 2010 13:03

multumesc frumos, din filmuletele gasite nu prea imi iesea montura, dar acea schema este cred ca pe intelesul tuturor.
LA MULTI ANI tuturor si fire cat mai intinse in noul an.

Scrie răspuns