Sa-mi schimb sau nu Rod-Pod-ul?

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
zenhor
senior member
Mesaje: 322
Membru din: 01 Iun 2008 13:51
Localitate: Bucuresti

Sa-mi schimb sau nu Rod-Pod-ul?

Mesaj de zenhor » 31 Dec 2009 18:32

As vrea sa-mi schimb rod-pod-ul cu unul ceva mai usor si mai micut. In clipa de fata am un Sert Podium XRS care ce-i drept, nu m-a dezamagit.
Nu-mi convine totusi ca e mare rau si destul de greu...si nu pot sa-mi tin senzorii direct montati pe buzz-bar(nu mai incape in husa). Nici macar intr-o husa separata pentru Buzz-bari n-ar incapea.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

E un rod pod grozav, are si carlig pentru atasarea greutatilor, poate fi inclinat oricat de mult(si pe fata si pe spate), sistemele de prindere sunt foarte stabile, dar parca as vrea ceva mai mic si mai usor.


Din pacate nu prea gasesc unul care sa aiba o distanta acceptabila intre posturi, sa nu aiba articulatiile fragile si sa cedeze repede, etc. la un pret acceptabil. E cam aiurea sa-l vand pe asta si sa trebuiasca sa mai pun bani ca sa-mi iau ceva mediocru. M-am cam uitat pe net dar preturile si pozele ma dezamagesc.
Poate ma ajutati voi cu vre-un model pe care nu-l stiu.
La preturile pe care le consider eu acceptabile nu prea gasesc nimic interesant. Fara sa vreau compar cu ce am acum si nu prea merge schimbul.
Singurele care merita atentie sunt Fox-urile, Daiwa, Solar si poate Pelzer(in poze arata bine dar nu stiu cum se comporta dupa un timp sistemele de imbinare).
M-ar cam tenta un rod-pod cu 4 picioare, nu trepied.

K-Karp Intrepid arata binisor dar parca nu l-as schimba pe al meu cu el.

O alta varianta ar fi sa-mi iau niste picheti. Sunt oricum mult mai frecvente cazurile cand ii poti folosi decat cele in care nu-i poti folosi.
Chiar gandindu-ma bine pare o varianta foarte ok.

Stiti niste picheti cu un rapot calitate-pret bun?
Am deja 4(FL foarte ieftini dar merg folositi pe spate) si as lua pentru fata 4 bucati mai bunicei, eventual si cu filet.

Astept pareri!
Multumesc
<*))))))><{

Avatar utilizator
Marius_bn
veteran
Mesaje: 548
Membru din: 02 Dec 2005 07:01
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de Marius_bn » 31 Dec 2009 21:13

Eu am folosit ani buni versiunea de rod pod cu trepied (JRC X-Lite) si nu prea am avut ce sa-i reprosez. E drept ca 4 lansete echipate cu BBTRLC curbau usor tijele acestuia dar, per ansamblu, a fost OK. Singurul lucru deranjant a fost cauzat de stabilitatea la trasaturi mai puternice ori pontoanele umede. A urmat Sky Pod-ul, tata lor in materie, dar totusi prea greoi.

Pichetii sunt versatili, usori si economici insa vai de manutele noastre intr-o perioada de seceta sau sa nu zic de pontoane. Plus ca am un "fix" ca toate betele sa fie aliniate si cam la aceeasi inaltime ridicate.

Dupa zeci sau poate chiar sute de incarcari/descarcari de echipament tind inspre lucruri mai putin voluminoase si cat mai usoare cu putinta. Acum folosesc Fox Quattro care, in opinia mea, intruneste aceste calitati. Sigur ca sunt zeci de variante pe piata insa oricare ar fi alegerea ta investeste in calitate!

Driscu Radu
member
Mesaje: 152
Membru din: 18 Noi 2009 20:55
Localitate: Iasi

Mesaj de Driscu Radu » 01 Ian 2010 13:34

Daca vrei sa ei un k karp e foarte bun stabil la bete de 3,6 echipate cu helicoane sau bblc,(nu am pus bete de 3,9m) problema e ca e destul de limitat la inaltime, in rest nu am ce sa reprosez, cat referitor la pelzer cred ca cel mai bun rod pod calitate pret versatilitate.
DR

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 01 Ian 2010 18:37

Sau Trakker de la Prowess :roll:

Avatar utilizator
zenhor
senior member
Mesaje: 322
Membru din: 01 Iun 2008 13:51
Localitate: Bucuresti

Mesaj de zenhor » 01 Ian 2010 20:57

Multumesc pentru raspunsuri.

Fox Quattro am impresia ca este doar in varianta de 3 posturi. Eu as fi interesat de unul pentru 4 posturi.

Uitati cateva modele care nu se gasesc la noi dar care cred ca ar prinde foarte bine. Tendinta cred ca este spre usurarea echipamentului, instalare cat mai rapida, transport cat mai facil.

http://www.docklowtackle.co.uk/catalogue.php?prod=1146
http://www.docklowtackle.co.uk/catalogue.php?prod=1068
Asta e chiar misto(si la bani):
http://www.docklowtackle.co.uk/catalogue.php?prod=1066
Pentru rauri/delta:
http://www.docklowtackle.co.uk/catalogue.php?prod=846

http://www.docklowtackle.co.uk/catalogue.php?prod=217
http://www.docklowtackle.co.uk/catalogue.php?prod=216

As mai avea o intrebare: Stie cineva daca si cum se pot repara piesele care fixeaza picioarele extensibile? Adica "clemele" alea de plastic(o sa pun poza).

Astea ale mele tin, dar doua din ele sunt putine slabite. Daca e incarcat cu greutatea lansetelor nu se intampla nimic, dar sa zicem ca incerc sa fortez un pic, cedeaza si picioarele culiseaza un pic. Nu le blocheaza 100%. Ce-i drept trebuie ceva forta ca sa cedeze, dar doua din ele sunt putin slabite iar la treilea rezista chiar si la forta foarte mare.
Am vazut genul asta de piesa si la trepiedurile pentru aparate foto.

Despre asta e vorba:

Imagine

Imagine
<*))))))><{

filica
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 25 Ian 2009 00:53

Mesaj de filica » 02 Ian 2010 05:27

am vazut ca ai semn cu markerul pt inaltime.....Sa-i dai o gaurica cu un burghiu de 3 sau 4 si apoi sa pui un surub cu piulita fluture(din aia cu urechi )si o saiba ar fi prea greu sau strica la estetic??

Driscu Radu
member
Mesaje: 152
Membru din: 18 Noi 2009 20:55
Localitate: Iasi

Mesaj de Driscu Radu » 02 Ian 2010 10:03

Daca as fii in locul tau as alege rod podu de la pelzer cel mai versatil in gama lui de pret.Parerea mea daca ei ceva de la fox relativ ieftin este horizon la care poti atasa picioarele de la sky, cat despre stalker amici mei care au avut sau plans de instabilitate lui la vant puternic din lateral.
DR

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sa-mi schimb sau nu Rod-Pod-ul?

Mesaj de Dan Cotelici » 02 Ian 2010 10:33

zenhor scrie:......si nu pot sa-mi tin senzorii direct montati pe buzz-bar(nu mai incape in husa).

Astept pareri!
Multumesc
Poti rezolva problema folosind conectori cu prindere rapida:
http://www.xxx.ro/produse/conectori ... apida.html
Second BEST is FIRST loser

Avatar utilizator
soare33
member
Mesaje: 242
Membru din: 22 Noi 2007 11:49
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de soare33 » 02 Ian 2010 23:34

Quatro Pod am si eu sunt foarte multumit de el si are 4 posturi http://www.crap.ro/forum/phpBB2/album_p ... ic_id=4734

Avatar utilizator
zenhor
senior member
Mesaje: 322
Membru din: 01 Iun 2008 13:51
Localitate: Bucuresti

Mesaj de zenhor » 03 Ian 2010 15:43

Din nou multumesc pentru raspunsuri!

@filica: m-am gandit si eu la treaba cu surubul/cuiul/etc :) . Dar e o problema nu chiar neaparat de rezolvat. Cum am spus, daca incarc rod-pod-ul normal(nu cu grija), chiar nu se simte, greutatea se distribuie pe toate cele 3 picioare si nu e nicio problema.
Mi-am spus ca daca voi gasi piesa respectiva de plastic voi rezolva problema(ca sa fiu cu inima impacata), daca nu, o s-o las asa.
M-a pus dracu sa verific eu daca tin picioarele si cand am constatat ca doua sunt putin slabite, m-am mai trezit cu o "problema". Daca nu le verificam nu cred ca-mi dadeam seama :lol: .
Totusi ramane valabila intrebarea: cine stie unde pot gasi piese din alea de schimb, va rog sa-mi spuneti.

@Driscu Radu:
Cam cate KG are Pelzer si cum sunt sistemele de imbinare...cele cu dinti? Se tocesc repede? Aluminiul se cam macina.

@Dan Cotelici: asa este...cred ca o sa fac investitia asta. Rod-pod-ul meu are din constructie conectori rapizi pe spate, asa ca mi-ar mai trebui 4 pe fata.

Inca oscilez intre a-mi lua picheti sau a-mi schimba rod-pod-ul. Sincer daca ma gandesc pana acum n-am gasit niciun lac unde sa nu pot instala pichetii. Nu prea am pescuit pe pontoane.
<*))))))><{

Scrie răspuns