Lansete Shimano Tribal XT-B 13' 3,5 lb

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
freecarp
veteran
Mesaje: 751
Membru din: 23 Oct 2005 21:12
Localitate: Gummersbach/Germania

Mesaj de freecarp » 14 Ian 2010 12:27

din cate stiu eu sant 2 feluri de XT-B
una este XT-B long range care are o actiune mai rapida
si un model XT-B specimen care este mai universala (sa zic asa)

Avatar utilizator
marius.tim
veteran
Mesaje: 816
Membru din: 18 Oct 2007 12:01
Localitate: Timisoara

Mesaj de marius.tim » 14 Ian 2010 12:39

Neamtul scrie:@Edi
De cand e FG un bat adevarat? :roll: :mrgreen:
@ Marius
Esti tare de tot.
Cand le cumpar o sa te las sa incerci cat vrei si sunt convins ca nu reusesti,cel putin daca respecti greutatea maxima de lansare.
@Vlad Pavlovici
Cred ca diferenta e data de strategia de marketing si nu de calitate.
@Ciuchi
SFD e placut in drill dar sa nu te astepti la distante extreme.Cu Senzor Magic dau mai departe.
Finisajele la SFD sunt foarte bune si blancul imi place.Componentele sunt de calitate superioara.Problema este ca nu prea imi place cum arata lanseta.E prea subtire in comparatie mandrina si centrul de greutate mi-i se pare ca e mai sus decat la alte lansete(poate ma insel),adica daca o ti de mandrina simti ca e foarte grea pe varf.
Daca zici ca-ti place ia-ti si gata.Eu nu mai ascult de nimeni in privinta lansetelor.Ar fi bine sa faci la fel.Lanseta e buna dar eu ma asteptam la altceva,nu m-am inteles cu ea.
Daca vrei Fox si vrei sa scapi mai ieftin ia-ti Ranger X.Are inel de plecare de 40mm dar nu-i bai.Blancul pare sa fie asemanator cu SFD dar diametrul blancului e mai mare,ceea ce mie imi place.
Eu zic sa incerci sa testezi betele astea doua inainte sa iei o decizie.
Cumpara-le sa le incerc.Cu greutatea maxima,daca rezista la 20 de penduluri si 20 de OTG-Uri scot palaria . :lol:
Team Select Bait Romania

Avatar utilizator
marius.tim
veteran
Mesaje: 816
Membru din: 18 Oct 2007 12:01
Localitate: Timisoara

Mesaj de marius.tim » 14 Ian 2010 12:42

Tilea Gabriel scrie:@ Neamtul

esti un baiat tare fain , fain de tot . :lol: :lol: :lol: Lasa te rog pentru un timp partea asta cu catalogatul betelor , nu te prinde si nu e cazul :lol:

PS : Bag la pariuri iar ca daca iti cumperi SI lansete Shimano le tii la fel de mult ca pe celelalte ! :lol:

PS 2 : Si o sa fi la fel de incantat :roll: :roll: :?: :idea: :arrow:
Gabi tu n-ai inteles ca el vrea Century dar sa aiba mandrina de XT-b si inele din Congo si grip de la Tanganika si tot asa............
Team Select Bait Romania

Avatar utilizator
rapy
veteran
Mesaje: 520
Membru din: 02 Iun 2008 16:54
Localitate: Oradea
Contact:

Mesaj de rapy » 14 Ian 2010 13:47

Hai ca deja il bagati prea mult in seama :oops:
Cosmin Nistea
Xtreme Carp Team

Neamtul
maniac
Mesaje: 1052
Membru din: 08 Feb 2009 18:56
Localitate: Timis

Mesaj de Neamtul » 14 Ian 2010 14:37

Asa se intampla cand vorbesti de rau Century. :lol:

Cu criza aveti dreptate.Anul acesta nu-mi schimb betele,e criza si la mine.Nu ca n-as putea dar chiar am alte prioritati. ;-)

Am fost convins ca se vor scrie 2-3 pagini peste noapte daca vorbesc urat de Century. :lol:
Adevarul il voi afla pe pielea mea dupa achizitia lansetelor...care va fi in cel mai bun caz in noiembrie. :lol: :cry:

Hai,scrieti,ca de aia e forum. ;-)
Pescuitul este o arta...dar si un hobby foarte scump.

Avatar utilizator
Albert
senior member
Mesaje: 447
Membru din: 02 Mar 2005 15:53

Mesaj de Albert » 14 Ian 2010 22:48

marius.tim scrie: .... el vrea Century dar sa aiba mandrina de XT-b si inele din Congo si grip de la Tanganika si tot asa............
Pe ce te bazezi cand spui cheshtiile astea? Inteleg ca daca nu scrie Century(asta daca stie chinezu' sa scrie corect) nu-ti place, da' nu despre asta e discutia. Fa un topic separat de preaslavire si gata :-)
@freecarp: cam toate lansetele din gama Tribal au modele P(playing xxx) si L(long range). Din ce-am vazut eu, pe langa actiune difera si modelul inelelor: cu unul sau doua picioare de unde rezulta si diferenta de greutate.
@Ciuchi: XTR-B si XR-B sunt doua modele diferite care nu prea seamana:
XTR-B si XT-B

Avatar utilizator
freecarp
veteran
Mesaje: 751
Membru din: 23 Oct 2005 21:12
Localitate: Gummersbach/Germania

Mesaj de freecarp » 15 Ian 2010 00:05

da Albert asa e!
plus ca inelele cu 2 picioare influenteaza si acctiunea lansetei! ( cel putin asa spun expertii)
eu am scris raspunsul cu cele 2 modele pentru ca omu nu a scris despre care model de XT-B e vorba!
asa poate sa isi dea putin seama despre ce e vorba la tribalele astea si el trebuie sa stie ptr. ce fel de pescuit ii trebuie! Distanta sau .................?

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 15 Ian 2010 00:25

Albert scrie: Inteleg ca daca nu scrie Century(asta daca stie chinezu' sa scrie corect) nu-ti place,
Albert, chinezii scriu pe alte lansete. Nu pe Century.
Albert scrie: Pe ce te bazezi cand spui cheshtiile astea?
Intreaba-l pe Raimund pe ce se bazeaza si daca a testat lansetele despre care isi da cu parerea.

In legatura cu Tribal XTB, evident ca nu are nimeni nimic cu Shimano, care e o firma exceptionala in multe privinte. Promit ca, daca obtin un Tribal XTB in saptamanile urmatoare, il pun la dispozitia celor interesati, pentru casting (eventual comparat cu Century, Harrison si alte biserici in care se injura cu argumente). Ce zici, Raimund, te intereseaza?

Avatar utilizator
Ciuchi
member
Mesaje: 116
Membru din: 09 Mai 2008 08:28
Localitate: Pitesti

Mesaj de Ciuchi » 15 Ian 2010 00:44

@Albert: nu stiu ce ai vazut si ce ai citit tu in topicul si mai apoi in posturile mele, dar n-am zis niciodata ca seamana XTR-B cu XT-B?!?!?! :roll: Pe mine ma intereseaza XTB, in nici un caz XTR-B

@freecarp: am specificat anterior daca imi citesti posturile ca as dori ceva care sa ma ajute si la ceva distanta, dar in acelasi timp sa fie si placuta in dril (sa zicem ceva asemanator ca actiune cu Century NG, din ce am simtit eu cand am luat acest bat in mana). Si ma refer la modelul long range de 3,9m si 3,5lb

@Vlad Pavlovici: am avut onoarea sa ne cunoastem personal astazi (am luat rod-pod-ul Solar de la voi, iar cu prietenul meu ai stat mai mult de vorba in domaniul lansetelor). Chiar te rog daca reusesti sa faci rost de un asemenea bat sa postezi aici ca sunt primul care vine sa-l vada. Apoi am sa ma hotarasc ce alegere am sa fac.

Am vazut astazi predecesorul XT-B -ului si anume XT-A. Mie unul mi-a placut ca bat (actiune) in comparatie cu XTR-A care era mult mai rigid. Daca si XT-B e la fel... sincer imi cam surade.

Avatar utilizator
freecarp
veteran
Mesaje: 751
Membru din: 23 Oct 2005 21:12
Localitate: Gummersbach/Germania

Mesaj de freecarp » 15 Ian 2010 00:54

scuze dar nu am citit toate paginile mea culpa!
dar uite tine legatura cu Vlad si daca le primeste la magazin le poti si testa putin si treaba e rezolvata!

Scrie răspuns