Lansete Shimano Tribal XT-B 13' 3,5 lb

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Ciuchi
member
Mesaje: 116
Membru din: 09 Mai 2008 08:28
Localitate: Pitesti

Lansete Shimano Tribal XT-B 13' 3,5 lb

Mesaj de Ciuchi » 04 Ian 2010 01:38

Salutare si La Multi Ani in primul rand,

Tot caut ceva detalii, impresii si pareri despre aceste lansete si din pacate nu am gasit pe nicaieri. Daca cineva are, a avut sau a testat acest model de lansete il rog respectuos sa-mi dea cat mai multe informatii despre el (actiune, dimensiune inel de plecare, comportament in dril, in lanseuri etc.). Pe unele site-uri de afara am vazut ca ar avea inel de plecare de 50, insa in detaliile de pe site-urile noastre nu se specifica acest lucru.
Nu stiu de ce, dar ma cam atrage aceasta lanseta :shock:
Va multumesc anticipat!

Driscu Radu
member
Mesaje: 152
Membru din: 18 Noi 2009 20:55
Localitate: Iasi

Mesaj de Driscu Radu » 04 Ian 2010 08:30

Salut un tovaras cu care merg la pescuit are asa ceva combinat cu o mulineta ultegra xta, numai ca varianta lui e de 3,9/3lbs, combinatie care dupa parerea mea este ok.
DR

Avatar utilizator
Marius_bn
veteran
Mesaje: 548
Membru din: 02 Dec 2005 07:01
Localitate: Baia Mare
Contact:

Re: Lansete Shimano Tribal XT-B 13' 3,5 lb

Mesaj de Marius_bn » 04 Ian 2010 08:34

Versiunile Long Range au inelul de plecare de 50 mm (cele cu L la finalul codului). Pe website-ul oficial gasesti mai multe informatii:

http://xxx.shimano-eu.com/publish/cont ... _xt_b.html

Eu am avut modelul XTR-A combinat cu BBTRLC insa, de multe ori, firul (Technium Tribal 0.28 mm) facea o bucla dupa inelul de plecare la lansarile in forta si oprea sau chiar rupea montura. A fost un lucru deranjant pentru o "baterie" Shimano dar sper ca noile versiuni de inele se remedieze aceasta problema.
Modelele XT-B, XTR-B (fostul XTR-A), Extreme si Ultra sunt lansete mai rigide potrivite celor care au nevoie de distante mari de lansare.

Avatar utilizator
Ciuchi
member
Mesaje: 116
Membru din: 09 Mai 2008 08:28
Localitate: Pitesti

Mesaj de Ciuchi » 04 Ian 2010 13:58

Mda, din ce am mai citit si gasit se pare ca intr-adevar, cele long range au inel de plecare de 50. O sa pun o intrebare celor de la totalfishing.ro daca au vreo bucata in magazin si am sa dau o fuga s-o si vad.
oscilez intre 3lb si 3,5lb. Vreau sa am ceva distanta si la lanseuri dar in acelasi timp vreau ceva placut in dril.
Nu mai imi plac bete care cu un ciortan de 2-3 kg ai impresia ca tragi plumbul :shock:
Am pescuit spre finalul sezonului trecut cu niste bete de la k-karp si anume Intrepid. Vreau sa va spun ca in dril sunt... n-am cuvinte. O placere cu orice peste la capatul celalalt :)

Avatar utilizator
rapy
veteran
Mesaje: 520
Membru din: 02 Iun 2008 16:54
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Lansete Shimano Tribal XT-B 13' 3,5 lb

Mesaj de rapy » 04 Ian 2010 15:32

Marius_bn scrie:Versiunile Long Range au inelul de plecare de 50 mm (cele cu L la finalul codului). Pe website-ul oficial gasesti mai multe informatii:

http://xxx.shimano-eu.com/publish/cont ... _xt_b.html

Eu am avut modelul XTR-A combinat cu BBTRLC insa, de multe ori, firul (Technium Tribal 0.28 mm) facea o bucla dupa inelul de plecare la lansarile in forta si oprea sau chiar rupea montura. A fost un lucru deranjant pentru o "baterie" Shimano dar sper ca noile versiuni de inele se remedieze aceasta problema.
Modelele XT-B, XTR-B (fostul XTR-A), Extreme si Ultra sunt lansete mai rigide potrivite celor care au nevoie de distante mari de lansare.
Sa sti ca si eu am avut aceeasi problema, dar nu cred ca inelul ar avea vreo problema ci firul prea rigid. Dupa schimbarea firului nu am mai avut-o.

sry de off topic.
Cosmin Nistea
Xtreme Carp Team

Avatar utilizator
BishopVR6
member
Mesaje: 196
Membru din: 01 Sep 2009 13:17
Localitate: Bucuresti

Mesaj de BishopVR6 » 04 Ian 2010 18:16

Eu am avut problema la Beast Master de 3.9m 3lbs in combinatie cu BBRLC + fir Tribal de 0.30mm. Firul il pusesem la un magazin cu aparatul exceptional de pus firul si cred ca de acolo problema. Dupa ce am scos si repus firul in modul traditional, nu am mai avut probleme. Acum, nu stiu daca a fost o pura coincidenta...

tibor
junior member
Mesaje: 62
Membru din: 21 Ian 2008 20:12
Localitate: Tg Secuiesc

Mesaj de tibor » 04 Ian 2010 18:59

Salut,
eu personal as recomanda Tribal Extreme Long Range 3.90/3.00 lb si pot sa garantez placerea drillului si chiar lansarii la distante mai marisoare - personal cea mai lunga am reusit 142 m - Ce am observat intre Tribal Extreme si Tribal XTR-A este actiunea lansetei Extreme ( rapida ) care se incarca mult mai bine si intr-o mana buna ai placerea lansarii si a drillului
Hardwoods Green Tribal
Aps Tg. Secuiesc

Avatar utilizator
Marius_bn
veteran
Mesaje: 548
Membru din: 02 Dec 2005 07:01
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de Marius_bn » 04 Ian 2010 19:01

@rapy

Aceeasi problema am avut-o si cu fire Sufix, Daiwa sau Carp Expert Fluocarbon, cu cel din urma a fost si mai rau. Cred totusi ca diametrul inelului este de vina.

@Ciuchi

Scuze pentru off-topic.

Avatar utilizator
rapy
veteran
Mesaje: 520
Membru din: 02 Iun 2008 16:54
Localitate: Oradea
Contact:

Mesaj de rapy » 04 Ian 2010 19:29

Marius_bn scrie:@rapy

Aceeasi problema am avut-o si cu fire Sufix, Daiwa sau Carp Expert Fluocarbon, cu cel din urma a fost si mai rau. Cred totusi ca diametrul inelului este de vina.

@Ciuchi

Scuze pentru off-topic.
Adica inelele de 50mm sunt problematice?
Cosmin Nistea
Xtreme Carp Team

Avatar utilizator
radu35
member
Mesaje: 200
Membru din: 10 Feb 2008 23:34
Localitate: satu mare
Contact:

Mesaj de radu35 » 04 Ian 2010 19:48

rapy scrie:
Marius_bn scrie:@rapy

Aceeasi problema am avut-o si cu fire Sufix, Daiwa sau Carp Expert Fluocarbon, cu cel din urma a fost si mai rau. Cred totusi ca diametrul inelului este de vina.

@Ciuchi

Scuze pentru off-topic.
Adica inelele de 50mm sunt problematice?
Marius avea bete cu inele de 40....
it's nice to be important,but is more important to be nice

Scrie răspuns