lanseta Et president Kevlar sau Sert Authority

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
georgatos
new member
Mesaje: 8
Membru din: 20 Noi 2009 10:55
Contact:

lanseta Et president Kevlar sau Sert Authority

Mesaj de georgatos » 07 Ian 2010 10:51

salutare

Sunt incepator in pescuitul crapului si doresc sa-mi cumpar un set de lansete asa mai de inceput la un pret de pana in 150 Ron bucata..sa vad cum ma descurc cu ele.
Am colindat prin magazine si am gasit aceste doua modele care imi plac, insa nu ma pot decide care este mai buna. Lansetele sunt din carbon, de 3,6 m din 2 bucati, 3 lbs ambele, iar pretul este asemanator.
Ma puteti ajuta voi cu o parere, lansetele vor fi armate cu Okuma Lb 665

Multumesc

marian_popescu
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 12 Mai 2008 08:31

Mesaj de marian_popescu » 07 Ian 2010 22:48

authority este mai frumos lucrata, mai eleganta, dar ceva mai moale. lansete care nu cunosc sa fi avut probleme de calitate, garantie etc.
dx kevlar are un blank putin mai sanatos, este mai rigida, mai puternica, o poti incarca atat cu plumbi supradimensionati, naditoare mari, saculeti solubili etc. am vazut-o si aruncand rachete cu nada in unele situatii. levierul manerului, in schimb, este cam scurt iar mandrina este destul de ingusta, nu accepta mulinete cu talpa groasa, de genul bannax helicon. dar cu okuma se impaca bine. vei fi uimit, in schimb de fiabilitatea lor
ambele te pot ajuta sa scoti un peste mare, cu un plus la acest capitol pentru energo. eventual si la pret...pentru ca, cel putin pe site-ul unde aparusera la 110 lei (depozitul din otopeni) nu se mai gasesc, dar energo se gasesc lejer sub 150 de lei (inca)

dariusiacob
member
Mesaje: 206
Membru din: 26 Ian 2009 21:35
Localitate: Cluj-Napoca

ET

Mesaj de dariusiacob » 15 Ian 2010 22:20

La pagina 5 e un topic larg despre Energo- mai sunt si mai vechi,cauta-le. Eu am modelul de 3,60 3 lbs. din 3 bucati si nu pot decat sa confirm aprecierile -am scos crap de 15 kg.fara probleme.In categoria lor de pret sunt imbatabile -cred eu s-ar putea sa gresesc .Multumit? Bafta da nu la pesti :lol: la bete.

jenel
senior member
Mesaje: 437
Membru din: 21 Feb 2006 21:05
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de jenel » 20 Ian 2010 21:32

tot cu ET 3.60 3 buc am pescuit 3 ani am avut 3 lansete una am rupt-o la un concurs am fortat cu ea saculetz solubil bila mare etc :mrgreen:

iar la una ce am observat ca si-a facut putin joc intre mandrina si blank a treia este impecabila

la bani aia o sa fi f multumit cel putin 3ani ( daca nu incepi sa faci mofturi si in 6 luni vrei altele)

georgatos
new member
Mesaje: 8
Membru din: 20 Noi 2009 10:55
Contact:

lanseta Et president Kevlar sau Sert Authority

Mesaj de georgatos » 22 Ian 2010 09:49

va multumesc pentru parari...pana la urma m-am decis si mi-am luat kevlarele....

dariusiacob
member
Mesaje: 206
Membru din: 26 Ian 2009 21:35
Localitate: Cluj-Napoca

Re: lanseta Et president Kevlar sau Sert Authority

Mesaj de dariusiacob » 22 Ian 2010 10:42

georgatos scrie:va multumesc pentru parari...pana la urma m-am decis si mi-am luat kevlarele....

Sa le stapanesti sanatos :!: si sa'' lovesti '' bine cu ele.Vezi ca Lb-ul 65 e putin cam mare pt. ele atat la talpa cat si tamburul raportat la primul inel care-i destul de aproape de mandrina.Mai cauta ca e de unde :bere:

Scrie răspuns