Motor electric

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
DODO27
member
Mesaje: 260
Membru din: 12 Feb 2004 14:31
Localitate: Satu Mare
Contact:

Motor electric

Mesaj de DODO27 » 12 Ian 2010 20:10

salutare prieteni,
doresc in viitorul foarte apropiat sa-mi cumpar un motor electric pentru o barca pneumatica.
care este problema?
motorul electric il voi folosi cel mai mult pe o barca pneumatica de 2,4 sau 2,7 m (pe care inca nu o am) pentru pescuitul plantat pe un lac de aproximativ 30-35 ha, unde sunt nevoit sa plantez (si) la distante de 200-250 m si unde de regula mergem 2 pescari cu 6 lansete (6 in total) dar unde este nevoie sa iesi cu barca in larg aproape pentru fiecare peste.
(ptr cei care stiu este vorba de lacul Ecsed-Ungaria).
foarte rar am sa folosesc acest motor si la spinning (nu prea am unde sa-l folosesc, nu ca nu este util la spinning)
v-as fi foarte recunoscator daca ati putea sa-mi dati cateva sfaturi ce trebuiesc luate in calcul la achizitionarea unui motor electric tinand cont de destinatia pe care o va avea acest motor.
bugetul maxim destinat acestei investitii este de 1000 lei.
cunoscatorii sunt rugati sa-mi recomande cateva marci si modele de motoare, care se preteaza cerintelor mele enuntate mai sus.
cu cat mai multe argumente, cu atat mai bine, mai ales ca e vorba de un accesoriu pe care nu-l cumperi in fiecare sezon.
detaliile REALE legate de servizare,fiabilitate,consum de energie,firme care le comercializeaza,linkuri utile,promotii, etc, sunt bine venite.
sunt de luat in calcul si motoarele folosite, dar care sunt in stare de functionare ireprosabila sau sunt inca in garantie!
va multumesc anticipat!
numai bine!
Pestele care lupta impotriva curentului, moare electrocutat!

Avatar utilizator
gusti
senior member
Mesaje: 485
Membru din: 17 Feb 2006 22:36
Localitate: Timisoara

Mesaj de gusti » 12 Ian 2010 20:47

cred ca mai multe poti afla de la fratii nostri spiningari.

Avatar utilizator
flycarp
senior member
Mesaje: 405
Membru din: 08 Oct 2007 18:51

Mesaj de flycarp » 12 Ian 2010 23:15

ca firma producatoare eu ti-as recomanda minn kota.in pretul pe care l-ai spus tu intra modelul endura.eu am avut un maxxum 40 vreo 5-6 ani si nu am avut nici o problema cu el.acum nu se mai fabrica.si in prezent am tot minn kota dar un alt model(a ajuns si asta la un an vechime).
totusi cred ca un endura 30 e destul de mic dar suficient daca il folosesti doar la ecsed sau balti mici unde in general prea e vant puternic.oricum eu as alege acum un motor minim de 40.sper sa te ajute cat de cat.

danr
Site Admin
Mesaje: 1072
Membru din: 10 Mar 2003 17:09

Mesaj de danr » 12 Ian 2010 23:50

salut,
ti-am raspuns si pe rapitori.ro
daca iti permiti ia-ti minn kota sau motor guide ( pe toalfishing.ro gasesti si minn kota si alte branduri mai ieftine )
consumul nu ti-l va da nici un producator, depinde de multi factori

Scrie răspuns