nadire, racheta,lanseta

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
gaby_1
junior member
Mesaje: 36
Membru din: 06 Noi 2009 22:55
Localitate: cluj
Contact:

nadire, racheta,lanseta

Mesaj de gaby_1 » 17 Ian 2010 21:57

salut tuturor...as dori sa primesc ceva ajutor in privinta nadirii si celui mai bun mod de a nadi. Daca pot folosi o racheta de marime mica pe o lanseta de 3lb? Si o metoda sa marchez locu unde am nadit adica nadesc la o distanta de 80 de m si sa stiu locu unde am nadit sa nadesc si sa lansez in continuare tot acolo..ms

Darius_Tm
senior member
Mesaje: 328
Membru din: 22 Apr 2008 18:06
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de Darius_Tm » 17 Ian 2010 22:26

Desi nu este indicat, se poate nadii si cu o lanseta de 3 lbs daca nu incarci racheta prea mult!Pentru marcarea locului unde ai nadit,sunt niste marker-e speciale pe care ar fi bine sa le folosesti impreuna cu niste lansete speciale de marker!Daca nu ai lanseta separata pentru marker, poti sa faci un semn pe fir sau sa agheti firul in clipsul mulinetei la distanta la care ai nadit.Pentru orientare, iti alegi un reper sau un semn pe malul opus.Incearca sa folosesti catapulta pentru nadire,faci niste bulgari mai mici si poti folosii lanseta de 3 lbs.

gaby_1
junior member
Mesaje: 36
Membru din: 06 Noi 2009 22:55
Localitate: cluj
Contact:

Mesaj de gaby_1 » 17 Ian 2010 22:48

multumesc pt sfat

Avatar utilizator
Vali Vesa
maniac
Mesaje: 1071
Membru din: 20 Ian 2005 16:02
Localitate: Constanta
Contact:

Re: nadire, racheta,lanseta

Mesaj de Vali Vesa » 18 Ian 2010 00:37

gaby_1 scrie: ...Daca pot folosi o racheta de marime mica pe o lanseta de 3lb?...
Cat de mica (racheta), sa nu depaseasca 100-120 grame...??? Nu-ti recomand... Mai bine da 300 ron pe un spod si-ti faci traba asa cum trebuie.
Clubul sportiv Ovidius Constanta
www.ovidius.com.ro


Scrie răspuns