HELP !!! rod pod fox horizon

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Lauru
member
Mesaje: 151
Membru din: 29 Apr 2009 12:16
Localitate: Buc-Ploiesti-Balta-Lac-Dunare

HELP !!! rod pod fox horizon

Mesaj de Lauru » 28 Ian 2010 11:53

din cauza proastei utilizari , s-au ras dintii pinioanelor care tin picioarele pe axul central si acum nu se mai strange bine
ajutati-ma cu o solutie..
eu m-am gandit sa-i lipesc cu epoxi in pozitie fixa..dar nu se mai pliaza ok...
alta idee?
cea mai mare realizare a diavolului a fost sa-l convinga pe om ca nu exista

Avatar utilizator
costin_vlasceanu
junior member
Mesaje: 76
Membru din: 01 Sep 2007 17:54
Localitate: BRASOV

Mesaj de costin_vlasceanu » 28 Ian 2010 12:38

ar ajuta daca pui 1 -2 poze sa se vada pozitia/materialul "incheieturii" .

Avatar utilizator
remus_cta
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 02 Feb 2008 20:24
Localitate: constanta

Mesaj de remus_cta » 28 Ian 2010 14:50

Salut.am avut si eu problema asta.nu va tine nici un lipici,garantat.la prima montare cu betele pe el din cauza greutatii mulinetelor se va desface adezivul de pe el si piciorul va culisa liber.
rezolvarea este extrem de simpla insa.
da-le un telefon celor de la carpio si zile ca vrei piesa asta de schimb pentru fox horizon.te va costa cam 50 de lei.
dupa ce o primesti va trebui sa scoti partea din spate de la rod-pod,cea care s-a tocit.
cu atentie dai cu un ciocanel in plastic care va iesi destul de usor fiindca e doar lipit cu putin adeziv.atentie sa nu dai in bara de aluminiu fiindca se va indoi .dupa ce scoti parte de acolo,dai cu un adeziv in interiorul partii noi care va intra in bara si o impingi acolo.nu va fi nicio diferenta,nici nu se va observa iar din punct de vedere estetic si functional va fi identic ca inainte.
cam asta ar fi dar daca nu folosesti cum trebuie rodpodul vei pati din nou acelasi lucru.
pe viitor incearca sa lasi o pozitie stabilita din inainte si sa strangi piulita aia la maxim,pana simti ca ti se rupe mana.daca o strangi putin,dintii vor avea joc si se vor tocii in final.
ps:s-au tocit doar dintii de la picioarele din spate sau si de la cele din fata?

sper ca te-am ajutat
remus

Lauru
member
Mesaje: 151
Membru din: 29 Apr 2009 12:16
Localitate: Buc-Ploiesti-Balta-Lac-Dunare

Mesaj de Lauru » 28 Ian 2010 16:08

remus_cta scrie:Salut.am avut si eu problema asta.nu va tine nici un lipici,garantat.la prima montare cu betele pe el din cauza greutatii mulinetelor se va desface adezivul de pe el si piciorul va culisa liber.
rezolvarea este extrem de simpla insa.
da-le un telefon celor de la carpio si zile ca vrei piesa asta de schimb pentru fox horizon.te va costa cam 50 de lei.
dupa ce o primesti va trebui sa scoti partea din spate de la rod-pod,cea care s-a tocit.
cu atentie dai cu un ciocanel in plastic care va iesi destul de usor fiindca e doar lipit cu putin adeziv.atentie sa nu dai in bara de aluminiu fiindca se va indoi .dupa ce scoti parte de acolo,dai cu un adeziv in interiorul partii noi care va intra in bara si o impingi acolo.nu va fi nicio diferenta,nici nu se va observa iar din punct de vedere estetic si functional va fi identic ca inainte.
cam asta ar fi dar daca nu folosesti cum trebuie rodpodul vei pati din nou acelasi lucru.
pe viitor incearca sa lasi o pozitie stabilita din inainte si sa strangi piulita aia la maxim,pana simti ca ti se rupe mana.daca o strangi putin,dintii vor avea joc si se vor tocii in final.
ps:s-au tocit doar dintii de la picioarele din spate sau si de la cele din fata?

sper ca te-am ajutat
remus
Multumesc Remus,
Baiul mai mare e ca s-au tocit nu doar dintii de pe bara longitudinala ci si cei de la baza celor 4 picioare
si , da, si in partea din fata e cam la fel insa sta bine ptr ca distrugerea nu e asa de mare
o sa sun la carpio sa vad cum ma pot ajuta...daca nu, voi incerca sa le lipes pe fix cu rasina epoxidica care va tine daca e aplicata corect

ups..o sa mai incerc sa bag niste saibe de cauciuc intre dintii tociti,... poate poate
cea mai mare realizare a diavolului a fost sa-l convinga pe om ca nu exista

marius6251
junior member
Mesaje: 33
Membru din: 04 Sep 2006 00:28
Localitate: bucuresti

Mesaj de marius6251 » 28 Ian 2010 18:43

Lauru scrie: Multumesc Remus,
Baiul mai mare e ca s-au tocit nu doar dintii de pe bara longitudinala ci si cei de la baza celor 4 picioare
si , da, si in partea din fata e cam la fel insa sta bine ptr ca distrugerea nu e asa de mare
o sa sun la carpio sa vad cum ma pot ajuta...daca nu, voi incerca sa le lipes pe fix cu rasina epoxidica care va tine daca e aplicata corect

ups..o sa mai incerc sa bag niste saibe de cauciuc intre dintii tociti,... poate poate
te rezolva sigur baietii de la carpio. De lipit nici vorba (remus are dreptate - nu va tine).La mine au avut chiar pe stoc. Oricum iti da tot sistemul si cred ca o sa coste destul de mult daca schimbi si pe fata si pe spate. Daca nu te avantajeaza schimbul de piese am un rodpod complet la 350ron :mrgreen:

Avatar utilizator
remus_cta
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 02 Feb 2008 20:24
Localitate: constanta

Mesaj de remus_cta » 28 Ian 2010 19:44

cand primesti partea din spate la 50 de lei,nu primesti doar bucata care intra in bara,primesti tot setul:bucata care intra in bara,cele 2 bucati zimtate pentru cele 2 picioare si surubul de fixare.
si pentru partea din fata e tot 50 de lei,cu 1 milion faci rodpodul ca nou.
incearca sa le schimbi pe amandoua simultan fiindca odata ce a ajuns asa se va rupe si celalalt si nu ai vrea sa patesti asta la o partida de pescuit :lol:
inca odata ai incredere in ce zic:ITI GARANTEZ CA NU VA TINE.daca vrei totusi sa incerci esti invitatul meu dar vei face un sigur lucru,te vei enerva ;-)
incearca sa ti minte totusi sfatul asta,strange suruburile pana la sfarsit de acum incolo

jenel
senior member
Mesaje: 437
Membru din: 21 Feb 2006 21:05
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de jenel » 31 Ian 2010 10:29

aceiasi problema o am si eu la fox cu rondelele alea eu nu am mai desfacut bucata aia de 2 ani de acolo si umblam cu el de parca era fierbinte cand il montam direct dau comanda pt un set de ala ms de informatie

Avatar utilizator
remus_cta
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 02 Feb 2008 20:24
Localitate: constanta

Mesaj de remus_cta » 31 Ian 2010 12:53

cu placere man
ps:lauru
ai incercat sa le lipesti?a tinut? :mrgreen:

Lauru
member
Mesaje: 151
Membru din: 29 Apr 2009 12:16
Localitate: Buc-Ploiesti-Balta-Lac-Dunare

Mesaj de Lauru » 31 Ian 2010 20:42

remus_cta scrie:cu placere man
ps:lauru
ai incercat sa le lipesti?a tinut? :mrgreen:
salutare Remus si inca o data ms de info
am vb cu baietii de la carpio si piesele sunt pe drum asa ca am cam rezolvat problema
nu am avut timp sa-l lipesc, dar promit ca o fac dupa ce bag doua crovere stelate unisens
tre sa tina!
apropos, piesele fata spate au costat 120 ron
cea mai mare realizare a diavolului a fost sa-l convinga pe om ca nu exista

Avatar utilizator
remus_cta
veteran
Mesaje: 503
Membru din: 02 Feb 2008 20:24
Localitate: constanta

Mesaj de remus_cta » 31 Ian 2010 22:45

ok
am fost pe aprope,nu mai stiam exact 50 sau 60 de lei.

Scrie răspuns