lansete crap!!putin ajutor plz

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

ghi
new member
Mesaje: 8
Membru din: 29 Ian 2010 16:38

lansete crap!!putin ajutor plz

Mesaj de ghi » 29 Ian 2010 17:08

BUNA ZIUA TUTUROR
sunt incepator si tind spre mediocru asa ca mi-am facut curaj sa scriu pentru ca sunt tare ametit(citesc forumul de vre-o 4 luni).pe scurt vreau sami iau scule de crap(lansete si mulinete)din ce am citit sunt vreo 5-6 lansete din care nu stiu ce sa aleg(stiu trebuie sa merg sa pun mina pe ele-vreau daca se poate o parere obiectiva{pe cit se poate}inainte de a merge sa le "pipai"dar ca si incepator spre mediocru TOATE mi se vor parea BUNE).asa ca iata ce vreau de la o lanseta:actiune-rapida(ptr distantza)-pret 5-7mil/buc(ash vrea 5-6 buc{rod pod pelzer de 5 posturi am})3.90 lungime 2tronsoane- sa nu am surprize la aruncari sa le rup(1.92-105kg am eu si am rupt 2 lansete la 2 prieteni corix si un sert..din aruncare fara agatat,infasurat..)lansetele ar fi cam acestea:
NASH MK2
SONIK 4
CHUBOUTKAST
PROLOGIC TOURNAMENT
SENZOR MAGIC
la mulinete am ramas la ultegra xtb 5500
CU scuzele de rigoare ptr un incepator astep cu interes parerile d-vstra in legatura cu acste lansete iar un xxx gen 1.2..cu ce v-ati cumpara d-vstra cit mai aproape de obiectivitate.
VA MULTUMESC ANTICIPAT

Driscu Radu
member
Mesaje: 152
Membru din: 18 Noi 2009 20:55
Localitate: Iasi

Mesaj de Driscu Radu » 29 Ian 2010 17:41

Salut la rod pod ai nimerit bine ma refer ca daca il ei pe cel de la pelzer faci o alegere foarte buna.Cat despre lansete as merge pe varianta prologic apoi pe sonik si apoi pe chub(parerea mea sunt cele mai bune lansete raportat pret calitate din gama asta de pret).La mulinete as merge pe varianta ultegra XTA daca mai gasesti, sau XTb, la avertizoare cautale pe cele de la enrgo in gama respectiva de pret nu prea gasesti ceva mai bun.
P.S.Daca ai cort impermiabila, mincioc mare,ochelari polarizanti,eventual un pat sau un scaun care se poate tranforma in mini pat, poti sa te gandesti sa-ti ei sculele de mai sus.Daca nu mai taie de pe lista si achizitioneaza ce am scris in P.S. si apoi vezi de mulinete, lansete, etc.
DR

ghi
new member
Mesaje: 8
Membru din: 29 Ian 2010 16:38

lansete crap!!putin ajutor plz

Mesaj de ghi » 29 Ian 2010 18:48

@domnul driscu
la bagajerie stau bine ptr ca le-am luat primele(sunt genul care merge pe balta cu tot confortul de acasa(APROAPE!!!)pat,scaun,cort,sac dormit,umbrela,..)am momentan niste scule dar vreau sa trec la crap pentru ca nu ma mai satifac cele pe care le am(mulinete no name si lansete asemenea)Oricum va multumesc ptr parerea d-voastra si astept incontinuare si alte pareri

Avatar utilizator
Razvann
junior member
Mesaje: 93
Membru din: 18 Noi 2007 19:26

Mesaj de Razvann » 29 Ian 2010 21:18

Eu iti recomand Shimano Beast Master - 3.90, 3.5 lbs ...si vezi ca actiune rapida nu inseamna neaparat si distanta......

Conteaza foarte mult stilul de aruncat pe care il ai..sunt pescari care arunca mai departe cu o lanseta mai moale, unde controlezi miscarea mai bine, ai timp sa incarci lanseta etc....Daca ai o miscare zvacnita "biciuita" da..... atunci cauta o lanseta rapida......
Cel mai bine ar fi..daca ai reusi sa pui mana pe ea inainte sa o cumperi...in rest..pentru unul poate sa fie mai buna Sonik pentru altul Shimano....
Ti-am spus de Shimano...pentru ca mie mi se pare una dintre cele mai bune lansete raport calitate/pret....finisaj bun etc...

ghi
new member
Mesaje: 8
Membru din: 29 Ian 2010 16:38

Mesaj de ghi » 29 Ian 2010 22:50

Friday scrie:Eu iti recomand Shimano Beast Master - 3.90, 3.5 lbs ...si vezi ca actiune rapida nu inseamna neaparat si distanta......

Conteaza foarte mult stilul de aruncat pe care il ai..sunt pescari care arunca mai departe cu o lanseta mai moale, unde controlezi miscarea mai bine, ai timp sa incarci lanseta etc....Daca ai o miscare zvacnita "biciuita" da..... atunci cauta o lanseta rapida......
Cel mai bine ar fi..daca ai reusi sa pui mana pe ea inainte sa o cumperi...in rest..pentru unul poate sa fie mai buna Sonik pentru altul Shimano....
Ti-am spus de Shimano...pentru ca mie mi se pare una dintre cele mai bune lansete raport calitate/pret....finisaj bun etc...

da cam cu biciuitu le altoiesc peste cap.oricum multumesc de sfat si astept in continuare parerile celorlalti

filica
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 25 Ian 2009 00:53

Mesaj de filica » 30 Ian 2010 04:23

sonik,prologic,chub.............................etc

Avatar utilizator
themishu
new member
Mesaje: 14
Membru din: 24 Ian 2010 12:07
Localitate: Tulcea

Mesaj de themishu » 30 Ian 2010 10:13

Din moment ce te-ai oprit la un ultraega probabil ca numai un tribal 13' 3,5lb s-ar ridica la nivelul asteptarilor tale dar Beast Master 13' 3lb merita a fi luata in calcul... totul depinde de suma pe care doresti sa o investesti.
PS. Daca tii la lansetele prietenilor iti recomand o barcuta de plantat :lol:
In plimbare...la capatul lumii

ghi
new member
Mesaje: 8
Membru din: 29 Ian 2010 16:38

Mesaj de ghi » 30 Ian 2010 12:32

@filica multumesc pentru recomandare-soniku am inteles ca scot si varianta de 13" parca acum in primavara nu?



@themishu vis-a-vis de lansetele tribal nush daca imi permite bugetul nu cred dar cine stie poate se vor mai indrepta lucrurile(economia ... :lol: )iar cu barcutza avem si asa ceva (ne plictiseam pe balta si ne-am apucat de casting :lol: :lol: :lol: na fost ceva intentionat cu ruptul lansetelor)dar pe multe balti nu poti sa plantezi cu barcutza de aceea caut distantza la o lanseta!

filica
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 25 Ian 2009 00:53

Mesaj de filica » 30 Ian 2010 14:49

[quote="ghi"]@filica multumesc pentru recomandare-soniku am inteles ca scot si varianta de 13" parca acum in primavara nu?
nu stiu!!n-am auzit de-asa ceva decat pe un forum romanesc cred!sunt super ok cele care-au fost gandite la 12 foot!

Darius_Tm
senior member
Mesaje: 328
Membru din: 22 Apr 2008 18:06
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de Darius_Tm » 30 Ian 2010 16:27

Da o sa apara Sonik-urile de 13, se zicea ca prin Ianuarie-Februarie,dar deocamdata nimic concret!Am lansat cu amandoua variante de 13 si am fost foarte multumit!Varianta nefinala a lansetei avea 7 inele si inel de plecare de 50, actiunea si restul detaliilor fiind aceleasi ca si la Sonik-urile de 12!Sunt niste lansete foarte bune,toti participantii la teste au reusit lansari de peste 130 metrii cu amandoua modele(Sk3,Sk4),recordul fiind 165 metrii masurati cu Sk4!Varianta finala s-ar putea sa aiba ceva modificari, repozitionarea inelelor si eventual renuntarea la unul din inele!Speram sa apara cat mai repede de vanzare

Scrie răspuns