Ceas CASIO ptr. pescuit.

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

liviu68
junior member
Mesaje: 63
Membru din: 08 Iul 2007 19:45

Ceas CASIO ptr. pescuit.

Mesaj de liviu68 » 09 Feb 2010 17:40

As vrea sa cumpar un ceas CASIO, unul dintre modelele ptr. pescuit, mai mult pentru gadget-ul cu solunarul.

Intrebarea mea este daca gadget-ul acela cu mai multi pesti are vreo acoperire in realitate.
Daca aveti asemenea ceas sau daca ati auzit ceva in legatura cu ele dati-mi si mie un semn.
Mai exista unele care indica si temperatura. Poate stiti ceva de modele acestea.

Avatar utilizator
zfcristian
senior member
Mesaje: 387
Membru din: 01 Iul 2009 21:01
Localitate: Bucuresti

Mesaj de zfcristian » 09 Feb 2010 18:04

Si eu am fost tentat sa imi iau, cei cu care am mai discutat au zis sa las prostiile si mai bine sa imi iau scule ceva dupa care am inceput sa urmaresc diverse solunare si ce iti pot spune este ca cele mai bune rezultate le-am avut in zilele slabe dupa unele solunare cum la fel de bine nu am prins nimik cand totul "trebuia" sa fie ok .
Acum concluziile le tragi tu.
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Crap.ro
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi

Avatar utilizator
ghitighiusan
veteran
Mesaje: 888
Membru din: 25 Aug 2008 16:16
Localitate: Alba Iulia

Mesaj de ghitighiusan » 09 Feb 2010 21:25

Am eu unul exact deala. ;-) Cu solunar,temperatura,alarma,,waterproof.......
Sincer,nu se merita.Temperatura o indica corect doar daca il dai jos de la mana,solunarul e vrajeala...Singura chestie buna e ca nu ia apa. :D

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 10 Feb 2010 08:21

Salut, nu vreau sa mai deschid un topic nou asa ca il deturnez pe asta putin.
Stie cineva de ceasuri care indica presiunea atmosferica?
Daca se poate un link, o poza ceva.
Multumesc.
Carpfishing... A way of life!

Avatar utilizator
flycarp
senior member
Mesaje: 405
Membru din: 08 Oct 2007 18:51

Mesaj de flycarp » 10 Feb 2010 09:43

mikecarp scrie:Salut, nu vreau sa mai deschid un topic nou asa ca il deturnez pe asta putin.
Stie cineva de ceasuri care indica presiunea atmosferica?
Daca se poate un link, o poza ceva.
Multumesc.
tot la casio gasesti.modelele pathfinder au barometru ,termometru,altimetru etc...gasesti pe pagina lor.

Avatar utilizator
maiden
Moderator
Mesaje: 1552
Membru din: 30 Mar 2006 07:55
Localitate: GL,TL
Contact:

Mesaj de maiden » 10 Feb 2010 11:28

Liviu, impropriu spus, ceas pt pescuit...el e pt pescari de fapt. Sa stii ca asa e cum zic baietzii, il iei pt ca eshti pescar si ai acolo un solunar, o temperatura de citit, altfel nu te ajuta in pescuit. Acelasi solunar il poti gasi pe saituri si il tragi la imprimanta. La fel de bine poti sa iti iei un termometru, care iti va arata temperatura si mai exact. E un gadget ca multe altele, ai ceas, are lumina, termometru, are afisaj digital dar si cu "limbi", rezistent la apa, carcasa si bratara din inox, sistem foarte bun de inchidere.... Daca-l cumperi, e in regula, daca iti cumperi altceva, mult mai avansat in optiuni iarasi e in regula, important e sa fie de calitate, si asta e recomandat in toate domeniile, inclusiv in scule de pescuit. A...si mai are o groaza de alte chestii...data, cronometru, diferite ore pe glob, alarma zilnica...etc

Referitor la gadgetul cu pesti, iti pot spune ca e un simplu solunar, care tine seama de fazele lunii. Pt asta ceasului trebuie sa-i setezi longitudinea, adica locul unde te afli pe glob, pt ca el sa iti arate exact fazele lunii. Si da, fazele lunii sunt aratate corect! Cand e luna plina, uneori, nu pot sa dorm...ma uit pe ceas.."a, ok, e normal, luna plina"...si incerc sa ma culc la loc! ;-)
Cu peshtii insa....tin sa te anuntz ca vei fi dezamagit. Cu toate ca pe ceas arata ca mananca la maxim, mie mi s-a intamplat sa nu manance deloc!! :lol: :lol: :lol: Ori le-a dat altcineva ceva de mancare mai bun si mancau in alta parte, ori erau dusi care pe unde avea treaba !! ;-)

Iti doresc inspiratie in alegerea ceasului ! :bere:
Daca peşte nu e, nimic nu e !!! :))

Multe sfaturi utile cu privire la forum, si nu numai, găsiţi AICI

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 10 Feb 2010 11:59

Mai bine va luati o statie meteo ! :D
http://www.echipot.ro/Statii_Meteo/La%2 ... _0_-1.html

Au si un ceas ...dar nu are solunar ! :-(
http://www.echipot.ro/Statii_Meteo/La%2 ... _0_-1.html
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

filica
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 25 Ian 2009 00:53

Mesaj de filica » 10 Feb 2010 13:26

statia-i sfanta!!dupa ce te inveti cu ea,stii si cand sa strangi cortul sa nu-l duci acasa ud!!iar despre restul:depinde de "feelinguri"--eu unul am scapat de asa probleme pt ca nu suport ceasuri,lanturi,verighete cand merg la peste!e drept ca verigheta n-o suport nici cand sunt "out".......numai in jurul casei,si atunci c-o strangere de inima!!

Avatar utilizator
flycarp
senior member
Mesaje: 405
Membru din: 08 Oct 2007 18:51

Mesaj de flycarp » 10 Feb 2010 13:32

@mikecarp
si modelele protrek de la casio au ce intrebai tu
http://www.casio-intl.com/wat/protrek/t ... .html#spec

mikecarp
veteran
Mesaje: 586
Membru din: 07 Oct 2006 19:37

Mesaj de mikecarp » 10 Feb 2010 15:47

@ Flycarp, multumesc.
Stii cumva pe unde il pot gasi la noi?
Carpfishing... A way of life!

Scrie răspuns