Shimano Bbrlc

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
Patapuf
new member
Mesaje: 28
Membru din: 02 Feb 2010 01:01
Localitate: Mai mult pe balta

Mesaj de Patapuf » 22 Feb 2010 19:32

Asa e, cum de nu mi-am dat seama ... tamburii"vechi" sunt forjati la "cald" si"nu au nici un avantaj in echilibrarea si in eliminarea oscilatiilor" :oops: , am trait sa o aud si pe asta... Problema e alta...cind apare un produs nou...e normal sa fii informat, atat producatorul cit si vanzatorul ar trebui sa te informeze atat de inlocuirea produsului cit si de provenienta acestuia ;-) sa nu mai spun de faptul ca la orice firma de renume , dupa schimbarea unui produs 2-3 ani , ar trebui ca pe stoc sa se gaseasca"piese de schimb" pentru modele vechi....asa am auzit eu ca e normal prin tarile civilizate... :roll:

Avatar utilizator
Marius_bn
veteran
Mesaje: 548
Membru din: 02 Dec 2005 07:01
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de Marius_bn » 22 Feb 2010 20:59

@ Patapuf

Vad ca esti un veritabil cunoscator si un aprig contestatar al lucrurilor despre care vorbim. Ai habar despre ceea ce se discuta pe acest forum sau postezi, asa, sa umplii paginile unui topic? Vino cu ceva concret, sa putem creea o discutie constructiva.

Neamtul
maniac
Mesaje: 1052
Membru din: 08 Feb 2009 18:56
Localitate: Timis

Mesaj de Neamtul » 22 Feb 2010 22:09

@Patapuf
Am auzit ca tamburii vechi au fost inlocuiti cu astia luciosi pentru ca aia vechi cica 'crapau'. :shock: :-? :roll:
Eu nu am vazut si nici nu am auzit de tamburi crapati.Am inteles ca astia noi sunt facuti dintr-un aliaj mai bun.Eu le am pe amandoua si nu am observat diferente calitative.Poveste asta am auzit-o la un magazin.Nu stiu daca e adevarat sau nu.
Pescuitul este o arta...dar si un hobby foarte scump.

Avatar utilizator
soare33
member
Mesaje: 242
Membru din: 22 Noi 2007 11:49
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de soare33 » 22 Feb 2010 22:22

cand au aparut pe piata modelele astea cu tamburii noi aveti idee ???

kry
member
Mesaje: 227
Membru din: 30 Sep 2009 02:58

Mesaj de kry » 23 Feb 2010 00:13

Din cate stiu eu, pe la sfarsitu anului trecut.

Avatar utilizator
Patapuf
new member
Mesaje: 28
Membru din: 02 Feb 2010 01:01
Localitate: Mai mult pe balta

Mesaj de Patapuf » 23 Feb 2010 02:04

Neamtul scrie: Am auzit ca tamburii vechi au fost inlocuiti cu astia luciosi pentru ca aia vechi cica 'crapau'. :shock: :-? :roll:
Eu nu am vazut si nici nu am auzit de tamburi crapati.Am inteles ca astia noi sunt facuti dintr-un aliaj mai bun.Eu le am pe amandoua si nu am observat diferente calitative.Poveste asta am auzit-o la un magazin.Nu stiu daca e adevarat sau nu.
Salut.
Nu prea am obiceiul sa imi menajez sculele … :roll: ba din contra si uite ca nu am reusit sa "crap" nici un tambur .Cit despre tamburii de rezerva am tot “vechituri” si iar nu am reusit sa "crap " niciunul… si ma chinui de ceva vreme. :lol:
Nici nu am auzit pe cineva sa se planga.
Acum daca mai mi-as ahizitiona inca un set de rezerva, nu m-ar deranja ca "noile inovatii sunt made in china "pentru ca se potrivesc si tot fier e.. dar ca preferinta, as merge tot pe "vechituri" ..trage tu concluzia. ;-)

moroi
junior member
Mesaje: 33
Membru din: 22 Feb 2010 19:06
Localitate: Bucuresti

Mesaj de moroi » 07 Mar 2010 18:38

Salut.Sunt nou pe forum,ma cheama Vali 47 ani din Bucuresti.Am si eu cateva intrebari in legatura cu bblc-urile.. unde sunt fabricate ? Am vazut azi una la un prieten si pe talpa scria malaiezia(tamburul era mai rosiatic)
M-am uitat in interior la tambur si am vazut doar un patratel alb din plastic in dreptul clipului si nu am vazut nimic de genul descris mai sus.. pentru grosimea firului..
As vrea sa achitionez 5 bblc-uri in combinatie cu Senzor Magic 3.90 si 3.5 lb sau cu Chub Outkast 3.6 sau 3.9 tot 3.5 lb..inca nu sunt hotarat..trebuie sa trec pe la un magazin sa le tin in mana pe toate inainte dar am citit in cateva posturi pe forum ca unele ar avea joc in mandrina la lansetele Senzor Magic si altele nu..Sunt fabricate in mai multe locati?
Va multumesc,vali

kry
member
Mesaje: 227
Membru din: 30 Sep 2009 02:58

Mesaj de kry » 07 Mar 2010 18:48

Acelea pe care le ati vazut dumneavoastra sunt model nou...si sunt originale..Stima

Avatar utilizator
mosharu
maniac
Mesaje: 2545
Membru din: 20 Apr 2007 17:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mosharu » 07 Mar 2010 20:07

Patapuf scrie:
Ps.: Daca ar sti crapul cit costa anumite produse, o "bila" , un mix la producator-vanzator, cred ca nici nu s-ar mai deranja sa manance, iar daca s-ar documenta un pic si ar vedea cit da "smecherul" sa intre in posesia lor cred ca ar rade pana ar sari singur pe saltea.. :lol:
cred ca nu s-ar mai deranja sa sara direct pe saltea ( vorbim aici de adeptii C&R ;-) ) ci ti-ar trimite poza cu el pe e-mail sa te lauzi la lume ca ai prins un over10 :lol: :lol:

moroi
junior member
Mesaje: 33
Membru din: 22 Feb 2010 19:06
Localitate: Bucuresti

Mesaj de moroi » 07 Mar 2010 21:12

kry scrie:Acelea pe care le ati vazut dumneavoastra sunt model nou...si sunt originale..Stima
sa inteleg ca si tipul astade mulinete se falsifica? cum recunosti falsul de original? care dintre ele au problema cu jocul puse pe Senzor Magic?

Scrie răspuns