Filet avertizori

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
m_dan
junior member
Mesaje: 50
Membru din: 28 Sep 2006 08:45
Localitate: Cluj

Filet avertizori

Mesaj de m_dan » 18 Feb 2010 07:27

Salut! Poate sa-mi spuna cineva ce filet este la amortizori, si aici ma refer la la dimensiunea efectiva a diametrului si al pasului (stiu ca nu este filet metric, deci nu incercati sa masurati cu un subler obisnuit). Ma intereseaza pentru vreau sa-mi cumpar un tarod si o filiera pentru acest filet.
Multumesc!

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Re: Filet avertizori

Mesaj de florinw » 18 Feb 2010 09:02

m_dan scrie:Salut! Poate sa-mi spuna cineva ce filet este la amortizori, si aici ma refer la la dimensiunea efectiva a diametrului si al pasului (stiu ca nu este filet metric, deci nu incercati sa masurati cu un subler obisnuit). Ma intereseaza pentru vreau sa-mi cumpar un tarod si o filiera pentru acest filet.
Multumesc!
,,
salut.dar spunene si noua ce sint aia AMORTIZORI? :shock:
nu cred ca incearca multa lume sa masoare filetul cu subleru....
cine gaseste greseli de ortografie poate sa le pastreze

Avatar utilizator
Edi
new member
Mesaje: 23
Membru din: 06 Ian 2008 13:43
Localitate: Caracal Olt

Mesaj de Edi » 18 Feb 2010 09:32

daca te intereseaza sa prelungesti surubul avertizorului(in cazul in care ai delkim ev sau tx-i plus) vezi ca sunt niste conectori de la Prologic la xxx sau www.carpio.ro

m_dan
junior member
Mesaje: 50
Membru din: 28 Sep 2006 08:45
Localitate: Cluj

Mesaj de m_dan » 18 Feb 2010 12:08

scuze, era vorba de avertizori!

nu, nu vreau sa prelungesc filetul avertizorilor. vreau sa-mi fac buzzbari si nu vreau sa ma chinui sa fac toate filetele interioare pe strung. e mai simplu cu un tarod

m_dan
junior member
Mesaje: 50
Membru din: 28 Sep 2006 08:45
Localitate: Cluj

Mesaj de m_dan » 18 Feb 2010 12:14

si ca o completare la raspunsul anterior: filetul se masoara cu sublerul si inca foarte usor, mai ales daca este exterior ca si in cazul avertizorilor. daca filetul este metric, caracteristicile lui sunt foarte usor de stabilit printr-o astfel de masuratoare. problema este la cele in inch.

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Mesaj de florinw » 18 Feb 2010 14:03

m_dan scrie:si ca o completare la raspunsul anterior: filetul se masoara cu sublerul si inca foarte usor, mai ales daca este exterior ca si in cazul avertizorilor. daca filetul este metric, caracteristicile lui sunt foarte usor de stabilit printr-o astfel de masuratoare. problema este la cele in inch.
se masoara cu sublerul sau se poate masura (estima) cu sublerul.

pasul filetului se masoara cu lera,iar la avertizori este un filet standard,numit filet englezesc.ca sa nu te chinuii,gasesi bucse filetate gata care le potzi monta pe suportzi
cine gaseste greseli de ortografie poate sa le pastreze

sebas
member
Mesaje: 263
Membru din: 27 Aug 2007 23:36
Localitate: madrid-spania

Mesaj de sebas » 18 Feb 2010 14:46

Este un 3/8 BSF (British Standard Fine)
e destul de scumpa afacerea
http://shop.ebay.es/?_from=R40&fts=2&_t ... Categories

m_dan
junior member
Mesaje: 50
Membru din: 28 Sep 2006 08:45
Localitate: Cluj

Mesaj de m_dan » 18 Feb 2010 15:35

Multumesc pentru raspunsuri.

@sebas

Stiam ca este un filet de 3/8 dar nu stiam de care (cu 19 pasi/inch sau cu 20 pasi/inch). Daca zici ce este BSF este in regula pentru ca stiu standardul (este cu 20 de pasi/inch).

@florinw

Nu vreau sa intru in polemica, dar consider ca pasul se identifica aproximativ cu lera, mai ales in cazul unor dimensiuni apropiate (in cazul concret 19 si 20 de pasi/inch) avind in vedere ca pe lera sunt materializati doar 3-4 pasi. Aceeiasi problema este la diferentierea unui filet metric cu pas de 1.25 mm de unul in inch cu 20 de pasi/inch (diferenta este de 0.4 mm pe o lungime de 25 mm). In alta ordine de idei, multumesc pentru ideea cu bucsele filetate. O sa caut, desi nu stiu ce succes voi avea in Ro. Scuze inca o data!

Numai bine!

florinw
senior member
Mesaje: 417
Membru din: 29 Sep 2005 21:35
Localitate: germania

Mesaj de florinw » 18 Feb 2010 19:43

. O sa caut, desi nu stiu ce succes voi avea in Ro. Scuze inca o data!

Numai bine![/quote]

incearca la praktiker sau obi.aici gasesti si tije filetate cu acelas filet si bucse lungi din care potzi taia pe strung.
cine gaseste greseli de ortografie poate sa le pastreze

Scrie răspuns