Alegere lanseta

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
djalinuu
junior member
Mesaje: 80
Membru din: 20 Feb 2010 09:19
Localitate: craiova
Contact:

Alegere lanseta

Mesaj de djalinuu » 20 Feb 2010 09:45

Am si eu nevoie de cateva pareri. Vreau sa aleg o lanseta, pt un nivel de incepator.

Cormoran Profiline Tele 100, 3m
* Putere: 50-100 grame
* 5 tronsoane
* Inele titanium oxide
* Construita pe blank High Density glass composite
* Greutate: 300 grame
Imagine[/img]

Eagle Tele 3M
Actiune 20-50gr ,
Lungime la transport 88cm ,
Greutate 260gr
Imagine

Astea le-am gasit eu mai ieftine, si mi-au atras atentia.
In trecut am avut 2 lansete de la baracuda storm, insa mi-au parut foarte grele si le-am vandut.

ps: si o intrebare pentru pescarii profesionisti; Ce recomandati, telescopice sau din 2 bucati ? Sincer, imi e frica sa lansez cu 2bucati...mereu am impresia ca se desface.

multumesc frumos
Asociatia Pescarilor Sportivi "OLTENIA"

Driscu Radu
member
Mesaje: 152
Membru din: 18 Noi 2009 20:55
Localitate: Iasi

Mesaj de Driscu Radu » 20 Feb 2010 10:47

In primul rand o lanseta telescopica lucreaza pe segmenti(fiecare segment lucreaza relativ independent de ceilati segmenti), o lanseta din 2-3 buc, indiferent de tipul de mufare, va lucra aproape ca un tot unitar fara intreruperi.Cele din 2 bucati se construiesc ori pe un blanc continui care apoi este taiat la jumatate si mufat ori separat.Din acest motiv lanseteledin 2 bucati sunt net superioare.
DR

filica
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 25 Ian 2009 00:53

Mesaj de filica » 20 Feb 2010 15:12

salut si bine-ai venit!asa e! bine ar fi sa-ti iei din 2 buc!!insa daca din punct de vedere al transportului,banilor sau mai stiu eu ce alt motiv--(ti le face careva cadou)nu ati permiti ,,,poti sa-ti iei linistit pe prima din cele expuse mai sus--cormoranul!eu am pescuit ~10 ani cu niste rusoaice telescopice apoi cu niste DAM-uri tel si am luat peste!!nu vei arunca cu ele la aceeasi distanta ca si cu cele din 2buc la acelasi Tc..!insa poti incepe pescuitul cu astfel de bete!!incearca totusi un 3.6m...3m e cam putin si cu puterea de aruncare undeva prin jur la 80-100gr!!daca totusi vrei una din astea doua iati-o pe prima!!

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 20 Feb 2010 22:06

Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Avatar utilizator
Gabi Milea
member
Mesaje: 151
Membru din: 28 Oct 2008 22:13

Mesaj de Gabi Milea » 21 Feb 2010 17:13

Corect! Betele din 2 buc. sunt cele mai indicate...dar poate are probleme la transportul lor fiind mai lungi...cam asta ar fi singurul inconvenient daca se poate numi asa.
CS NATURAL CARP

marian_popescu
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 12 Mai 2008 08:31

Mesaj de marian_popescu » 21 Feb 2010 18:09

un alt avantaj al telescopicelor este ca sunt mult mai usor de folosit in partide scurte. pleci cu monturile deja legate, cand ajungi pe balta treci imediat la pescuit.
si sa nu negam ca sunt si telescopice bune. eu chiar azi mi-am luat de 4 gipo prestige telecarp de 3,90. sunt modele mai vechi, dar imi fac treaba linistit cu ele
am mai avut doua telescopice lineaeffe all arround de 3,50, 100-200 de grame, pe care le-am vandut, iar acum incerc sa le iau inapoi, pentru dunare

Digital
member
Mesaje: 263
Membru din: 01 Sep 2009 09:09
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Digital » 21 Feb 2010 18:22

marian_popescu23 scrie:un alt avantaj al telescopicelor este ca sunt mult mai usor de folosit in partide scurte. pleci cu monturile deja legate, cand ajungi pe balta treci imediat la pescuit.
si sa nu negam ca sunt si telescopice bune. eu chiar azi mi-am luat de 4 gipo prestige telecarp de 3,90. sunt modele mai vechi, dar imi fac treaba linistit cu ele
am mai avut doua telescopice lineaeffe all arround de 3,50, 100-200 de grame, pe care le-am vandut, iar acum incerc sa le iau inapoi, pentru dunare
"pleci cu monturile deja legate" :oops: :oops: "cand ajungi pe balta treci imediat la pescuit " :lol: :lol: :lol: parca ai trece strada :lol: :lol: :lol:
Cu respect.

Avatar utilizator
sergiu_q
senior member
Mesaje: 343
Membru din: 06 Aug 2007 16:56
Localitate: bucuresti

Mesaj de sergiu_q » 21 Feb 2010 18:52

Digital scrie:
marian_popescu23 scrie:un alt avantaj al telescopicelor este ca sunt mult mai usor de folosit in partide scurte. pleci cu monturile deja legate, cand ajungi pe balta treci imediat la pescuit.
si sa nu negam ca sunt si telescopice bune. eu chiar azi mi-am luat de 4 gipo prestige telecarp de 3,90. sunt modele mai vechi, dar imi fac treaba linistit cu ele
am mai avut doua telescopice lineaeffe all arround de 3,50, 100-200 de grame, pe care le-am vandut, iar acum incerc sa le iau inapoi, pentru dunare
"pleci cu monturile deja legate" :oops: :oops: "cand ajungi pe balta treci imediat la pescuit " :lol: :lol: :lol: parca ai trece strada :lol: :lol: :lol:
Cu respect.
pai tu nu ai balta in fata blocului ? :D la mine tre sa ies cu cizme din bloc :D
si eu ma gandesc serios la un set de telescopice pentru delta .
eu am pus ochii pe asa ceva http://www.totalfishing.ro/lanseta-tele ... -3656.html
sau http://www.totalfishing.ro/lanseta-jaxo ... -4208.html
Pescuitul este un viciu!
Nu ne nastem cu vicii ci le dobandim in timp datorita slabiciunilor noastre, a absentei ratiunii.Paradoxal e ca esti constient ca-ti face rau si tot continui sa-l faci

marian_popescu
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 12 Mai 2008 08:31

Mesaj de marian_popescu » 21 Feb 2010 18:55

bine, ma asez in genunchi, fac 70 de matanii, de 41 de ori spagatul, levitez si dupa aia desfac lansetele
nu sunt multi pescari care au timp sau bani de partide de 2-3-7 zile. pentru partide de dimineata pana seara, mi se par mai eficiente, economisesti mult timp.
ba cei mai multi nici macar un user pe crap.ro nu isi permit. dar pot fi pescari buni

Digital
member
Mesaje: 263
Membru din: 01 Sep 2009 09:09
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Digital » 21 Feb 2010 19:02

"pai tu nu ai balta in fata blocului ? :lol: la mine tre sa ies cu cizme din bloc :lol: "
Nop pentru ca la noi la bloc inca nu a plouat :lol: :lol: :lol:
Cu respect.

Scrie răspuns