Fire Ultima

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
tomysro
junior member
Mesaje: 57
Membru din: 17 Apr 2011 09:12

Mesaj de tomysro » 05 Feb 2012 20:11

Am luat si eu ultima power plus 0.25 = 1818 m
am incarcat 3 tamburi de okuma powerline 865 , am numarat cate 580 de mulinari pe fiecare
la tamburul gol am desfasurat firul si am masurat 0.77 m pe mulinare iar la plin 0.88 m pe mulinare
si daca rotunjim 600 mulinari x 0.9 m ies aproximativ 1620 m....
luasem firul pt 4 tamburi si de aceea am masurat exact, tot firul a intrat pe 3....nu stiu ce sa zic, cam mare diferenta
cat despre fir corespunde descrierii, moale, elastic,rezistent la nod, astept si o partida pt alte pareri
am sa ma duc la un magazin de pescuit si am sa-l masor si cu un contor

Avatar utilizator
Cucu Ionel
senior member
Mesaje: 470
Membru din: 08 Ian 2006 15:00
Localitate: Timisoara

Mesaj de Cucu Ionel » 05 Feb 2012 22:05

1818 m ptr. 4 tamburi?? Dar de ce nu folositi fir de umplutura, din firele mai vechi, si numai 250-300 m. de fir bun??? Au mai fost discutii cu firele de la Ultima, vezi si forumul crapmania, se pare ca metodele de masurare nu corespund cu realul, chiar si la masuratarea facuta de tine, ar fi trebuit sa consideri media dintre cele doua masuratori adica un 82,5 cm ar fi mai aproape de real, asta daca ai masurat bine cat fir intra la o tura de mulinare. Deci ... si mai putin fir decat ai spus... :oops: :-?
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru

Avatar utilizator
tomysro
junior member
Mesaje: 57
Membru din: 17 Apr 2011 09:12

Mesaj de tomysro » 09 Feb 2012 20:46

tocmai , am apreciat cu ingaduinta si tot nu ies decat maxim 1600 m
folosesc si umplutura dar la aceasta cantitate si pret ...
pina la urma asa am procedat

monamy
new member
Mesaje: 25
Membru din: 21 Mai 2009 19:17

power steel

Mesaj de monamy » 15 Feb 2012 09:26

si eu am muscat-o cu magazinul(xxx) mai sus mentionat - cumpar un fir de la ULTIMA -POWER STEEL 0, 29 mm la 115 lei si vreau sa-l pun pe 4 mulinete ... bun .pe rola scria 1525 m fac eu socoteala si sa pun 360 m pe fiecare sa fie bine masor metru cu metru- cu un amic el masura si eu bobinam pe alta rola timp aveam ca e frig si zapada afara si dai sa sune ...pun pe una ,pun pe doua si la a treia mulineta la 290 m se termina firul frate !!! deci 360 cu 360 si cu 290 taman =1010 m teapa exact 515 m= sa inebunesc nu alta .masor din nou metru cu metru aceasi poveste .asta e! sun la ei si raspuns evaziv- daca eu as avea un angajat din ala las da afara ieri nu azi !bla bla bla abureala si pana la urma dupa doua telefoane primesc un raspuns oficial** ca au trimis email in anglia si o sa imi comunice raspunsul . cam asta e mega magazinul lor cu angajati super -le-ai dat banul ce mai conteaza restul .... eu unul m-am lamurit, sa-ti lipseasca 1/3 din rola e jenant.

Scrie răspuns