Fire Ultima

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

dusan
new member
Mesaje: 6
Membru din: 01 Feb 2011 23:55
Localitate: timisoara
Contact:

Mesaj de dusan » 10 Feb 2011 17:42

cu contoaru masor si eu cand pun p tamburi si mi sa mai intamplat sa patineze firul pe rola de contor si sa nu inregistreze corect.....
duditzian@yahoo.com
mess... duditzian

dusan
new member
Mesaje: 6
Membru din: 01 Feb 2011 23:55
Localitate: timisoara
Contact:

Mesaj de dusan » 10 Feb 2011 17:48

scuze ca sa trimis d 2 ori dar cand trimit mesajul imi da sending failed.. dece oare|?
duditzian@yahoo.com
mess... duditzian

valiauto
junior member
Mesaje: 62
Membru din: 12 Sep 2010 18:38
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de valiauto » 09 Mar 2011 16:27

incepator_10 scrie:Dap..exact aceiasi culoare e?
Deci ma lamureste si pe mine careva?Distance e galben sau portocaliu?
Si vine ambalat sau bulk?
firul e portocaliu, si eu am de la xxx si vine la vrac nu e sigilat in tipla dar sa fii sigur ca nu fura nimeni din el, mai ales baietii de la xxx!

cat despre cat intra e alta problema, eu am pus pe shimano bblc si cand am vazut cam cat a mai ramas pe rola am mai cumparat una pt a doua mulineta.

oricum ar fii ultima distance e super matasos si f elastic, te cam chinui sa-l rupi daca agati pe undeva.

@vald pavlovici firul de la nash bullet are marcaje de lungime din 250 in 250m? stiu ca l-ati avut.

filica
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 25 Ian 2009 00:53

Mesaj de filica » 09 Mar 2011 17:27

buletulxt are un stiker de hartie plasticata in interiorul spolului--marcaje la 250m are korda adrenaline!!
buletul e pt plantat in agatatura mai mult,e foarte capos(are memorie buna)...
eu unul nu-l agreez deloc la lanseu!!si nu cred sa fie un fir pe care sa-l tii de la un sezon la altul,,chiar de-l intorci!!pt ca din cauza menmoriei va pleca spire de arc!!
Desigur domnul Pavlovici te va lamuri mai detailat!!

Avatar utilizator
dan-h
senior member
Mesaje: 324
Membru din: 20 Oct 2006 19:57
Localitate: Hunedoara

Mesaj de dan-h » 09 Mar 2011 18:15

Am cumparat si eu o rola de Adrenaline si asa cum spune si Filica e masurat la fiecare 250 de metri . Pare sa fie superb firul si de-abia astept sa ies pe balta sa vad cum se comporta .
Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

valiauto
junior member
Mesaje: 62
Membru din: 12 Sep 2010 18:38
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de valiauto » 11 Mar 2011 13:22

filica scrie:buletulxt are un stiker de hartie plasticata in interiorul spolului--marcaje la 250m are korda adrenaline!!
buletul e pt plantat in agatatura mai mult,e foarte capos(are memorie buna)...
eu unul nu-l agreez deloc la lanseu!!si nu cred sa fie un fir pe care sa-l tii de la un sezon la altul,,chiar de-l intorci!!pt ca din cauza menmoriei va pleca spire de arc!!
Desigur domnul Pavlovici te va lamuri mai detailat!!
apropo de intors firul care ar fii cea mai buna varianta? de fapt pt desrasucit.

Avatar utilizator
zfcristian
senior member
Mesaje: 387
Membru din: 01 Iul 2009 21:01
Localitate: Bucuresti

Mesaj de zfcristian » 19 Ian 2012 19:02

dan-h scrie:Am cumparat si eu o rola de Adrenaline si asa cum spune si Filica e masurat la fiecare 250 de metri . Pare sa fie superb firul si de-abia astept sa ies pe balta sa vad cum se comporta .
Impresii despre Adrena-line dupa folosire ?!?
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Crap.ro
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi

Viorel Doloc
member
Mesaje: 270
Membru din: 09 Feb 2007 14:26
Localitate: sibiu

Fire Ultima

Mesaj de Viorel Doloc » 20 Ian 2012 07:40

Valiauto, parerea mea pentru derasucirea firului :cumperi un plumb "SPIN DOCTOR"- GARDNER, il legi de firul mulinetei si:
1. Il duci cu o barcuta pana se desfasoara tot firul principal, dai drumul la plumb si apoi recuperezi din mulineta.
2. Lansezi cu acest plumb, pe apa sau uscat si recuperezi din mulineta.
3. Te duci pe un teren viran, pui lanseta jos, desfaci pick-up-ul si te duci cu plumbul in mana pana se desfasoara tot firul, il lasi acolo(plumbul), te intorci unde ai lasat lanseta si recuperezi.
Daca vrei sa intorci firul: de pe un tambur pe alt tambur!!!!
Fir intins! [/b]
Crapii n-ar avea nici o valoare........daca nu i-am pescui noi!

Avatar utilizator
Marius.V.B.
junior member
Mesaje: 64
Membru din: 15 Aug 2011 01:10
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Marius.V.B. » 20 Ian 2012 12:07

A pescuit cineva cu Ultima la Dunare? (ma refer la crap) Daca da, cu care dintre ele si cum s-a comportat ?

Multumesc anticipat.

vulc ovidiu
member
Mesaje: 183
Membru din: 14 Oct 2007 18:41

Mesaj de vulc ovidiu » 03 Feb 2012 06:28

Am deja un an de cand pescuiesc cu Ultima Distance 0,31, portocaliu. E un fir exceptional, se comporta foarte bine, rezista la nod, e moale, ma rog, are tot ce-i trebuie.

Scrie răspuns