Fire Ultima

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

loco
junior member
Mesaje: 47
Membru din: 18 Mar 2009 09:31

Fire Ultima

Mesaj de loco » 23 Feb 2010 16:26

Cine a probat aceste fire poate sa impartaseasca o parere despre ele? (in special rezistenta la nod si elasticitate)
Ma intereseaza modelul Power Plus, dar sunt cu ochii si pe Power Steel...

Avatar utilizator
odoctee
veteran
Mesaje: 679
Membru din: 26 Oct 2009 14:26
Localitate: tulcea

Mesaj de odoctee » 23 Feb 2010 18:44

da rog raspuns
si eu sunt interesat
sa vedem achizitionam acum pana incepe sezonul sau nu ...
multumim

cmelinte
junior member
Mesaje: 65
Membru din: 24 Mar 2009 03:03
Localitate: Brasov

Mesaj de cmelinte » 23 Feb 2010 18:55

azi am intrat in posesia a ultima distance de 0,28, cel pt casting
la prima vedere e ok, are o memorie slaba si foarte matasos se aseaza foarte bine pe tamburi
C&R

Avatar utilizator
BishopVR6
member
Mesaje: 196
Membru din: 01 Sep 2009 13:17
Localitate: Bucuresti

Mesaj de BishopVR6 » 23 Feb 2010 20:49

Un prieten si-a cumparat Ultima Power Plus dar inca nu l-a folosit pe balta. La prima vedere pot sa spun ca este intradevar matasos si foarte elastic. Intr-o seara ne plictiseam si am zis sa "testam" firul lui (Ultima de 0.30) si firul meu Technium Tribal (tot de 0.30). Am luat cam 1m si ceva de fir din ambele role si am agatat de ele un bidon gol pe care am inceput sa-l umplem treptat cu apa. In momentul ruperii, firul Ultima se lungise cu aproximativ 40cm fata de cat era initial in timp ce Technium-ul doar cu vreo 20cm. Amandoi eram socati de cat de mult a putut sa se lungeasca.
Ca urmare a "testelor" am observat ca portiunea care se lungea, la firul Ultima, ramanea sensibila.

Acum, ce m-am gandit eu cand am vazut cat de elastic e:
- s-ar putea sa fie probleme cu intepatul la distante foarte mari
- daca tragi mai mult de un peste si sufera o alungire mai puternica exista sanse ca la urmatorul peste sa cedeze firul din portiunea respectiva

Dupa ce-l va testa si pe balta, am sa revin cu pareri.

filica
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 25 Ian 2009 00:53

Mesaj de filica » 24 Feb 2010 00:58

ai comparat vaca cu capra!!amandoua dau lapte!!da-s din categorii diferite!!

Avatar utilizator
Paul_sv
junior member
Mesaje: 97
Membru din: 10 Oct 2007 11:06
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Paul_sv » 24 Feb 2010 09:38

am pescuit tot anul trecut cu Power Plus de 0,30. M-am inteles foarte bine cu acest fir. arunca foarte bine, destul de matasos dar are si o rezistenta la abraziune peste medie. nu va lasati descurajati de greutatea mica la rupere indicata de producator.
dpmdv am gasit (in sfarsit) firul perfect pentru mine. Anul acesta am cumparat de 0,28 si de 0,35 pe tamburii de rezerva.

Avatar utilizator
BishopVR6
member
Mesaje: 196
Membru din: 01 Sep 2009 13:17
Localitate: Bucuresti

Mesaj de BishopVR6 » 24 Feb 2010 11:14

filica scrie:ai comparat vaca cu capra!!amandoua dau lapte!!da-s din categorii diferite!!
Am zis ca am facut acest lucru din plictiseala si de aceea testam a aparut in ghilimele pt ca nu e un test elocvent. Eu am trecut ce am remarcat referitor la acest fir despre care se discuta.. nicidecum nu am vrut sa ridic in slavi pe vreunul dintre ele...

Vlad Pavlovici
senior member
Mesaje: 352
Membru din: 06 Ian 2003 11:24
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Vlad Pavlovici » 24 Feb 2010 11:42

Shimano precizeaza ca Technium are un coeficient de elasticitate de 12%, mult mai mic decat al altor monofilamente.

Detalii: http://xxx.shimano-eu.com/publish/cont ... hnium.html

Elasticitatea in sine nu e nici buna, nici rea, depinde de situatie. Daca vrei sa evaluezi corect un fir, vezi cum se comporta in raport cu aplicatia pentru care a fost conceput.

filica
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 25 Ian 2009 00:53

Mesaj de filica » 24 Feb 2010 15:16

ultima are 21%....Problema-i ca la noi toti vor inel de 50 la plecare.3.9m si mai mult de jumatate dau la ~80m!!

remi
member
Mesaje: 141
Membru din: 29 Iun 2007 21:12
Localitate: bucuresti

Mesaj de remi » 24 Feb 2010 20:54

Domnilor, luati un fir Ultima si orice alt fir de aceasi dimensiune si testatile rezistenta la acelasi tip de nod. Tandem. O sa sa vedeti care e mai bun ;-)

Scrie răspuns