Shimano SpeedMaster 2010

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
BishopVR6
member
Mesaje: 196
Membru din: 01 Sep 2009 13:17
Localitate: Bucuresti

Mesaj de BishopVR6 » 01 Feb 2011 12:09

Pana la urma se dovedesc zvonurile cum ca ar fi mai sensibile si s-ar rupe destul de usor? Si eu ma gandeam la acest model dar dupa ce am auzit ca se rup destul de usor am ramas doar cu gandul..

Mersi!

arnold_glodean
junior member
Mesaje: 94
Membru din: 30 Mai 2010 21:24
Localitate: Satu Mare
Contact:

Mesaj de arnold_glodean » 09 Feb 2011 17:43

Am fost azi la magazinul de pescuit unde au fost anul trecut cateva lansete din acest model rupte.Ele se sau rupt la spigot si tronsonul de varf.De mentionat faptul ca lansetele nu au fost supraincarcate
In caz ca ii va folosi cuiva aceasta informatie

Digital
member
Mesaje: 263
Membru din: 01 Sep 2009 09:09
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Digital » 10 Feb 2011 09:25

Deci modelul vechi este superior ;-)
Cu respect.

Avatar utilizator
BishopVR6
member
Mesaje: 196
Membru din: 01 Sep 2009 13:17
Localitate: Bucuresti

Mesaj de BishopVR6 » 30 Ian 2012 21:27

Salutare,

Revin cu intrebarea :D a mai folosit cineva modelul nou de Speed Master? Inca ma mai bate gandul la ele... Stie cineva daca problemele erau la ambele modele de 3.90m (atat la 3lbs cat si la 3.5lbs)?

LE:Am si altele in cap dar momentan ma cam arde buzunarul sa le cumpar asa ca ma gandeam la ceva intermediar intre Beast-urile pe care le am (modelul visiniu) si FS-urile carora le dau tarcoale :D

Mersi mult!

Neamtul
maniac
Mesaje: 1052
Membru din: 08 Feb 2009 18:56
Localitate: Timis

Mesaj de Neamtul » 31 Ian 2012 22:58

Speedmaster nu se mai fabrica, a fost inlocuit de Tribal Carp.
Pescuitul este o arta...dar si un hobby foarte scump.

Avatar utilizator
BishopVR6
member
Mesaje: 196
Membru din: 01 Sep 2009 13:17
Localitate: Bucuresti

Mesaj de BishopVR6 » 31 Ian 2012 23:20

Mersi de info!

Am vazut ca apar amandoua si nu am facut asocierea.. Probabil mai sunt ceva Speed-uri in stocuri.

vulc ovidiu
member
Mesaje: 183
Membru din: 14 Oct 2007 18:41

Mesaj de vulc ovidiu » 04 Feb 2012 06:38

Neamtul scrie:Speedmaster nu se mai fabrica, a fost inlocuit de Tribal Carp.
De fapt, problema celor de la Shimano a fost ca Speed Masterul de crap concura Tribalul, la un pret mai bun decat Tribalul. Eu am si Speed-urile modelul vechi , specimen, 3,66 din 3 tronsoane, si pot spune ca sunt senzationale. Am aruncat si cu vreo trei modele de Tribal si nu mi s-au parut a fi peste Speeduri, mai ales ca am dat si cu Speed de 3,96 din doua bucati.

Cred ca la fel vor face si cu mulineta asta noua Baitrunner XTA LC care au scos-o acum. Vor urmari daca are succes, daca nu se face o concurenta interna cu Baitrunnerul LC clasic si la final vor scoate unul dintre modele de pe piata. E o problema de marketing si nimic mai mult.
Ovidiu

Neamtul
maniac
Mesaje: 1052
Membru din: 08 Feb 2009 18:56
Localitate: Timis

Mesaj de Neamtul » 04 Feb 2012 14:02

Da, stiam treaba cu Speed-ul.
Asta cu BBLC-ul nu prea o cred pentru ca moelul nou la pretul cu care se vindea cel vechi e o afacere foarte buna.
Daca vor produce in continuare modelul vechi, 70% dintre pescari vor opta pentru varianta veche din cauza renumelui si a pretului atractiv. Cred ca ramane pe piata definitiv numai modelul XT-A in doua marimi si atat.
Nu ar fi bine pentru imaginea firmei sa reintroduca BBLC pe piata si sa scoata din productie modelul nou.
Pescuitul este o arta...dar si un hobby foarte scump.

Scrie răspuns