Intrebare Intrebatoare

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Avatar utilizator
pesc
junior member
Mesaje: 61
Membru din: 23 Ian 2008 19:32
Localitate: Targu Mures

Intrebare Intrebatoare

Mesaj de pesc » 06 Mar 2010 15:25

As dori sa-mi cumpar doua lansete si aici as cere parerea celor care cunosc si stiu.
Pana acum am avut 4 lansete de 390 Baracuda si am renuntat la doua pentru ca pescuitul nu imi mai oferea nicio placere, veneam de multe ori de la pescuit ca de la razboi.
Eu stiu ce vreau, doar ca nu cunosc modele mentionate (pe care le-am cunoscut la magazin, nu le-am mentionat pt ca evident nu mi-au placut).
Cel mai important pt mine e ca lanseta sa fie placuta in drill (moale- maxim 3lb, actiune semiparabolica sau chiar parabolica), de 360 din 2 bucati, si totusi sa pot arunca 80-90 de m cu ea.
Modelele alese ar fi:
1. http://www.totalfishing.ro/lanseta-mave ... 90_377_791
2. http://www.totalfishing.ro/lanseta-mave ... 90_377_791
3. http://www.totalfishing.ro/lanseta-shim ... 90_377_672
4. http://www.fishline.ro/joomla/index.php ... RANGE.html (are 2.5LB, oare nu e exagerat de moale?)
5. daca cunoasteti o alta lanseta cu aceste caracteristici mai buna...

Si va rog o alegere dintre aceste fire:
1.Carp Expert Camou 0,25mm
2.Carp Expert Carbon 0,25mm
3.Carp Expert Multicolor 0,25mm
4.Sufix Xcelon Low-Vis Green 0,25mm
5. sau altceva in jurul acestor preturi.

Avatar utilizator
pesc
junior member
Mesaje: 61
Membru din: 23 Ian 2008 19:32
Localitate: Targu Mures

Mesaj de pesc » 06 Mar 2010 15:47

Sau atunci putin altfel...
Credeti ca este vreo alegere mai buna decat Maver Series 202, care sa corespunda catdecat doleantelor mele?
mersi :roll:

Avatar utilizator
Marius_bn
veteran
Mesaje: 548
Membru din: 02 Dec 2005 07:01
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de Marius_bn » 06 Mar 2010 15:56

Carp Genesis de la Maver este o lansata care m-a impresionat chiar de la prima aruncare. Eu folosesc versiunea Extreme, de 3.96 m si 3.5 Lbs, retrogradand, sa-i spun asa, de la "parii" denumiti Tribal XTR-A. Este placuta in drill, constructia semi-parabolica chiar ajuta, iar ca distanta, surprinzator, am castigat fata de precedentele lansete. Iti recomand versiunea de 13", chiar daca costa un pic mai mult, insa castigi si inelul de plecare de 50 mm (nu stiu daca e prezent si pe versiunile de 12").

De la Carp Expert am folosit firul Fluocarbon de 0.30 mm, care este un fir bun raportat la cantitate/pret. Plus ca, pe timp de noapte, este usor de 'gasit' si de urmarit cu lanterna.

filica
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 25 Ian 2009 00:53

Mesaj de filica » 06 Mar 2010 16:02

cu Genesis nu faci o alegere gresita pentru inceput!!am vazut-o recent si eu la un targ cu unelte si accesorii pt pescuit...Dupa mine asta-i cea mai cea dintre cele enumerate mai sus ;-) !!la fire mi-e greu sa-ti spun pentru ca tocmai am citit un topic si am ramas uimit de calitatea firelor din mag din tara!e uimitor cand triline si sensor par mai "proaste"decat crap expert ...Ma uimeste la tine insa ca nu te bagi ca altii la "moda romaneasca",cu 3.5 si 3.90!!

Avatar utilizator
pesc
junior member
Mesaje: 61
Membru din: 23 Ian 2008 19:32
Localitate: Targu Mures

Mesaj de pesc » 06 Mar 2010 16:23

filica scrie:cu Genesis nu faci o alegere gresita pentru inceput!!am vazut-o recent si eu la un targ cu unelte si accesorii pt pescuit...Dupa mine asta-i cea mai cea dintre cele enumerate mai sus ;-) !!la fire mi-e greu sa-ti spun pentru ca tocmai am citit un topic si am ramas uimit de calitatea firelor din mag din tara!e uimitor cand triline si sensor par mai "proaste"decat crap expert ...Ma uimeste la tine insa ca nu te bagi ca altii la "moda romaneasca",cu 3.5 si 3.90!!
:-? Nu, pentru ca m-am lecuit. Am tot tras de timp si am spus ca ma voi obisnui cu ea, dar mai bine schimb acum decat sa ma las de pescuit.

P.S. Citesc de exemplu si site-urile din Ungaria si 90% dintre cei care posteaza au bete in general intre 2.5 si 3 LB, majoritatea 2.75, asta depinzand de bat desigur.
Vreau sa incerc si asta.

chiorean alin
senior member
Mesaje: 415
Membru din: 14 Iul 2008 21:55
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de chiorean alin » 06 Mar 2010 17:41

Crezi ca nu vei reusii sa arunci peste 120m cu betze de 2,75 ?
Garantat poti daca ai un ansamblu echilibrat,si un bat bun...cu alivio nu cred ca vei reusii,bat bun ma refer la o categorie superioara.
Eu folosesc 2 seturi,unul de 2,75 lb pentru pescuit liber si unul de 3 lb pentru cazul in care am nevoie sa arunc momitoare si saculeti.

Avatar utilizator
pesc
junior member
Mesaje: 61
Membru din: 23 Ian 2008 19:32
Localitate: Targu Mures

Mesaj de pesc » 06 Mar 2010 17:50

chiorean alin scrie:Crezi ca nu vei reusii sa arunci peste 120m cu betze de 2,75 ?
Garantat poti daca ai un ansamblu echilibrat,si un bat bun...cu alivio nu cred ca vei reusii,bat bun ma refer la o categorie superioara.
Eu folosesc 2 seturi,unul de 2,75 lb pentru pescuit liber si unul de 3 lb pentru cazul in care am nevoie sa arunc momitoare si saculeti.
Si atunci este vreun bat din cele enumerate de mine care e bun de ceva?
Eu m-am gandit la Maver Series 202 pt ca scrie ca sunt parabolice si de aici am dedus, poate gresit, ca si in drill sunt mai spectaculoase. :oops:

P.S. Mai este ceva pe piata in afara de Maver si JRC de care nu stiu si care este in acest segment de preturi (clasa mijlocie)?

chiorean alin
senior member
Mesaje: 415
Membru din: 14 Iul 2008 21:55
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de chiorean alin » 06 Mar 2010 18:10

Evit sa imi dau cu parerea depre bete pe care nu le-am avut,alivio este un bat bun pentru un incepator mai ales ca e ieftin dar...nu straluceste in performante, despre restul nu stiu.
Orcum salut initiativa ta de a te rezuma la bete de max. 3 lb. ;-)
Poate mai vin baietii cu ceva idei daca ne spui si cam de ce buget dispui.

Avatar utilizator
George Iorga
maniac
Mesaje: 1393
Membru din: 27 Mar 2003 16:03
Localitate: Calarasi

Mesaj de George Iorga » 06 Mar 2010 18:24

Eu am cautat un ansamblu usor si fiindca n-am nevie sa arunc departe m-am oprit la Maver Genesis ,3.60m cu 3 lbs. Are avantajul de a fi cea mai usoara varga pe care am gasit-o (273 gr) si surprinzator , este o lanseta cu actiune progresiva . Cu Okuma Powerliner , fir Carp Expert Carbon de 0.25 (un fir bun ,dar prea batos ptr. casting fata de altele) si plumb optim ptr. ea de 85 gr. am aruncat cel mai mult 118 m (de fapt am aruncat de cateva ori sa-mi fac o idee cam cat poate sa arunce ...n-am stat sa scot untul din ea) . Cand am aratat-o unui amic ,ala s-a crucit si mi-a spus ceav de genul :... cu astea vrei tu sa dai la crap ?!...pai astea se rup de emotie frate ca-s prea subtiri ! :lol:
Ar trebui sa le vezi ! ;-)
Observatia legata de betele mai moi ,folosite in general de cei de afara , are la baza faptul ca la noi lumea vrea sa fie oricand pregatita sa poata arunca o montura grea la distanta mare...chestie ce tine de tipul si locul de pescuit !
Varga sa fi fost din fier... ce brand aveam !!!

Avatar utilizator
alex_mures
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 23 Ian 2008 20:35
Localitate: TG-MURES
Contact:

Mesaj de alex_mures » 06 Mar 2010 19:31

sal muresene
si eu iti recomand maver genesis
cauta-ma pe privat sa te ajut cu una alta ;-)
Crap Livada 10 kg
TGM Carp Team

Scrie răspuns