Echipament nou!

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
pilotu23
new member
Mesaje: 2
Membru din: 29 Mar 2010 10:31

Echipament nou!

Mesaj de pilotu23 » 29 Mar 2010 10:44

Salutare tuturor!
As vrea sa fac o investitie in scule noi si ma gindeam la ceva Daiwa Infinity de 3.75. Mentionez ca nu am mai folosit scule de inalta clasa pina acum in pescuitul la crap, dar m-am hotarit sa fac acest pas.
As dori sa primesc ceva pareri din partea unor oameni cu experienta mult mai mare decit a mea.
Va multumesc.
Fir Intins!

man.fishing
veteran
Mesaje: 603
Membru din: 01 Apr 2008 12:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de man.fishing » 29 Mar 2010 15:19

Da un search sau citeste in topicuri putin inainte. Daca vrei lansete "de xxx " sunt 3 fabricanti de baza cu diverse modele: Century, Free Spirit, Harrison. Asta nu inseamna ca altele mai ieftine nu isi dac treaba. Printre cele mai populare si mai accesibile o sa gasesti Prologic Tournament, Sonik si Chub
Dar acum trebuie sa vezi exact ce vrei de lanseta si la ce o folosesti. Citeste putin inainte prin forum. Plus ca toti iti vor recomanda din teste proprii, experienta etc. Si pana la urma trebuie sa iti placa tie. Acum deja ai posbilitatea la mai multe magazine sa testezi inainte sa cumperi.

Avatar utilizator
pesc
junior member
Mesaje: 61
Membru din: 23 Ian 2008 19:32
Localitate: Targu Mures

Mesaj de pesc » 29 Mar 2010 15:21

Salut!
Si eu am fost in situatia ta, asa ca intrebarea imi e cunoscuta.
Inainte sa cumperi ceva, gandeste-te bine ce vrei, cum vrei sa pescuiesti, in general cam unde, daca vrei la boiles numai sau din cand in cand mai folosesti si momitor si asa mai departe.
Depinde si de bat, dar 3.75lb era prea de tot pt gustul meu.
Poti sa-ti cumperi un bat tare, rigid, cu actiune de varf, care sa fie permisiva cu greselile de inceput (ex. aruncari smucite cu greutati mai mari decat e cazul), un bat cu care sa lansezi mai departe, genul de bat cu care lansezi dimineata il pui pe rodpod cu avertizori si poti sa te duci la o bere in vecini pana ce vine un exemplar mai mare, ca altfel nu iti ofera prea mare placere partida de pescuit.
Exista si reversul, cand iti cumperi un bat mai finut, cu actiune progresiva sau chiar parabolica de 2.5lb cu care chiar simti ca esti la pescuit, dar cu care nu prea poti lansa.
Sincer mie imi place ceva la mijloc, un bat de 2.75lb, max.3lb cu actiune progresiva cu care e o placere si cand lansezi, dar chiar si cand se agata de bat un caras de 1.5kg.

P.S. Eu am avut 4 bete de 3.5lb care mi se pareau tari, asa ca de curiozitate am vandut doua si am cumparat doua de 2.75 asa cum imi place sa fie o lanseta. Am sa le vand si pe celelalte doua de 3.5lb pt ca stiu acum ce-mi doresc.
De asta ti-am spus, ai grija de ce iti doresti, si neaparat :arrow: macar sa le tii putin in mana inainte sa le cumperi, sa nu cumva sa le iei de pe internet fara sa le cunosti bine.
Sper ca am fost de ajutor putin.

Driscu Radu
member
Mesaje: 152
Membru din: 18 Noi 2009 20:55
Localitate: Iasi

Mesaj de Driscu Radu » 29 Mar 2010 17:17

Ceva mai universal ma refer aici sa faca fata cam tuturor situatilor(plantat, pescuit in agataturi,pescuit in apropierea malului 40-70m, aruncari la distante de peste 120m) ar fii o lanseta de 3,6-3,75 sau 3,9 actiune de varf de 3,25 maxim 3,5 lbs.Sunt destule modele dar pana nu pui mana pe ele te sfatuiesc sa nu cumperi.
DR

pilotu23
new member
Mesaje: 2
Membru din: 29 Mar 2010 10:31

Mesaj de pilotu23 » 29 Mar 2010 19:01

In primul rind vreau sa va multumesc pentru sfaturi, in al doilea rind tin sa mentionez ca am facut ceva studiu pe forum si am vazut ca intradevar sunt citeva marci de bete preferate printre care nu prea am vazut Daiwa(o fi si de la pret).Sincer sunt tentant de bete cu actiune mare ca sa pot pescui la distanta, imi place sa am ceva putere in plus in bat la lansare.M-am tot uitat pe net si am mai vazut si filmuletele de la Korda si as fi tentat sa incerc metoda de spod.Intradevar baietii de la Korda nu fac decit reclama si in plus crapii nostri nu se compara cu ai lor(la noi se cara mult acasa, ca de... tre sa duc si la soacra unu ca poate mai tace nu?!), adica sunt mai rare capturile de genu.Mie unul mi-au placut foarte mult acele infinty si trebuie sa recunosc ca as vrea sa le incerc mai inatai daca as putea.
Cit despre placerea de a simti un drill adevarat cred ca nu se compara nimik cu o captura intr-un match.
Voi mai cerceta piata de pe la noi si voi vedea ce voi face pina la urma si cine stie poate cindva ne vom intilni pe balta ;-).
Daca mai aveti sugestii si sfaturi le primesc cu placere.
Fir Intins!

colega
member
Mesaje: 128
Membru din: 20 Mar 2009 19:07
Contact:

Mesaj de colega » 29 Mar 2010 19:31

Oricate pareri vei primi, pana la urma nici una nu valoreaza nimic in fata preferintei personale, iar lansetele chiar sunt ceva foarte specific fiecaruia: unii ti-au recomandat lansete rapide de 3.9 si 3.5, altii prefera lansete parabolice de 2.75.
Fa teste cu ceea ce crezi ca ti-ar surade din descrierile tertilor si sa nu iti imaginezi ca dupa achizitionare s-a terminat capitolul lansete: la anul vei fi din nou in cautari...
Prosperitate.

Scrie răspuns