Despre lansete!

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
G.Razvan
new member
Mesaje: 5
Membru din: 24 Mar 2010 20:52

Despre lansete!

Mesaj de G.Razvan » 03 Apr 2010 21:44

Nu am mai gasit pe acest forum, discutii legate de urmatoarele caracteristici ale unei lansete, si prea putin pe google, si nu prea mult detaliate. Daca este, imi cer scuze, iar daca nu, doresc sa se faca discutii despre urmatoarele:

1. Lungimea (avantaje, care sunt sigur / dezavantaje daca sunt)
2. Elasticitatea (rigida, semirigida, elastica)
3. Actiunea: rapida, semirapida, parabolica, lenta
4. Puterea de aruncare (xy - yz gr.) ex: 40-80 gr. (de ce nu 0 - 80, sau 10 - 80? ce reprezinta acest raport daca ii pot spune asa?)
5. distanta intre inele, marimea acestora, etc

Avatar utilizator
Mariusul
member
Mesaje: 130
Membru din: 15 Apr 2009 15:58
Localitate: Campia Turzii

Mesaj de Mariusul » 04 Apr 2010 00:48

Discuti legate de aceste aspecte mai sunt multe,doar ca probabil na-i cautat destul de atent
Oricum o sa incerc sa-ti spun parerea mea ( poate uni o sa imi zica ca ma insel)

1 -Parerea mea e ca lungimea se alege in functie de preferinte,nu sustin teoria conform careia lungimea batului se alege in functie de inaltimea pescarului. Avantaj avand cea de 13" care castiga distanta in plus la lansare
2 - 3- aceste puncte au o legatura destul de stransa deoarece rigiditatea sa-u elasticitatea este data de tipul actiuni binenteles pe portiunea de lucru a blancului
Oricum lansetele le alegi in functie de stilul de pescuit,Vrei pescuit la distanta? mergi pe lansete rapide..vrei placere in dril..mergi pe lansete moi
4 - Nu stiu pe ce lansete ai vazut insemnat CW-ul (puterea de aruncare) probabil pe cele telescopice,dar pe lansetele de crap nu o sa vezi niciodata trecut CW-ul in XY-YZ gr ci doar in TC (test curve) care este marcat in lb si care oricum nu iti indica o greutate exacta cu care poti sa arunci. Greutatea o alegi in functie de cum simti tu ca se incarca mai bine
5 -Nu o sa ma apuc acum de masurat sa-ti spun care e distanta exacta,oricum poate sa difere de la o lanseta la alta
Important este sa fie o distanta mare intr-e mandrina si inelul de plecare pentr-u a permite firului o desfasurare cat mai lejera
Inelele cu cat mai mari cu atat mai bine tot din acelasi motiv

Scrie răspuns