Echipament crap(incepator)

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Radu90
new member
Mesaje: 28
Membru din: 01 Mai 2010 07:52
Localitate: Brasov

Echipament crap(incepator)

Mesaj de Radu90 » 01 Mai 2010 09:03

Salutari dragi pescari, sunt nou pe forum si cat se poate de incepator la crap, adica abea acum vreau sa achizitionez si eu un echipament cat de cat,pescuiesc de multi ani dar cel mai mult am pescuit pe olt unde nu prea am avut nevoie de mulinete long cast , baitrunner si chestii dastea...deci sa va spun ce vreau, 3 bete si 3 mulinete cat mai ieftine care sa-si faca treaba...nu sunt pretentios deloc...ce am gasit prin magazine in brasov au fost bete 3 tronsoane pt crap la preturi mici : Trython Carp 3.60m/3lbs 3s, cam asta ...78 lei ..in rest toate sarite de 110 lei, iar la mulinete am gasit unele cu tambur long cast: hakuyo la vreo 90 lei...acum va intreb ce alternative as avea? buget undeva pana in 500 lei, nu am nevoie de rodpod swingere etc...doar lanseta + mulineta, si bineinteles fir mono + un inaintas ..am inteles ca e musai inaintas daca vrei sa arunci mult.
Va multumesc anticipat.
Doi pescari pe balta , unu zice catre celalalt: azi am prins nimic , celalalt raspunde : lasa ca maine prindem de 2 ori mai mult.

Darius_Tm
senior member
Mesaje: 328
Membru din: 22 Apr 2008 18:06
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de Darius_Tm » 01 Mai 2010 09:30

Te sfatuiesc sa mai astepti sa strangi ceva bani si sa cumperi ceva cat de cat bun,de care sa fi multumit cativa ani.O mulineta buna,pentru bugetul tau,este Okuma Longbow care costa in jur de 110 ron.O lanseta cat de cat accectabila costa in jur de 150-200 ron(Jrc Defender,Cormoran Eliminator Es...).Iti recomand sa achizitionezi deocamdata 2 lansete cu 2 mulinete si dupa accea sa complectezi setul.Incearca sa te orientezi spre lansete din 2 tronsoane,sunt mai incomode la transport,dar mult mai sigure si mai fiabile.Fir,iti recomand ceva de 0.25-0.28 daca vrei sa arunci la distanta,Carp Expert Fluo sau ceva din gama Sufix.Pentru inaintas,recomand Berkley Whyplash de 0.17-0.21,Tuff line Xp 30-40 lb sau Sufix Ballistic de 25-35 lb.

Radu90
new member
Mesaje: 28
Membru din: 01 Mai 2010 07:52
Localitate: Brasov

Mesaj de Radu90 » 01 Mai 2010 09:53

hmm, mulinete banax helicon 5600 NF nu ar fi mai bune decat okuma longbow? am gasit set banax 2 mulinete + o rola de carp expert 1000 metri la 300 lei...
Doi pescari pe balta , unu zice catre celalalt: azi am prins nimic , celalalt raspunde : lasa ca maine prindem de 2 ori mai mult.

Driscu Radu
member
Mesaje: 152
Membru din: 18 Noi 2009 20:55
Localitate: Iasi

Mesaj de Driscu Radu » 02 Mai 2010 07:42

Sunt bune pentru 3-5 ani daca sunt utilizate, intr-un mod corespunzator, eu le am din 2007, fara probleme cu ele, ca o constatare personala daca ei helicoane,parerea mea este sa-ti ei lansete de 3,9m, pentru 3,6 sunt putin cam mari(cel putin pentru mine).
DR

Radu90
new member
Mesaje: 28
Membru din: 01 Mai 2010 07:52
Localitate: Brasov

Mesaj de Radu90 » 03 Mai 2010 22:57

revin cu niste intrebari...am gasit la mana a 2a asa : Lansete Gipo Competition carbon - 2 tronsoane Lungime:3.60 Tess:2 3/4
Mulinete Tornado 6500:
# 6BB de mare precizie;
# Raport de recuperare 4.8:1;
Capacitate mm/M - 0.40/290 - 0.45/230 - 0.50/185;
Instant anti-revers;
Mini rulment in interiorul galetului;
Manerul rabatabil se poate pune pe stanga si pe dreapta;
Maner ergonomic;
Rotor anti-rasucire;
Tambur de aluminiu;

ce parere aveti ? aveti idee cat sunt de bune, a mai folosit sau tinut in mana cineva vreo una din ele? (mulineta sau lanseta)
Doi pescari pe balta , unu zice catre celalalt: azi am prins nimic , celalalt raspunde : lasa ca maine prindem de 2 ori mai mult.

Darius_Tm
senior member
Mesaje: 328
Membru din: 22 Apr 2008 18:06
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de Darius_Tm » 04 Mai 2010 15:19

Ti-am zis si iti repet,pentru un buget redus,cea mai buna solutie este Okuma Longbow.Nu a zis nimeni ca Banax sau Powerliner sau Shimano,etc,nu sunt mai bune,dar in jurul sumei de 100-120 ron,Longbow este alegerea cea mai buna.Firme ca Hakuyo si Tornado scoate-le din ecuatie,cel putin la capitolul mulinete.Daca tineai cont de sfatul meu,puneai mana pe Defender-urile ce se vand pe forum la pret de nimic si erai scos.Acum,deja a intrebat altcineva de ele si le vrea.Nu are rost sa enumeri toate mulinetele si lansetele ce exista pe piata,vei primii aceleasi recomandari.

Radu90
new member
Mesaje: 28
Membru din: 01 Mai 2010 07:52
Localitate: Brasov

Mesaj de Radu90 » 09 Mai 2010 22:52

am tinut in mana un ansamblu baracuda mustang 3.90 + okuma longbow si vreau sa zic ca sunt bijuterie ....merge la lansari de nu ai probleme...80 metri arunci fara sa te fortezi foarte tare....daca te si fortezi arunci 100...cu inaintas bineinteles...aa despre inaintas as avea o intrebare...am luat ceva cu 0.60 bani metru...am uitat cum ii zicea de 0.20...pe unu dintre bete mi sa scamosat foarte tare...sa fie de la mulineta? ceva la pickup? sau se poate sa fie si de la inelele batului? vreau sa zic ca firu nu are nimic...pe 3 bete e in stare perfecta...doar pe unu sa scamosat... si nu stiu daca sa schimb batu sau mulineta....eu ma gandesc ca mulineta ar fi de vina..
Doi pescari pe balta , unu zice catre celalalt: azi am prins nimic , celalalt raspunde : lasa ca maine prindem de 2 ori mai mult.

Scrie răspuns