FIRE

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde max-carpfishing » 25 Sep 2012 21:14

[quote="odoctee"][quote="max-carpfishing"]Sa nu mai deschid un topic,intreb pe acesta.Deci am gasit doua marci de fire la un magazin,cica sunt fabricate de mitsubishi,dar eu unul nu am mai auzit de ele,se numesc Line Nakima - versiune fluo galben si portocaliu 0.25- 7.5 KG ; 0.30 - 11.5 KG si Sakai Nylon Power Red 0.25 - KG. 5,0;0.30 - KG. 9,3.Le-a folosit cineva sau macar a auzit de ele?[/quote]

necunoscute mie... insa am o curiozitate:
ce reprezinta 7,5 kg raportat la grosimea de 0,25mm?
(sper ca nu rezistenta la nod) :lol:
parerea mea, mergi pe ceva testat si cu aprecieri pozitive.
numai bine, adrian.[/quote]

Din cate scrie pe site este rezistenta la rupere...dar vad ca este o greseala...au trecut valorile aiurea,la 0,20 este trecuta cea de la 0,30!!!in fine,userii de pe forumurile de Surfcasting din it spun ca ar fi fratele geaman,dar mai avansat al celor din gama daiwa(de fapt au si aceleas valori la rupere): tournament,Jtm focus si velvet,dar low cost :-(
Cica este produs in Japonia si bobinat ca si restul firelor mono,in China...pe mine m-ar interesa pentru ca am nevoie de un fir de 0,25 obligatoriu ieftin pentru un lac dificil,lac pe care am mai rezolvat in primavara un rand de fir si sincer nu se merita pentru lacul asta sa dau bani pe un fir mono scump.Pun si un link cu firul sa-l vedeti...altul mai ieftin nu am gasit la role cu lungimea care vreau eu.
http://www.fishingevolution.com/mostra_ ... =Accessori
Elibereaza-l,s-ar putea sa-ti ofere alte emoti in viitor!!!
max-carpfishing
junior member

Mesajde andrei_h » 17 Ian 2013 23:50

si eu sunt in situatia k trebuie sami iau fire si mam tot uitat si pe forumuri. sufix am inteles k este ca raport calitate pret destul de bun. eu vreau sa va intreb ce credeti despre cel de la gamakatsu g-line element fluo? are un pret bun si din descriere e si destul de moale si ajuta la aruncarile la distanta. eu unu as opta intre sufix ultra knot fluo sau acest g-line. specific ca arunc cu plumb de 100-110.
andrei_h
junior member

Mesajde mariusw » 18 Ian 2013 00:47

Salut...incearca Nash Bullet NXT D-CAM Mono,un fir de o calitate ireprosabila.multa sanatate!
mariusw
new member

Mesajde mariusw » 18 Ian 2013 00:48

Salut...incearca Nash Bullet NXT D-CAM Mono,un fir de o calitate ireprosabila.multa sanatate!
mariusw
new member

Mesajde mariusw » 18 Ian 2013 00:49

Scz pt postarea repetata internetul se cam joaca cu mine.
mariusw
new member

Mesajde mihai florescu » 18 Ian 2013 10:21

Dupa parea mea cele mai bune fire calitate/pret sunt cele de provenienta americana. Am incercat de a lungul anilor mai multe firme si am fost multumit, evident caracteristicile difera de la firma la firma.
Pentru lanseuri la distanta cele mai bune firme au fost Sufix Ultra Knot si Stren Original

http://www.totalfishing.ro/fir-monofila ... 19383.html

http://www.totalfishing.ro/fir-monofila ... 13394.html

Pentru pescuitul pe substrat abraziv Cele mai bune au fost firele din gama Berkley, cu mentiunea ca modelul Berkley Big Game Gold Carp se preteaza fosrte bine si lanseurilor la distanta

http://www.totalfishing.ro/fire-monofil ... 2_422.html
mihai florescu
senior member

Mesajde andrei_h » 18 Ian 2013 15:14

deci de gamakatsu nu stie nimeni nimik?
Catch & Release !!!
andrei_h
junior member

Mesajde danr » 18 Ian 2013 17:59

ba da, le avem in magazin si acum sunt sub cele enumerate mai sus
mihai a facut recomandarile dupa ce a tras de ele
si sunt proaspete, nou venite