Magazine din Germania

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde Ioan Daniel » 01 Feb 2012 13:09

A era la 600 euro :D ..ma speriam ca la 129..eram cu gandul la shimano ..parca atata e in germani pretul la ele.Pe aici au inceput sa se vanda la 125.Stai linistit bblcºul vechi...in marte e 100..si cel nou 150 mai mult ca sigur :D
Nu vreau sa am bani cu carul... vreau un crap..cam cât...mâgarul:P
Ioan Daniel
junior member

Mesajde Neamtul » 01 Feb 2012 13:26

Crezi ? :roll:
Mulinetele isi cam tin pretul, mai ales Shimano si Daiwa.
Nu te astepta la minuni.
N-o sa vezi BBLC la 100e si nici pe cel nou la 150e, poate 180e la oferta.
Oricum, pretul e bun, atat a costat si modelul vechi inainte.
Pescuitul este o arta...dar si un hobby foarte scump.
Neamtul
maniac

Mesajde nicuBi7014 » 01 Feb 2012 13:28

Ioan Daniel scrie:A era la 600 euro :D ..ma speriam ca la 129..eram cu gandul la shimano ..parca atata e in germani pretul la ele.Pe aici au inceput sa se vanda la 125.Stai linistit bblcºul vechi...in marte e 100..si cel nou 150 mai mult ca sigur :D

pana la urma ies mai ieftin, ma refer la comision. am fost la banca sa imi treaca, contul magazinului din Austria la beneficiari internationali, astfel voi plati un comision in jur de 2%.
in ceea ce priveste mulinetele, caramizile de bblc, indiferent de model, nu ma incanta. eu mi-am comandat shimano ultegra ci4 xs-a, cu tambur de 10000.
nicuBi7014
junior member

Mesajde mircead » 03 Feb 2012 12:00

Ioan Daniel scrie:L a ce banca esti nene de iti ia atat comision? ??

Mie banca Credit Europe Bank imi ia intre 4,8 si 5,5 % comision de schimb din lei in Eu sau GBP si transfer prin Pay Pal. Cred ca o sa-mi schimb banca intr-un final ca sunt prea hrapareti. De fapt comisiopnul este egal ca si cel perceput cand trimiti ordin de plata ,in schimb este mult mai comod sa platesti prin Pay Pal ca nu trebuie sa ajungi la banca ,sa stai la cozi la ghisee ,sa completezi formulare si cereri , din " varful patului " faci comanda si achiti , elegant ,nu ?

Fire intinse
mircead
senior member

Mesajde Ioan Daniel » 05 Feb 2012 13:14

nicuBi7014 scrie:
Ioan Daniel scrie:A era la 600 euro :D ..ma speriam ca la 129..eram cu gandul la shimano ..parca atata e in germani pretul la ele.Pe aici au inceput sa se vanda la 125.Stai linistit bblcºul vechi...in marte e 100..si cel nou 150 mai mult ca sigur :D

pana la urma ies mai ieftin, ma refer la comision. am fost la banca sa imi treaca, contul magazinului din Austria la beneficiari internationali, astfel voi plati un comision in jur de 2%.
in ceea ce priveste mulinetele, caramizile de bblc, indiferent de model, nu ma incanta. eu mi-am comandat shimano ultegra ci4 xs-a, cu tambur de 10000.

Nu trebuie sa te incante si nici sa fie de 350 grame.Depinde unde pescuiesti si ce peste prinzi..avantaje si dezavantaje.Eu am schimbat cateva mulinete de cand pescuiesc pe Ebro si am ajuns la concluzia ca bblc este sfant(in cazul meu).
..in decembrie ies la pescuit ...si pe suport am pus o lanseta cu mulineta frana pe fata.Din neatentie am uitat de frana...cand a facut senzorul bip..era si lanseta in apa.. am facut baie in decembrie :D
O fii buna ..o fii usoara...e perfecta pt tine..sa le stapanesti sanatos.
Nu ma vad sa traga pestele si eu cu mana pe tamburul din fata la reglat de frane.
Ioan Daniel
junior member

Mesajde Ioan Daniel » 05 Feb 2012 13:22

mircead scrie:
Ioan Daniel scrie:L a ce banca esti nene de iti ia atat comision? ??

Mie banca Credit Europe Bank imi ia intre 4,8 si 5,5 % comision de schimb din lei in Eu sau GBP si transfer prin Pay Pal. Cred ca o sa-mi schimb banca intr-un final ca sunt prea hrapareti. De fapt comisiopnul este egal ca si cel perceput cand trimiti ordin de plata ,in schimb este mult mai comod sa platesti prin Pay Pal ca nu trebuie sa ajungi la banca ,sa stai la cozi la ghisee ,sa completezi formulare si cereri , din " varful patului " faci comanda si achiti , elegant ,nu ?

Fire intinse

Eu sunt la Santander am un cont doar pt asa ceva.Eu fac tranfer de bani si asta e..3,5 ..4 euro euro la tranfer.Intru in banca las nr de cont..semnez si plec.Ei se ocupa de tot.De acasa doar cand cumpar maruntisuri..e mai bine asa..la banca.In caz de ceva..ma duc si le spun..fara cereri si #####..ei se ocupa de tot.
Daca eram ca tine in varful patului cand am dat comanda din germania...probabil..din varful patului mai vedeam banii :lol:

numai bine
Ioan Daniel
junior member

Mesajde nicuBi7014 » 05 Feb 2012 15:00

[/quote]Nu trebuie sa te incante si nici sa fie de 350 grame.Depinde unde pescuiesti si ce peste prinzi..avantaje si dezavantaje.Eu am schimbat cateva mulinete de cand pescuiesc pe Ebro si am ajuns la concluzia ca bblc este sfant(in cazul meu).[/quote]

pescuiesc la crap si............prind crap (in majoritatea cazurilor). greutatea conteaza, pentru mine, mai ales intr-un concurs unde trage pestele non-stop. in plus, am intrebat un pescar de top de la noi din tara, autor de numeroase articole si emisiuni, unul din pionierii pescuitului cu boiles in Romania, care foloseste bblrc-uri, ce parere are de ultegra. iti citez raspunsul lui: "Este exact mulineta pe care am de gand sa mi-o iau daca imi schimb BBLC-urile. Am avut-o in mana si mi s-a parut foarte buna. "

[/quote]..in decembrie ies la pescuit ...si pe suport am pus o lanseta cu mulineta frana pe fata.Din neatentie am uitat de frana...cand a facut senzorul bip..era si lanseta in apa.. am facut baie in decembrie :D [/quote]

pai si bblc-ul tot frana pe fata are (dar am inteles ce-ai vrut sa spui). vorbind de frana un mare + pt ci4 este ca are instant drag.

[/quote] Nu ma vad sa traga pestele si eu cu mana pe tamburul din fata la reglat de frane.[/quote]

asta-i chestie de obisnuinta, eu inainte am avut mulineta cu baitrunner spool (ultegra xtb). de fapt, ca sa fiu sincer, am avut toate tipurile de frana si de baitrunner. cea mai eficace mulineta mi se pare cea cu sistem instant drag.
nicuBi7014
junior member

Mesajde mircead » 06 Feb 2012 14:22

Ioan Daniel scrie:
Eu sunt la Santander am un cont doar pt asa ceva.Eu fac tranfer de bani si asta e..3,5 ..4 euro euro la tranfer.Intru in banca las nr de cont..semnez si plec.Ei se ocupa de tot.De acasa doar cand cumpar maruntisuri..e mai bine asa..la banca.In caz de ceva..ma duc si le spun..fara cereri si #####..ei se ocupa de tot.
Daca eram ca tine in varful patului cand am dat comanda din germania...probabil..din varful patului mai vedeam banii :lol:

numai bine

Am fost si eu la banca sa ma interesez de o facilitate ca la banca ta - NU EXISTA , au mai facut si misto de mine , comisionul de transfer este variabil functie de tara de destinatie ,mai precis functie de cate banci buffer preiau transferul ?!! CAPISCI ?
N-am evoluat inca ca tarile civilizate frate ,asa ca daca comisionul este acelasi si daca platesc prin ordin de plata sau prin Pay Pal atunci am sa utilizez Pay Pal-ul. Facilitati de plata cu comison 0 sau foarte mic exista numai pentru plati in tara nu si in strainatate. :evil:
mircead
senior member

Mesajde nicuBi7014 » 07 Feb 2012 15:05

acum am primit pachetul de la nordfishing77. super multumit! am comandat trei ultegra ci4 10000 si un suport pe care sa pui rola cand mulinezi firul pe mulineta (un super gadget, parerea mea). am primit cadou un bat de spinning shimano vengeance de 2.7m (m-am uitat pe net si valoarea batului e de 43 euro). poate au pus batul din greseala, cert este ca eu le-am multumit frumos pt cadou si ei mi-au raspuns - cu placere:D .

in 02.02 m-au anuntat ca le-a intrat banii in cont si astazi am primit pachetul.
nicuBi7014
junior member

Mesajde addi » 07 Feb 2012 16:20

nicuBi7014 scrie:acum am primit pachetul de la nordfishing77. super multumit! am comandat trei ultegra ci4 10000 si un suport pe care sa pui rola cand mulinezi firul pe mulineta (un super gadget, parerea mea). am primit cadou un bat de spinning shimano vengeance de 2.7m (m-am uitat pe net si valoarea batului e de 43 euro). poate au pus batul din greseala, cert este ca eu le-am multumit frumos pt cadou si ei mi-au raspuns - cu placere:D .

in 02.02 m-au anuntat ca le-a intrat banii in cont si astazi am primit pachetul.

Lanseta nu a fost pusa din greseala, este cadou in functie de cumparaturile facute. Apare si pe site aceasta informatie.
addi
junior member

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Echipamente si accesorii