Echipament pentru Dunare

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde Marius.V.B. » 08 Ian 2012 14:04

Bine v-am gasit,

ma tot bate gandul sa incep o noua experianta si sa ma mut, cu partidele de pescuit, de la balta la Dunare. Nepescuind in acest mediu, as avea nevoie de parerile voastre in ceea ce priveste echipamentul. Mentionez ca o sa-mi desfasor activitatea de pe mal, nu din barca iar pestele urmarit este cu precadere crapul...

Ca buget, nu am ceva stabilit, as putea incepe cu 5-600 ron / ansamblu (varga + mulineta) si sa urc poate chiar si pana la a-l dubla (1200 - 1300 ron, dar asta ar insemna sa le cumpar pe rand ca sigur divorteaza nevasta-mea :lol: )

Eu am facut un research prin magazinele online de la noi, am citit si aici pe forum si am ajuns la cateva rezultate:

Pt. mulineta:
Okuma Axeon AXS 60
Okuma Axeon V2 AXII-80
Okuma Powerliner 865
Trabucco Maxxis SK 8000
BBLC (model vechi dar nu il mai gasesc pe nicaieri...)
BBLC X-TA

iar pt. varga:
Cormoran AKX 3,60m 4,5lb (Spod)
Daiwa Windcast Carp 3,60m/4,5lbs
K-Karp FUSION 3,60m de 4lbs sau 5lbs (Spod)
UK CARP "RAPTOR" 3,6m/4lbs (Spod)
Daiwa Emblem Carp 3,60m/4,5lbs

La varga mai am ca optiune si gama MTX Hakuyo de 4lbs si cred a 3,6...
Am vazut aici pe form ca se recomanda fibra plina, compozit, maxim 2,70m dar m-am gandit totusi ca de ... :-)

Va rog daca se poate, cei care practica cu precadere pescuitul la Dunare dar totodata si cei care cunosc acest tip de pescuit, sa ma ajute cu sfaturi ... daca se poate, bineinteles :)

Multumesc anticipat !
Marius.V.B.
junior member

Mesajde Dan Cristian » 08 Ian 2012 20:11

Salut Marius,

- sunt curios, de ce vrei sa faci schimbarea asta de la balta la Dunare ? Este cu totul altceva (monturi, pescuit pe langa cioate, nadire in curent, etc), gasesti mai multa "salbaticie", mai putini pescari pe langa tine, dar poti sa ai ghinionul sa stai 3-4 zile la pescuit si sa nu prinzi nimic. Avantajul este ca nu mai platesti taxe nesimtite ca pe balta, dezavantajul este ca daca nu ai pe langa tine, pe cineva cu 'vechime' in bransa va fi cam greu sa prinzi capturile mult visate.

- ca specii vizate, ar trebui sa bagi in calcul si somnul, pentru un plus de adrenalina

- se recomanda 2,70 (o lanseta mai mica te ajuta sa te desfasori mai bine in dril, lansare, in zone cu arbusti, copaci - depinde de structura malului in locul unde vei pescui) fibra plina, compozit - deoarece ai nevoie de lansete trainice si de un ansamblu solid sa te poti baza pe el (mulineta - lanseta - fir - montura)

- acum o parere personala : pentru ansamblu (lanseta si mulineta pescuit la Dunare) 600 lei este mult, iar 1200 - 1300 lei este enorm ! Nu ai nevoie sa lansezi la 200 m, nu alegi o lanseta ca are blancul subtire si ca vrei sa simti placerea drilului si mulineta ca are capacitate de 600 m de 0,3 in pescuitul la Dunare. Sfatul meu, este sa incerci sa faci ~10 partide cel putin de 8-12 h cu ce mai ai prin camara (sunt convins ca ai ceva la naftalina), vezi despre ce este vb si pe urma alegi in cunostinta de cauza si diferenta de bani pana la 1300 lei o investeti in confortul tau (un cort bun, un pat bun ... o rulota :lol: ).

Fir intinsss !
Dan Cristian
veteran

Mesajde Marius.V.B. » 08 Ian 2012 21:55

Salut Dan,

in primul rand vreau sa-ti multumesc pentru raspunsuri. Vreau sa fac schimbarea aceasta pentru unele dintre motivele pe care le-ai amintit si tu, pentru ca este altceva, si aici ma refer la mod de abordare, monturi, mai multa "salbaticie", natura, este cu totul este altceva.

Am fost de cateva ori, dar, chiar si ca invitat, fara a pescui, am prins gustul. Nu taxele ar fi problema, de fapt nu este nicio problema, ci pe langa placere, cred ca este vorba mai mult de o provocare.

Este cam greu sa gasesc pe cineva cu experienta cu care sa merg, iar din toti prietenii mei nici unul dintre ei nu vrea sa renunte la pescuitul pe balta...eu inca incerc sa gasesc pe cineva care sa-l conving... :-)

Ca specii chiar am luat in calcul si somnul, este intr-adevar un mare plus de adrenalina. Am pescuit si somn dar cel mai mult pe balti...pe Dunare doar de vreo 2-3 ori, si asta cu mult timp in urma... De fapt singurul contact direct care l-am avut cu Dunarea a fost la salau si stiuca...

Legat de echipament, pt. ca asta ma doare pe mine , am ceva pe aici prin camara :lol: dar ma gandeam sa-mi iau ceva potrivit pentru Dunare ... Nu pot sa nu recunosc ca ideea ta este una foarte buna, dar ma gandesc ca anumite sfaturi de la cunoscatori imi vor prinde bine in decizia pe car o voi lua. Vreau sa spun ca am sa fac cateva iesiri la Dunare cu sculele pe care le am (chiar daca dau cu vergi de 3.90) si apoi am sa combin "experienta" acumulata in aceste iesiri cu sfaturile pe care le voi primi, plus cu ce am citit aici pe forum si sper sa fac o investitie destul de buna.

Inca odata multumesc pentru sfaturi si in continuare astept pareri.
Marius.V.B.
junior member

Mesajde zenhor » 08 Ian 2012 23:40

Salut,

Si eu am facut tranzitia asta acuma vre-o 2-3 ani, din pacate anul trecut am pescuit doar de vre-o 2 ori in Delta/Dunare dar pe o perioada mai indelungata.
Un arsenal impresionant pe lacuri nu cred ca te ajuta foarte mult. Parerea mea este sa cauti ceva:
- nu foarte voluminos(2,70 e perfect)
- nu foarte multe...4 bete sunt suficiente iar cele pe care le vezi recomandate pe forum sunt ok...poti pescuit la crap/salau si somn(de dimensiuni rezonabile) si poti prinde chiar si alti pesti
- o lanseta de spinning nu strica deloc(te poate scoate din impas de multe ori)...aici e singurul loc unde as merge pe ceva cat de cat consacrat si de calitate si o mulineta cu 2 tamburi metalici, unul cu fir textil, celelalt cu mono

Rezultatele VOR intarzia sa apara in lipsa unei inspiratii iesite din comun sau a norocului.
Dupa o pescuiala de o saptamana in Delta anul acesta cand am pierdut extrem de multi plumbi, am avut si trasaturi ca pe lacuri(cu tambur caraind direct) dar doar un peste notabil scos, ne-am hotarat sa facem curatenie in trusa de pescuit si sa luam doar chestii de baza.
Vei constata ca de fapt atat si folosesti:
- varteje + agrafe
- plumbi
- fire de monturi + carlige(crap, salau, somn)
- flotoare din polistiren si plute de somn/stiuca

In rest picheti, clopotei, daca vrei avertizori dar fara swinger...si cort bun, scaun confortabil, umbrela si haine rezistente.

Primul an noi nu am avut aproape niciun rezultat deci rabdarea e importanta, al doilea an inca modeste...cam din al treilea an am simtit o diferenta.
Daca ai pe cineva de la care poti invata...profita!
<*))))))><{
zenhor
senior member

Mesajde Serboiu Alexandru » 08 Ian 2012 23:43

Nu sunt chiar nascut pe Dunare dar am cativa ani buni de cand pescuiesc in majoritate pe dunare si as putea sa iti dau cateva sfaturi. In primul rand nu cred ca are rost sa bagi 600 ron intr'un ansamblu pentru simplul fapt ca pescuitul pe dunare nu este atat de pretentios. Nu ai nevoie de lansete lungi si de mulinete pentru aruncari la distanta, ai nevoie de un ansamblu solid care sa poata face fata "salbaticiei":)) in ceea ce priveste monturile.. nu stiu ce sa iti spun. Eu personal am prins mai bine la mamaliga pe ac decat la bila:)). Nu am folosit cine stie ce mix, sau bile consacrate dar sunt de parere ca pestele din dunare nu este asa pretentios si inclin sa cred ca ar prefera o mamaliga clasica decat o bila s&o sau ananas.
Serboiu Alexandru
junior member

Mesajde msimarian » 09 Ian 2012 11:10

Salut Marius,
De vreo 15 ani pescuiesc si eu pe Dunare,am avut an in care am facut si 10 partide a cate 5-6 zile,si numai la crap.In momentul de fata pescuiesc cu lansete de 3.6m-3.5 lbs de la Maver,ieftine dar bune pentru Dunare,mulineta BBLC si fir 0.4.Cred ca lansetele de 4,5-5 lbs sunt prea rigide,tinand cont de faptul ca nu ai de facut lanseuri lungi(max 30-40 m)iar in dril ai sanse mari sa scapi pestele.Lungimea de 2.7 m este foarte buna in situatia cand vrei sa pescuiesti din barca,de pe mal sunt cam scurte.Folosesc avertizori fara swingere,obligatoriu bait runnerul de la mulineta deschis.Carlige wide gape nr.1 sau 2,plumb in line plat de 120-140 grame iar ca momeala boabe de porumb si boilies.La mamaliga am renuntat de vreo 6-7 ani,dar numai din comoditate,nu ca nu ar da rezultate.Conteaza foarte mult sa stii sa cauti pestele si sa-l aduci pe vad,restul e distractie.
FIR INTINS!
msimarian
junior member

Mesajde marian_popescu » 09 Ian 2012 22:41

Dunarea si Delta sunt locurile unde cele mai aprinse fantezii pescaresti pot prinde forma. Farmecul este special nu numai prin salbaticia si misterul care invaluie acest gen de pescuit, dar si prin faptul ca te poti trezi oricand cu un crap record in carlig sau cu un balaur de somn care pur si simplu te trage in apa.

Eu vad arsenalul unui pescar de Dunare (care pescuieste de pe mal) cam asa: 3 lansete de crap de 3 metri (eu m-am oprit la ron thompson hard core II, cuplate cu mulinete robuste, cu baitrunner, gen okuma longbow 65 sau cassien 65), doua lansete pentru somn (intalnirea cu un exemplar record necesita scule care nu fac rabat la calitate, deci oarecum scumpe), una/doua lansete de rapitor (actiuni/puteri diferite). Daca mai adaugi si n feeder/picker sa iti omori timpul in partidele mai lungi, sa scoti de un bors sau sa iti procuri momeala pentru somn...e si mai bine

cort incapator, pat, scaun, ceaun, butelie, haine de tavaleala, picheti zdraveni, senzori (cu swingeri grei unde permite curentul), clopotei etc
saci de gunoi si rabdare cat cuprinde
marian_popescu
veteran

Mesajde Marius.V.B. » 09 Ian 2012 23:52

In primul rand va multumesc mult pentru raspunsuri. Incepe cat de cat sa se contureze o idee :-)

@zenhor - la 4 bete de crap m-am gandit si eu iar in ceea ce priveste consumabilele ... e clar ca trebuie sa umpli sarsanaua cu agrafe, plumbi, fire de monturi, carlige etc. Legat de lanseta de spining este clar, 2 lansete de spining le adaug la arsenal. In privinta rabdarii...ce pot sa spun, pescuiesc de aproximativ 10 ani numai la crap si vreau sa-ti spun ca mi-a luat vreo cativa ani buni sa invat cat de cat cu ce se "mananca", si offf Doamne...cate mai am de invatat...

@AL3cs - eu cred totusi ca este nevoie sa investesti cat de cat...am inteles, nu sume exorbitante ca in situatia pescuitului la balta, dar totusi...In ceea ce priveste momeala, in anii astia de pescuit la crap am invatat ca, un boiles pregatit "ca la carte" iti poate salva ziua...nu inseamna ca as contesta utilitatea traditionalului porumb sau mamaliga, mai ales pe Dunare.

@msimarian - La lungimea de 3,6m ma gandeam si eu dar in schimb mergeam pe un minim de 4lb. In privinta mulinetelor, BBLC-urile mi se par exact din peisaj. La fir m-am gandit la Shimano Technium de 0.35. Eu am folosit de vreo 4 ani numai firul asta si vreau sa-ti spun ca mi se pare Dumnezeiesc (aici vorbin de un diametru mai mic pt. balta :) ).
In privinta carligelor, eu am folosit foarte mult timp Muga si mi se par extraordinare dar nu te contrazic, si mie mi se par wide gape-urile foarte potrivite. Asta cu cautatul pestelui pe vad sper sa o invat si eu destul de repede...undeva intr-un an - doi :) . De citit tot citesc, si de primul prag si de anafoare si de toti dracii dar acolo in "life" e joaca, nu in fata calculatorului la citit :)
Marius.V.B.
junior member

Mesajde Marius.V.B. » 10 Ian 2012 00:15

@ marian_popescu - "Dunarea si Delta sunt locurile unde cele mai aprinse fantezii pescaresti pot prinde forma. Farmecul este special nu numai prin salbaticia si misterul care invaluie acest gen de pescuit, dar si prin faptul ca te poti trezi oricand cu un crap record in carlig sau cu un balaur de somn care pur si simplu te trage in apa" - vreau sa spun ca nici eu nu puteam sa-mi descriu in cuvinte mai bine motivul pentru care vreau sa fac aceasta trecere de la balta la Dunare !!! :bere:

In privinta vergilor si a mulinetelor incepe sa se contureze ceva. Daca la inceput consideram ca o varga de 3.6 "is a must" acum ma gandesc tot mai mult. M-am mai documentat si am mai pus ochii pe cateva modele, spre ex. DAM Onliner 200 sau ENERGOTEAM Arno 300 . Sa vedem...cred ca sfatul lui Dan Cristian este foarte bun, sa fac cateva partide cu sculele pe care le folosesc la balta si sa vad despre ce este vorba si dupa, in functie de asta si de sfaturile pe care le primesc pe aici, pe forum, sa iau o decizie. Legat de mulinete, Okuma PL 865 mi se pare destul de buna. Nici Okuma Axeon V2 AXII-80 nu este o mulineta rea dar lipsa baitrunner-ului ma face sa zic pas.

Legat de echipamentul de camping este clar ca trebuie sa mai adaug cate ceva pe la el. Am eu ceva pe aici, dar totusi ... mai trebuie.
Marius.V.B.
junior member

Mesajde Bogdan1983 » 10 Ian 2012 00:36

N-oi fi eu prea experimentat dar cateva sfaturi iti pot oferi:
1. Lansete ieftine (maxim 4 la numar), lungime max. 2.70 cu actiune 150-180 g. De lansat nu lansezi departe, in primul prag care in majoritatea locurilor se afla la maxim 20-25 m. Oricat de departe ai lansa, curentul tot o sa-ti aduca montura in primul prag, inele cat mai mari (Dunarea aduce cu ea tot felul de alge, puf de la plopi etc care se depun pe fir, putine sunt datile cand e curata). De preferat lansetele telescopice pt ca nu intotdeauna poti merge cu masina pana la locul de pescuit.
2. Mulinete cat mai rezistente la tavaleala, malul este nisipos si ar fi pacat sa tavalesti bblc-urile prin nisipul fin de Dunare. 2 tamburi, unul cu 0.32 si unul cu 0.35-0.37 (in caz ca dai de vreun prag in care isi fac veacul niste somni frumosi).
3. Carlige, agrafe, plumbi plati la greu (de la 80 la 140 gr, poate si mai grei). Sfatul meu este sa mergi in Niro sa te aprovizionezi de acolo pt ca sunt locuri unde poti lasa si cate 100 de carlige pe partida. Nu-ti lua chestii scumpe, s-ar putea sa-ti para rau de banii lasati "in apa"...
4. Restul cred ca stii, cort, felinar, lanterne, clopotei, niste "bambine fosforescente" pe care sa le lipesti cu banda izolatoare de varful lansetei pe timp de noapte, suporti foarte rezistenti.
5. O lanseta de spinning, avatul este la el acasa pe Dunare. Plus ca mai dai si de cate un salau, poate si cate un somotei.
6. Si nu in ultimul rand Multa rabdare si nervi de otel..:D
Sper ca ti-am fost de folos catusi de putin, fir intins!!!
Bogdan1983
new member

Următorul

Înapoi la Echipamente si accesorii