Echipament pentru Dunare

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde Bogdan1983 » 10 Ian 2012 00:37

N-oi fi eu prea experimentat dar cateva sfaturi iti pot oferi:
1. Lansete ieftine (maxim 4 la numar), lungime max. 2.70 cu actiune 150-180 g. De lansat nu lansezi departe, in primul prag care in majoritatea locurilor se afla la maxim 20-25 m. Oricat de departe ai lansa, curentul tot o sa-ti aduca montura in primul prag, inele cat mai mari (Dunarea aduce cu ea tot felul de alge, puf de la plopi etc care se depun pe fir, putine sunt datile cand e curata). De preferat lansetele telescopice pt ca nu intotdeauna poti merge cu masina pana la locul de pescuit.
2. Mulinete cat mai rezistente la tavaleala, malul este nisipos si ar fi pacat sa tavalesti bblc-urile prin nisipul fin de Dunare. 2 tamburi, unul cu 0.32 si unul cu 0.35-0.37 (in caz ca dai de vreun prag in care isi fac veacul niste somni frumosi).
3. Carlige, agrafe, plumbi plati la greu (de la 80 la 140 gr, poate si mai grei). Sfatul meu este sa mergi in Niro sa te aprovizionezi de acolo pt ca sunt locuri unde poti lasa si cate 100 de carlige pe partida. Nu-ti lua chestii scumpe, s-ar putea sa-ti para rau de banii lasati "in apa"...
4. Restul cred ca stii, cort, felinar, lanterne, clopotei, niste "bambine fosforescente" pe care sa le lipesti cu banda izolatoare de varful lansetei pe timp de noapte, suporti foarte rezistenti.
5. O lanseta de spinning, avatul este la el acasa pe Dunare. Plus ca mai dai si de cate un salau, poate si cate un somotei.
6. Si nu in ultimul rand Multa rabdare si nervi de otel..:D
Sper ca ti-am fost de folos catusi de putin, fir intins!!!
Bogdan1983
new member

Mesajde marian_popescu » 10 Ian 2012 22:50

din cele enumerate de tine, am avut okuma pl 65 si arno 300
okumele sunt ok, baitrunnerul iti este de folos cand pleci de langa lansete. ale mele au scos crap de 20 d ekg pe dunare fara probleme. dar raman la parerea ca longbow 65 sunt mai robuste si tin mai bine la pescuitul asta de uzura

arno 300...chiar nu prea sunt 300. diferenta fata de varianta cu actiune de 150 de grame se vede destul de putin. blancul este aproape identic, diferenta cea mai vizibila este la inelul de varf, are pastila mai mare
si aici, recomand tot hard core, eu mai vreau sa imi iau una

daca tot stai bine pe cascaval, ia-ti ceva sa iti placa

uite inca o recomandare (nu il cunosc pe user)
http://www.crap.ro/forum/phpBB2/viewtopic15779.html
marian_popescu
veteran

Mesajde Tile » 11 Ian 2012 20:14

Pentru Dunare lansetele de forta din fibra de sticla plina de 2,7 m sau 3 m sunt standard deoarece tin la tavaleala. La capitolul mulinete cu tambur fix recomand modele destinate pescuitului marin: Penn Spinfisher SSm, Penn Slammer, Fin-Nor Offshore OFS 75 sau 95. O optiune excelenta pentru Dunare este reprezentata de multiplicatoarele conventionale: Penn 220 GTO, Penn 320 GT2, Penn 209, Penn 309, Penn Defiance, Penn Fathom Levelwind. Pentru Dunare un fir de 0,40 mm este necesar deoarece fluviul e plin de agataturi si buturugi. Monturile trebuie sa fie cat mai simple si solide deoarece nu se stie cand un mustacios se arata interesat de momeala ta.
Pescuitul pe Dunare are si el particularitatile sale si asta cere timp si multa rabdare.
Tile
junior member

Mesajde Marius.V.B. » 12 Ian 2012 19:09

Bogdan1983 scrie: Sper ca ti-am fost de folos catusi de putin, fir intins!!!

Multumesc mult ! ;-)
Marius.V.B.
junior member

Mesajde msimarian » 16 Ian 2012 09:19

Dintre fire iti recomand Trabucco S-Force Allround,de 0.40 pe care-l folosesc de ani buni.Este un fir foarte elastic,moale,bun pentru distante scurte de pescuit si rezistent la abraziune.La inceput am fost si eu sceptic,dar dupa prima partida m-a convins.
FIR INTINS!
msimarian
junior member

Mesajde Marius.V.B. » 17 Ian 2012 21:20

@ marian_popescu - multumesc mult pentru rabdare si sfaturile pretioase. A cam inceput sa se defineasca o idee in sensul ca se joaca semifinala intre Trabucco Capture Maxxis Pro 3.00m 80-150g si Ron Thompson Hard Core (normal sau II).

La mulinete e un pic mai greu, ma gandesc la PL-uri 865, LB-uri, Banax Helicon dar si la Shimano 6500b :lol:

Am sa vad cum fac sa pun mana pe lansetele astea si apoi, sa iau o decizie ... In privinta Hard Core-ului am inteles ca multi il folosesc dar de Capture Maxxis Pro stie cineva ceva ?

@ Tile - m-am uitat si eu la penn-uri...ma uitam pentru varga de somn si m-am uitat putzin si la mulinete...nu stiu ce sa zic... :-) La fir, am mai spus, eu am pescuit cu Shimano Technium de ceva ani si vreau sa spun ca sunt indragostit de el. Dar totusi...ma gandesc, parca prea scump pentru Dunare. Ma gandesc sa trec pe Ultima, nu am folosit dar am inteles ca sunt super. Cine are ceva de spus in legatura cu firele ce au dat randament pe Dunare, (si aici ma refer si la cele pentru crap cat si la cele pentru somn) astept :lol:
Multumesc mult pentru sfaturi :bere:
Marius.V.B.
junior member

Mesajde Dan Cristian » 17 Ian 2012 23:08

... Cine are ceva de spus in legatura cu firele ce au dat randament pe Dunare, (si aici ma refer si la cele pentru crap cat si la cele pentru somn) astept ...

Pentru crap si exemplare nu tocmai 'capitale' de somn, Carp Expert (carbon, uv, multicolor) raport calitate/pret excelent ~ 50 lei, rola de 1000 m, 0,4. La banii astia, poti schimba firul dupa fiecare sezon.
Ideal, ca dupa fiecare partida de pescuit sa-ti refaci monturile si sa renunti la ultimii ~ 10 m din linia principala, daca pescuiesti in zone cu scoici, cioate si alte structuri care afecteaza firul.
Dan Cristian
veteran

Mesajde Tile » 17 Ian 2012 23:41

Eu am 2 multiplicatoare (un Penn 220GTO si un Banax OW7300 ) montate pe pe 2 lansete din fibra de sticla plina (un ET Silver Solid Dominant de 2,70 m si un Wind Blade Flying fox 2,70 m). Cand lansez tin lanseta cu inelele in sus iar cand recuperez o folosesc normal (cu inelele in jos).
Folosirea unei mulinete multiplicator cere mai multa rabdare dar scapi de frica defectarii mulinetei si poti sa pui presiune asupra mustaciosului si sa-l obosesti mai repede.
Tile
junior member

Mesajde remus_cta » 18 Ian 2012 01:31

ca si mulineta pentru dunare, okuma longbow consider ca e cea mai buna alegere existenta.
angrenajul super rezistent e esential, iar aici nu cred ca e vreo mulineta care bate longbow-ul
daca se pescuieste pe ebro la somn cu ea, cred ca stiu ei ce stiu ;-)
ccc corbu constanta
remus_cta
veteran

Mesajde Tile » 18 Ian 2012 19:34

Fin-Nor OFS9500 - http://alantani.com/index.php?topic=2788.0
Angrenaj 100% din inox, corp si rotor din aluminiu, frana cu discuri din fibra de carbon si proiectare simpla.
Tile
junior member

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Echipamente si accesorii