Echipament pentru Dunare

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde marian_popescu » 10 Mar 2012 23:56

UAU
ce vrei sa faci cu monstrul ala de lanseta la crap?
de ce nu te limitezi la 200 de grame? cei mai multi considera ca si atat este prea mult...
ciomagul ala e pentru somn, dar SOMN, nu somotei
marian_popescu
veteran

Mesajde Tile » 11 Mar 2012 19:00

Lansatul cu 200 g de plumb este destul de dificil. Lansetele de forta sunt in general scurte si puternice si de aceea nu se preteaza la lansari de distanta mare. In schimb o poti folosi la pescuit de crap prin metoda plantarii (fie cu barca sau cu navomodelul de plantat)
Tile
junior member

Mesajde Cyprinus » 13 Mar 2012 12:12

Ma gandesc sa o folosesc la somn dar as dori sa o pot folosi si la crap, sa nu imi car in delta/dunare "mii" de lansete. Stiti cum e ... nu merge crapul dai la somn si invers.Mai ai si lansete de spining, feeder si alte magarii - uite ca iti trebuie o masina sa iti cari doar lansetele:)
Cyprinus
junior member

Mesajde marian_popescu » 14 Mar 2012 21:34

singurele bete pe care le-am vazut pana acum sa se potriveasca si la crap si la somn, fara sa-mi fie teama ca m-ar putea lasa in lupta cu un nautil mai serios, sunt cele de la sert, cu varful din fibra plina. putere 100-300 de grame
de-a lungul anilor, sert a scos pe piata aceeasi lanseta sub denumiri diferite. eu am modelul mai vechi, se numeste hooligan, varianta de 3 metri. apoi a fost inlocuita de terror, apoi...nu mai stiu cum ii spune acum, dar e aceeasi mancare de peste
comparativ cu ron thompson hard core II, tot de 3 metri, 80-150 de grame, sertul este mai moale pe tronsonul de varf, chiar daca are putere data de producator dublu fata de hard core.
fiindca este mai moale, poti pescui si la crap, la pipait, cu plumbi usori, dar am lansat si plumbi de 200 de grame plus un caras ca palma drept momeala. ba am folosit-o si la nadire pe balta pana sa imi iau spod
am avut mai multe tipuri de lansete pentru somn in decursul anilor, dar de astea nu m-am indurat sa le dau (il limita bugetului meu, binenteles. or fi si altele mai bune)
marian_popescu
veteran

Mesajde Darius_Tm » 14 Mar 2012 22:17

Mi-am cumparat si eu din piata din Tm, 3 lansete din fibra plina, 3m, 100-180, 2 bucati, Wind Blade, culoare alb+portocaliu.Toate 3 m-au costat 90 ron.Sper sa isi faca treaba la Dunare.
Darius_Tm
senior member

Mesajde Tile » 15 Mar 2012 22:42

Am vazut si eu aceste lansete. Au talonul foarte gros si sunt destul de bine echilibrate pentru dimensiunile si greutatea lor. Am intalnit destule lansete din fibra de sticla plina care sunt finisate mai bine decat cele scumpe.
Eu am un Robinhan de 3 m care se tine excelent la solicitarile draconice din timpul sedintelor de casting.
Tile
junior member

Mesajde Darius_Tm » 16 Mar 2012 00:04

Asta m-a atras si pe mine, lucratura parea de calitate.Am avut de ales dinitre 4 modele, le-am ales pe cele mai grele(~850 gr) si cele mai scumpe :-) , 32 ron bucata.Imi plac ca sunt putin mai sensibile la varf, numai bune pentru a semnaliza trasatura.M-am jucat putin cu ele prin curte, le-am fortat putin, s-au auzit niste ,,pocnituri'' ciudate, dar se pare ca asa se aude fibra, cand lanseta este noua.Nu am vazut sa fie probleme.Mufarea este metalica, cand le-am cumparat, chiar daca le mufam la maxim, tronsoanele nu se ,,intepeneau''Am ,,zgariat'' putin spigotul metalic, pentru a crea aderenta si nu au mai fost probleme.Mai era un model interesant, Savage, albastre, dar parca erau prea moi, nu prea imi inspirau incredere.La banii care am dat pe ele, nu imi pare rau daca le distrug, desi fibra plina este foarte rezistenta la tavaleala.
Darius_Tm
senior member

Mesajde Tile » 17 Mar 2012 00:14

Pocniturile s-au auzit din spigot deoarece au tolerante destul de mici intre suprafetele de imbinare
. Un pic de vaselina rezolva treaba rapid (doar un strat abia perceptibil). Alaturi de batul ET Silver solid Dominant mai am 2 Wind Blade-uri Fly Fox de 2,7 m cu actiune de la 100 la 180 g. Acestea au manerele din EVA albastru iar cel din spate este te tip split (ca la unele lansete de spinning). Ele nu au scapat de ceva modificari (fiecare a primit un buttcap deoarece nu aveau)
Tile
junior member

Mesajde GDX24 » 02 Apr 2012 21:37

Unde mai pot sa gasesc Ron Thompson hard core II de 3 metri?M-ar interesa si doua second,dar sa arate impecabil!
GDX24
new member

Mesajde Neamtul » 14 Apr 2012 20:54

Du-te l Arrow in Balcescu. Am vrut eu sa-mi cumpar Hard Core II de 3m.
Saptamana trecuta mai erau disponibile doua bucati in reteaua lor de magazine la 138lei / buc parca. :roll:
Am renuntat la ele pentru ca sunt mult prea moi.
Pescuitul este o arta...dar si un hobby foarte scump.
Neamtul
maniac

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Echipamente si accesorii