Mulinete feeder recomandare..

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde carpxpert » 07 Iun 2012 17:58

Buna ziua. Pescuiesc de ceva timp la crap cu monturi grele, dar de anul trecut am inceput sa ma joc si cu feeder. Am achizitionat 2 lansete Spro Pellet Feeder by Dome Gabor de 3,90 si 4,20. Sunt foarte multumit de lansete dar nu stiu cu ce mulinete ar fi ideal sa le echipez. In aceasta decizie as cere sfatul celor mai experimentati.
In primul rand sa fie cu sau fara baitfeeder/baitrunner si in al doilea rand efectiv care sunt cele mai potrivite mulinete. As dori sa specific faptul ca ma intereseaza doar pentru crap nu si platica sau altceva ca pt acestea am Okuma LongBow 40.
Multumesc anticipat!
If you want to be happy 1 day get drunk...If you want to be happy 1 month get married...But If you want to be happy all your life start fishing!!!!!
carpxpert
member

Mesajde Laur » 07 Iun 2012 20:46

La feeder nu iti trebuie cu baitrunner. Eu mi-as lua shimano ultegra 5500, dar daca nu dispui de fonduri necesare, e cineva pe la bazar care vinde surorile mai ieftine adica shimano titanos 5500, noi, la 700 lei perechea. Eu cred ca ar fi o alegere buna.
Laur
senior member

Mesajde carpxpert » 09 Iun 2012 20:18

la acestea m am gandit si eu dar ma cam depasesc la buget :D
m-am gandit undeva pana la 150ron bucata. mai mult nu prea am la dispozitie....
If you want to be happy 1 day get drunk...If you want to be happy 1 month get married...But If you want to be happy all your life start fishing!!!!!
carpxpert
member

Mesajde Neamtul » 10 Iun 2012 12:03

Cum sa nu-ti trebuiasca baitrunner la feeder ?
Am patit-o recent de cateva ori ca nu eram langa bete si era sa-mi ia feederul de pe suport, a intors lanseta cu 180 grade aproape. Pana am ajuns langa bat, o lasat-o. Daca aveam baitrunner probabil nu se intampla asta. ;-)
Daca totusi vrei o mulineta buna pentru feeder si sa fie fara baitrunner, iti recomand Daiwa Tornado 3550. E cat o Shimano de 4000 dar e mult mai inchegata, mai puternica si intra destul de mult fir pe tambur.
Pescuitul este o arta...dar si un hobby foarte scump.
Neamtul
maniac

Mesajde carpxpert » 10 Iun 2012 12:09

Pe mine absolut deloc nu ma deranjeaza sa fie cu baitrunner mulineta feeder..... Eu pur si simplu am cerut sfaturi in acest sens.....
carpxpert
member

Mesajde max-carpfishing » 10 Iun 2012 14:48

Eu folosesc la feeder mulinete Mitchell Avorunner 7500 v2,cu ele am inlocuit unele Caperlan M60 F7C,din care mai am doar una pe lanseta marker...2 le-am facut cadou... ambele modele sunt ok.
Elibereaza-l,s-ar putea sa-ti ofere alte emoti in viitor!!!
max-carpfishing
junior member

Mesajde carpxpert » 11 Iun 2012 10:30

Cred ca voi astepta pana sa am fondurile necesare pentru niste shimano cu baitrunner....ultegra sau ceva de genul. Daca se comporta ca si bblc urile, tin o viata...cred ca merita investitia
carpxpert
member

Mesajde nicuBi7014 » 11 Iun 2012 15:26

[quote="carpxpert"]Buna ziua. Pescuiesc de ceva timp la crap cu monturi grele, dar de anul trecut am inceput sa ma joc si cu feeder. Am achizitionat 2 lansete Spro Pellet Feeder by Dome Gabor de 3,90 si 4,20. Sunt foarte multumit de lansete dar nu stiu cu ce mulinete ar fi ideal sa le echipez. In aceasta decizie as cere sfatul celor mai experimentati.
In primul rand sa fie cu sau fara baitfeeder/baitrunner si in al doilea rand efectiv care sunt cele mai potrivite mulinete. As dori sa specific faptul ca ma intereseaza doar pentru crap nu si platica sau altceva ca pt acestea am Okuma LongBow 40.
Multumesc anticipat![/quote]

daca-ti place gama Spro vezi aceste mulinete (desigur, tot shimano raman no 1)

http://www.spro.nl/en_gb/category/molen ... -5000.html

eu le folosesc la feeder de aprox patru ani si nu am avut probleme cu ele. pescuiesc aproape saptamanal cu feeder-ul (cu exceptia a 3 sau 4 concursuri de crap), atat pe balta cat si pe rau, deci trag de mulinete.

P.S. iti place sa pescuiesti cu "ghioage"? sau ai ales betele lui Dome datorita reclamei (Dome fiind un pescar mediocru printre pescarii maghiari, dar care stie sa vanda bine :D )
nicuBi7014
junior member

Mesajde carpxpert » 11 Iun 2012 17:09

salut...am luat lansetele acestea pt ca am o cunostinta si mi le-a adus la pret de producator si mi-a iesit bine. si da....si la feeder pescuiesc doar la crap....in lacul respectiv nu sunt pesti sub 4 kg....... Sa sti ca am folosit mulinete spro si am fost multumit, doar ca dupa 2 ani au inceput sa mai prezinte uzura. legat de lanseta....mie imi plac in general produsele Spro, dar sunt foarte multumit de lanseta. Mulinetele pe care mi le ai aratat mi se par destul de fiabile. nu am mai vazut acest model pe piata noastra. As prefera ceva cu long cast spool deoarece lacul respectiv (Ohat in Ungaria) are o specificitate....cu cat lansezi mai departe cu atat prinzi mai mult. Din cauza asta as merge pe un long cast.
carpxpert
member

Mesajde nicuBi7014 » 11 Iun 2012 21:28

[quote="carpxpert"]salut...am luat lansetele acestea pt ca am o cunostinta si mi le-a adus la pret de producator si mi-a iesit bine. si da....si la feeder pescuiesc doar la crap....in lacul respectiv nu sunt pesti sub 4 kg....... Sa sti ca am folosit mulinete spro si am fost multumit, doar ca dupa 2 ani au inceput sa mai prezinte uzura. legat de lanseta....mie imi plac in general produsele Spro, dar sunt foarte multumit de lanseta. Mulinetele pe care mi le ai aratat mi se par destul de fiabile. nu am mai vazut acest model pe piata noastra. As prefera ceva cu long cast spool deoarece lacul respectiv (Ohat in Ungaria) are o specificitate....cu cat lansezi mai departe cu atat prinzi mai mult. Din cauza asta as merge pe un long cast.[/quote]

daca pescuiesti exclusiv la crap, atunci da, sunt bune feederele, mai ales daca prinzi crapi mari. mulinetele le-am cumparat din Ungaria, mai exact din Szeged de la K-Fish.

P.S. eu am avut pe betele de crap mulinete ultegra 5500 (le-am vandut deoarece mi-am cumparat ultegra ci4 xsa, 10 000). sunt mulinete bune, initial m-am gandit si eu sa le tin pt feeder, dar cum eu "feederesc" la distante relativ scurte nu merita sa le pastrez, mai ales ca, cum spuneam, nu am nicio problema cu mulinetele spro.
nicuBi7014
junior member

Următorul

Înapoi la Echipamente si accesorii