Lansete pentru plantat

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde Marius.V.B. » 02 Dec 2012 00:16

Multumesc pt. raspuns Bogdan.
Altcineva cu alta parere mai vine ? :D
Marius.V.B.
junior member

Mesajde Marius.V.B. » 20 Dec 2012 23:34

Salut tuturor,

am inceput cumparaturile si intr-un final am achizitionat 4 buc. de Free Spirit E-Class Gold de 3.90m / 3,5 lbs si 50mm, 4 XTA-LC si un set de Illuminated Euro MK2. Sper ca am facut o alegere buna...

Acum am o alta dilema...ce fir pun pe ele ?! Pentru plantat, cu vizibilitate buna pe timp de noapte si coeficient de intindere redus... :lol: Adica si cu dansa-n transa si cu sufletu-n RAI ...

Am aruncat un ochi la Sufix Tritanium de 0.35, Daiwa Tournament 0,35 si Trabucco S-Force Long Cast de 0.35.

Mentionez ca folosesc Shimano Technium de aprox 5 ani si sunt extraordinar de multumit, singura problema fiind vizibilitatea...

Ar fi o varianta in care as putea folosi Shimano Technium de 0.35 cu Solar Line Biter...

Am sa aprofundez forumul in legatura cu acest subiect dar cine poate oferi un sfat este bine venit. :bere:

Multumesc mult atat celor ce au postat pana acum cat si celor ce vor posta in continuare.
Marius.V.B.
junior member

Mesajde bogdan ungureanu » 20 Dec 2012 23:49

daiwa tournament fluo e cel mai vizibil si cel mai rezistent fir pe care l am avut pana acum,dar varianta pe care am folosit o eu,adica 0.28 avea un pic de elongatie,fiind mai moale si mai matasos.
la plantat nu am mai pescuit din 2009, dar imi aduc aminte ca foloseam,parca technium si cortest de la cormoran,super fire,cam sarmoase,dar tepene si cu elongatie redusa;-)
intr adevar sunt aproape invizibile noaptea,dar daca nu esti in concurs ce conteaza?
Catch & Release
bogdan ungureanu
veteran

Mesajde Paul_sv » 22 Dec 2012 15:26

Nu ai nevoie de fir fluo.
Trebuie doar sa fii un pic atent.
Firul se scufunda mai ales la aceste distante si nu ai sanse sa il iei cu motorul decat langa rodpod, unde indiferent de culoarea firului trebuie sa fii atent.
De 4 sezoane am folosit ultima power plus de 0,40 si nu am de gand sa il schimb. A rezistat la scoici, copaci, case si multe altele.
Principala prioritate e rezistenta la abraziune in cazul meu.
Daca vrei un fir cu elongatie foarte mica incearca power steel de la ultima.
Spor!
Paul_sv
junior member

Anterior

Înapoi la Echipamente si accesorii