Lansete pentru plantat

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde cipica » 14 Aug 2012 12:32

Salutare!

prima si prima data hai sa lamurim un lucru si anume ce intelegi prin pescuit plantat. plantezi montura cu navomodelul sau barca la 2-300 m si faci drilul/ recuperezi de pe mal? daca este asa ai nevoie de niste lansete destul de puternice si neaparat de 3.90.
daca in schimb faci toate drilurile din barca ai nevoie de niste lansete de 3,60 sau chiar mai scurte, lansete care sa-ti lase loc de manevre in barca.
personal folosesc lansete de 3.60- 3.25 lbs atat pt plantat cat si pentru aruncat.
cipica
member

Mesajde bogdan ungureanu » 14 Aug 2012 17:57

am eu exact ce iti trebuie pt pescuit plantat,dar numai 3.extraordinar de tepene si rapide,ideale pt inteparea si controlul pestelui la distante mari.le am la vanzare,cauta anuntul.nu dai gres cu asa ceva
ps:si arunca si extraordinar
Catch & Release
bogdan ungureanu
veteran

Mesajde Marius.V.B. » 14 Aug 2012 23:21

Multumesc pentru raspuns Cipica. Plantez cu navomodel sau barca si fac drilul de pe mal. Asta este si motivul pentru care am ales 3,90. Ma gandesc la un 3,5lb deaoarece se intampla, mai rar, este adevarat, sa dau si din mana si atunci doresc sa pescuiesc la distante cat de mari posibil. M-am uitat zilele trecute la Shimano Tribal Long Cast 13' 3,5lb...astept pareri, inca nu m-am decis. Ideea este ca vreau sa le cumpar sezonul asta...sa le mai folosesc cateva partide pe 2012 :D
Daca in privinta specificatiilor sunt aproape convins (3,90 si 3,5lb), astept sugestii referitoare la producatori.

Multumesc mult

P.S. - celor care pana acum mi-au oferit spre vanzare diverse lansete, facand o oarecare legatura cu acest topic, le multumesc dar trebuie sa zic "pas", iar celor care in viitor au de gand sa faca asta le multumesc anticipat si ii rog sa nu mai posteze in topic anunturi de vanzare. Rog sa posteze on topic. Multumesc
Marius.V.B.
junior member

Mesajde Marius.V.B. » 14 Aug 2012 23:37

[quote="bogdan ungureanu"]am eu exact ce iti trebuie pt pescuit plantat,dar numai 3.extraordinar de tepene si rapide,ideale pt inteparea si controlul pestelui la distante mari.le am la vanzare,cauta anuntul.nu dai gres cu asa ceva
ps:si arunca si extraordinar[/quote]

Multumesc pentru oferta Bogdan. Imi pare rau dar trebuie sa zic "pas". Nu din alt motiv, dar nu corespund cu ceea ce caut eu si aici ma refer la specificatii...de altfel lansetele tale sunt extraordinare.
Marius.V.B.
junior member

Mesajde Albert » 15 Aug 2012 12:00

[quote="Marius.V.B."]M-am uitat zilele trecute la Shimano Tribal Long Cast 13' 3,5lb...[/quote]
Si ti-a placut ce-ai vazut?:) Eu am Tribal extreme-A de 3.90 si 3lbs. Nu pescuiesc plantat dar nu cred c-ar gafai daca as face-o.Sunt niste lansete superbe din pct. meu de vedere. stiu ca sunt dintr-o gama superioara fata de ce vrei tu dar nah...ziceam sa ti le recomand, totusi:)
Fire intinse.

P.S. Ce ma enerveaza ca nu merge "quote"-ul. Mai avem ceva oficiosi p-aci? :oops:
Albert
senior member

Mesajde Marius.V.B. » 20 Sep 2012 00:25

[quote="Albert"][quote="Marius.V.B."]M-am uitat zilele trecute la Shimano Tribal Long Cast 13' 3,5lb...[/quote]
Si ti-a placut ce-ai vazut?:) Eu am Tribal extreme-A de 3.90 si 3lbs. Nu pescuiesc plantat dar nu cred c-ar gafai daca as face-o.Sunt niste lansete superbe din pct. meu de vedere. stiu ca sunt dintr-o gama superioara fata de ce vrei tu dar nah...ziceam sa ti le recomand, totusi:)
Fire intinse.

P.S. Ce ma enerveaza ca nu merge "quote"-ul. Mai avem ceva oficiosi p-aci? :oops:[/quote]

La pretul asta m-as insura cu niste FS-uri in secunda 0. Nu neg ca extreme-A nu sunt bune dar ... :mrgreen:
Marius.V.B.
junior member

Mesajde andrei_81 » 28 Sep 2012 17:02

la plantat e buna orice lanseta si una de 150 ron nu ai nevoie de aruncari etc si vorba colegului se inteapa singur doar folosesti un plumb greu si bineinteles de 360 iar ca placerea sa fie mai mare 2,75 livre maxim 3
prinde si elibereaza
andrei_81
member

Mesajde Albert » 29 Sep 2012 08:55

[quote="andrei_81"]la plantat e buna orice lanseta si una de 150 ron nu ai .......... iar ca placerea sa fie mai mare 2,75 livre maxim 3[/quote]

:lol: :lol: :lol: daca face asa mai tre' sa caute un loc unde are vreo 20, 30 metri liberi in spate si vreo 40 stanga-dreapta. Cand vplantati nu e suficient sa pui plumbu-n apa si apoi vine pestele singur la mal...mai ganditi-va ca tre' sa-l scoateti voi.Cum faceti asta? Ce conditii tre' sa indeplineasca lanseta?
Hint: actiune :lol:
Albert
senior member

Mesajde Marius.V.B. » 24 Noi 2012 05:40

Nu mai avem nicio parere ? Sezonul de cumparaturi bate la usa si inca nu m-am hotarat. Ma tot gandesc acum Prologic C3 de 3,9 si 3.5 lb sa fie, Shimano Tribal Long Cast de 3.9 si 3,5 lb sa fie...offf...oricum am sa merg sa le scutur putzin sa vad care este treaba cu ele...

Astept pareri.
Multumesc
Marius.V.B.
junior member

Mesajde bogdan ungureanu » 25 Noi 2012 18:05

[quote="Marius.V.B."]Nu mai avem nicio parere ? Sezonul de cumparaturi bate la usa si inca nu m-am hotarat. Ma tot gandesc acum Prologic C3 de 3,9 si 3.5 lb sa fie, Shimano Tribal Long Cast de 3.9 si 3,5 lb sa fie...offf...oricum am sa merg sa le scutur putzin sa vad care este treaba cu ele...

Astept pareri.
Multumesc[/quote]

E iti recomand sa scuturi putin si MTX-ul 14 de la Mitranescu ;-)
Catch & Release
bogdan ungureanu
veteran

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Echipamente si accesorii