Sfaturi echipament personal

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde Ted18 » 06 Aug 2012 12:00

Va salut, sunt nou pe forum, am facut acest topic pentru ca am nevoie de un sfat pentru echipamentul personal. Sunt nou pe forum, cat si in pescuitul crapului. Acum cateva zile am fost si eu cu noile scule la proba (din pacate am avut parte doar de lanseuri).
Am 3 bucati Hercules din 2 segmente de 3,60. Pe dansele scrie in felul urmator 60-80gr. Stiu, este cam putin dar am zis sa nu investesc prea mult in ceva ce nu stiu cu ce se mananca asa bine (fiind obijnuit cu cele telescopice de 2.4-2.7m si cu domnul caras).
Am 3 mulinete Lineeffe free carp 60 pe care le-am incarcat cu un fir de 0.22mm Carp Expert Carbon de 6.30 kg.
Am folosit monturi cu momitoare cu fir de par bineinteles primul lanseu fiind unul reusit deoarece nu am fortat si montura a ajuns undeva la vreo 50m (ochiometric). In schimb al 2lea lanseu am fortat un pic mai mult si am rupt, dar montura s-a dus cu vreo 10-15 m mai mult. Judecand dupa intamplari eu zic ca imi trebuie un fir mai bun. Aici am picat intr-o dilema. Din cate mi-au spus cei de la care am cumparat lansetele nu ar trebui sa folosesc nici macar inaintator textil ca imi stric inelele, deci pica din discutie firul textil. Asa ca raman tot la monofilament. Astept pareri/sfaturi. Si in legatura cu monturile o sa incep sa folosesc plumb pierdut de 75-80g daca o sa am un fir care sa imi tina cand fortez sa arunc undeva la 100-110m.
Lucrurile bune vin pentru cei ce asteapta.
Ted18
new member

Mesajde arnold_glodean » 06 Aug 2012 17:06

Daca firul textil distruge inelele atunci noi cativa mii de pescari care folosit textile ca inaintas inseamna ca avem fabrica de inele acasa.
Acum sa fim si ontopic:
1.firul carp expert este cam sarmos si cu memorie mare,foloseste cu incredere sufix tritanium in variantele 0.25-0.28
2.Poti folosi inaintas textil ca nu se f..t inelele,dar firul sa nu fie mai gros ca linia principala,daca nu vrei sa folosesti textil ca inaintas atunci poti merge pe inaintasii conici de la Trabucco ( monofilament )
arnold_glodean
junior member

Mesajde George_Cosulet » 06 Aug 2012 18:37

Salut.
Daca nu vrei sa folosesti inaintas textil, iti recomand sa folosesti inaintas monofilamen ( la 0.25camp merge 0.35inaintas ceva de genu. )
Poti folosi arc momitor, dar incearca sa nu il incarci foarte tare .. pentru ca ai o actiune scazuta la lanseuri .. trebuie sa pui incarcatura mai mica, iar arcuri cat mai usoare.

P.S: Aici ii dau mare dreptate lu arnold_glodean, si eu folosesc fir textil ca inaintas, si nu am avut nici un fel de probleme cu lansetele.
George_Cosulet
junior member

Mesajde Ted18 » 07 Aug 2012 10:09

[quote="arnold_glodean"]Daca firul textil distruge inelele atunci noi cativa mii de pescari care folosit textile ca inaintas inseamna ca avem fabrica de inele acasa.
Acum sa fim si ontopic:
1.firul carp expert este cam sarmos si cu memorie mare,foloseste cu incredere sufix tritanium in variantele 0.25-0.28
2.Poti folosi inaintas textil ca nu se f..t inelele,dar firul sa nu fie mai gros ca linia principala,daca nu vrei sa folosesti textil ca inaintas atunci poti merge pe inaintasii conici de la Trabucco ( monofilament )[/quote]

Am gasit sufix tritanium de care imi spuneai. M-as baga la un 0.3mm cu rezistenta 6.3kg. Ce mi se pare cam nasol e ca am gasit doar Neon orange si Neon yellow, pentru camuflaj lasand de dorit, acum astept si parerea voastra. Iar in legatura cu inaintasul daca am fir de 0.3 sa imi iau inaintas de 0.35? si cam cati metrii sa fie, 12m? Eu initial voiam sa imi iau firul asta Fir Daiwa Infinity Duo Camo 033MM/8,6KG/1060M, Astept pareri.
Ted18
new member

Mesajde Albert » 07 Aug 2012 12:40

[quote]Daca firul textil distruge inelele atunci noi cativa mii de pescari care folosit textile ca inaintas inseamna ca avem fabrica de inele acasa.
[/quote]
Nu neaparat.Fii atent ce lansete are: 3 bucati Hercules din 2 segmente de 3,60. Eu nu stiu ce natie-s betele alea da' apreciez ca vanzatorul i-a spus ca textilul taie inele. Cred ca e adevarat, avand in vedere ca nu par a fi ceva lansete de calitate.
Ted, sfatul meu e sa faci un buget pentru 3 lansete dedicate pescuitului la crap si apoi sa cauti aici pe forum impresii si sugestii privind eventualele lansete care sa se incadreze in buget.Vei putea folosi inaintas textil impreuna cu firul pe care-l ai deja.Nu cred ca un fir de 0.30 te va ajuta prea mult.E mai gros, ce-i drept, dar nu cred ca rezista mult mai bine la lanseuri cu naditoare.Plus ca, fiind mai gros, iti va scadea lungimea lanseului.

Later edit: Admini, de ce nu mai functioneaza "quote"...nici 'italic"..mai functioneaza ceva aici ? :lol:
Albert
senior member

Mesajde George_Cosulet » 07 Aug 2012 13:37

Daca vrei sa pui monofilament merge 0.35 la 0.30, daca vrei textil trebuie ceva mai subtire
George_Cosulet
junior member

Mesajde Ted18 » 07 Aug 2012 14:11

[quote="Albert"][quote]Daca firul textil distruge inelele atunci noi cativa mii de pescari care folosit textile ca inaintas inseamna ca avem fabrica de inele acasa.
[/quote]
Nu neaparat.Fii atent ce lansete are: 3 bucati Hercules din 2 segmente de 3,60. Eu nu stiu ce natie-s betele alea da' apreciez ca vanzatorul i-a spus ca textilul taie inele. Cred ca e adevarat, avand in vedere ca nu par a fi ceva lansete de calitate.
Ted, sfatul meu e sa faci un buget pentru 3 lansete dedicate pescuitului la crap si apoi sa cauti aici pe forum impresii si sugestii privind eventualele lansete care sa se incadreze in buget.Vei putea folosi inaintas textil impreuna cu firul pe care-l ai deja.Nu cred ca un fir de 0.30 te va ajuta prea mult.E mai gros, ce-i drept, dar nu cred ca rezista mult mai bine la lanseuri cu naditoare.Plus ca, fiind mai gros, iti va scadea lungimea lanseului.

Later edit: Admini, de ce nu mai functioneaza "quote"...nici 'italic"..mai functioneaza ceva aici ? :lol:[/quote]

Betele sunt ok.. le-am luat de la gipo nu au fost foarte scumpe 70 de lei bucata dar ele par sanatoase din ce am vazut la proba.. repet nu vreau sa investesc extrem de mult (mi se pare mult sa dai 2 milioane pe o lanseta). Singura chestie ciudata la ele este ca au imbinare inversa (manerul intra in varf) Si in legatura cu momitorul lucrez la o barcuta de nadit mai imi trebuie doar telecomanda si e ok deci nu o sa ma mai risc sa arunc cu naditor.
Ted18
new member

Mesajde Ted18 » 07 Aug 2012 14:25

Daca e am sa pun un fir de 0.3 cu un inaintas monofilament de 0.35 inaintasul fiind de 12 m si cu asta basta... si am sa arunc cu plumb de 80g ( repet nu voi mai folosi momitoare oricum nu au cine stie ce randament )
Ted18
new member

Mesajde Neamtul » 07 Aug 2012 15:32

E nu..
Oare de ce le folosesc atat de multi ? ;-)
Pescuitul este o arta...dar si un hobby foarte scump.
Neamtul
maniac

Mesajde arnold_glodean » 07 Aug 2012 16:27

Si eu am folosit la inceput lansete ieftine si tot nu am avut probleme cu textilul sa imi frece inelele.
Pareprea mea este sa mai prinda gustul pescuitului la crap si sigur isi schimba lansetele pana la anu cu ceva mai performante.Am vazut ce lansete are si de aia incercam sa ii dau sfatul in limita posibilitatiilor ca altfel ii recomandam firele de la fox,stroft,ultima sau PLine,etc
Referitor la barcuta de nadit ce vei face atunci cand mergi pe un lac unde naditul cu barcuta e interzisa?
Intradevar sufix tritanium este doar pe orange si galben dar poti alege si alte fire de la sufix nu neaparat tritanium,poti alege si duo core de la sufix care are culoare camou.
arnold_glodean
junior member

Următorul

Înapoi la Echipamente si accesorii