Abu Garcia

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
supercarpio
junior member
Mesaje: 55
Membru din: 03 Iun 2005 17:32
Localitate: Estul Civilizat (Boston), USA

Mesaj de supercarpio » 24 Iun 2005 20:37

Mulinetele Abu Garcia sunt considerate xxx-quality pe piata...

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 25 Iun 2005 09:24

am ramas surprins sa gasesc un model cu baitrunner la abu... cred ca pe ebay. chiar nu stiam ca fac asa ceva, cam toate seriile lor sunt pentru spinning.
fir intins!!

www.carpfishing.ro

Avatar utilizator
XquiZZiT
senior member
Mesaje: 419
Membru din: 09 Mai 2005 10:31
Localitate: Brasov/Turku (Fin)
Contact:

Mesaj de XquiZZiT » 25 Iun 2005 11:26

am vazut cateva mulinete abu garcia in tzara, destul de dragutze, dar nu shtiu shi cat de originale, avand in vedere pretzul la care erau comercializate. dar unde sunt acum .... e prapad, sunt numai bijuterii, in toate supermarketurile au cate un raion pentru pescuit, dar exclusiv pentru rapitor shi flyfishing. mulinete gaseshti doar shimano shi abu garcia, ca de, suedezii sunt aproape, dar nu am vazut nici macar o mulineta sub pretzul de 50 de euro. nu exagerez, dar pentru un pasionat de spinning, aici e paradisul. lansete shi mulinete...cate potzi duce, iar calitatea, zic eu, este garantata.
ce ma doare pe mine cel mai tare este faptul ca nu am gasit shi nu voi gasi niciodata nici cel mai mic accesoriu pentru pescuitul crapului, de lansete shi mulinete nu mai vorbesc. am intrebat la un magazin de specialitate despre scule ptr crap, vanztorul s-a uitat luuuuung la mine, mi-a zambit cu coltzu gurii shi mi-a zis : in finlanda NU!
Alex Carlan
Fire-ntinse precum corzile de la chitara!!

Avatar utilizator
paul_m
junior member
Mesaje: 62
Membru din: 30 Mar 2004 14:34
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de paul_m » 04 Iul 2005 10:32

Si mulinetele si betele au fost aduse de afara. Intr-adevar mulinetele sunt cu bait-runner si vreau sa va spun ca sunt super multumit de ele, sunt niste bijuterii, cat despre bete nu prea cred ca sunt special pentru crap dar oricum sunt mult mai bune decat ce am avut inainte si se comporta bine si la aruncare si la scoaterea pestelui. La vara o sa fie testul decisiv pe Prut!

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 04 Iul 2005 20:35

mpaul800 te intreb curios ce vrei sa faci cu bete de 3.80m la Prut :?: ca latimea Prutului nu este mai mare de 25m :shock: ,eu folosesc bete de 3m la Prut si mulinete de 40,deci un echipament relativ usor ptr. o apa ca Prutul.
Dealtfel Prutul este foarte crescut si foarte tulbur,eu sunt tare suparat din acest motiv,jumatate din viata mea de pescar mi-o petrec la Prut dar de 2 ani m-a dezamagit vremea,parca este impotriva noastra :-?
Salut.

Avatar utilizator
paul_m
junior member
Mesaje: 62
Membru din: 30 Mar 2004 14:34
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de paul_m » 04 Iul 2005 20:52

Pe Prut ma refeream la Stanca Costesti... Anul trecut am stat acolo aproximativ 6 nopti (7 zile) pe o bucata concesionata de lac, deci cred ca s-ar putea sa am ce face cu betele. Oricum o sa le iau si pe celelalte cu mine, scopul nefiind doar crapul... mai intra si cate un somotel, mai dau si la vobler, deci nu o sa fie pur stationar. Oricum ideea e ca betele si mulinetele si-au meritat din plin banii.

Avatar utilizator
paul_m
junior member
Mesaje: 62
Membru din: 30 Mar 2004 14:34
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de paul_m » 04 Iul 2005 20:56

Si da, chestia cu vremea sunt perfect de acord cu tine, intr-o noapte anul trecut apa pe baraj a crescut cu aproape 70 cm, asta insemnand cam 7 metrii in latime, pe bucata unde eram eu. Sa vezi tu surpriza sa stai la un spritz, sa stii ca betele tale sunt ok pe mal, iar cand mergi sa le cauti le vezi undeva in larg. Am fost chiar in perioada de sfarsit a inundatiilor si din cate am inteles viitura pe care am prins-o eu a fost cam ultima din vara trecuta. Oricum a fost cea mai reusita partida de pescuit la care am fost, desi nu cea mai prinzatoare, daca ma intelegi...

Avatar utilizator
tudorgabriel
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 28 Dec 2004 20:05
Localitate: Galati

Mesaj de tudorgabriel » 05 Iul 2005 21:48

Asta este altceva,ala este un lac mare,poti arunca departe :-) sa vezi ce am patit noi la Branesti anul trecut,a crescut Prutul la fel ,cam 0.5 m intr-o noapte :lol: un prieten de-al meu s-a trezit cu patul in apa si patul era in cort :lol: iar lansetele......erau sub apa,noroc ca stia bine locul si le-a gasit,el are un stil ciudat da cu lansetele pe suporti la rasul apei,cu varfurile aproape de apa :roll:
Anul trecut a fost groaznic Prutul si.......cred ca si anul asta :-(
Dar vedem noi :lol: fir intins :wink:

Scrie răspuns