Echipament pescuit la crap

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde Cretzu » 05 Oct 2012 20:54

As vrea sa stiu si eu de ce echipament sau accesorii am nevoie pentru pescuitul la crap...
Pana acum am asa:
-carlige OWNER nr4
-croseta
-burghiu
-lansete
-mulinete
-varteje
-fir textil
-nailon 0,40
-opritoare
-juvelnic
-minciog
-rucsac
-sapca
-ochelari
Gasesc boilesuri cu aroma de ficat/peste pentru pop-up?
De alceva mai am nevoie inafara de cele mentionate mai sus?
Stiu ca suna cam stupid , dar va rog...am nevoie de ajutor...
Cretzu
new member

Mesajde jonny_23 » 05 Oct 2012 22:08

lansete mulinete senzori swingere picheti trebuia sa incepi mai intai cu astea si apoi cu accesoriile
Mironov Ion Valentin
CS CARP ZONE
***www.barcute-plantat.com***
0726424099
jonny_23
member

Mesajde Cretzu » 06 Oct 2012 08:43

ce sunt swingerele?...
Cretzu
new member

Mesajde max-carpfishing » 06 Oct 2012 18:02

Sunt niste sisteme de semnalizare moderne...niste bambine avansate.Vezi ca sunt sute de discutii pe aria aceasta a forumului despre ele.Tu nu ai un amic,o cunostinta sau un vecin caprar sa il rogi sa-ti arate echipamentul din dotare si sa-ti si explice la ce folosesc chestile aratate?Firul acela de 0,40 in ce conditii de pescuit il folosesti?sau juvelnicul?...Vad ca iti lipseste din "trusa" tubul anti-tangle sau lead core,carlige de alte marimi,agrafe rapide,plumburi sau momitoare,saltea primire,lead clips,anti tangle hooklink sleeves si tub termo...vad ca vrei sa legi carligele cu textil,o rola de fluorocarbon sau mono sunset amnesia,scaun(sau preferi sa stai pe iarba :D ) si multe alte maruntisuri ce nu imi vin in cap acum.
PS:Vezi ca despre tot ce am enumerat eu mai sus si despre tehnica, tactica, abordare exista pe forum o gramada de discutii.Spor la lectura ;-)
Elibereaza-l,s-ar putea sa-ti ofere alte emoti in viitor!!!
max-carpfishing
junior member

Mesajde max-carpfishing » 06 Oct 2012 18:17

Asa arata un swinger:
[img]http://imageshack.us/a/img24/9738/3c6967033d864b9aaec1428.jpg[/img]
Si asa un hanger:
[img]http://imageshack.us/a/img411/9339/ut125.jpg[/img]
Elibereaza-l,s-ar putea sa-ti ofere alte emoti in viitor!!!
max-carpfishing
junior member

Mesajde acidutzu » 06 Oct 2012 21:37

Salut prietene,
Nu cred ca sunt cel mai in masura sa iti dau sfaturi, dar cu ingaduinta celor mai experimentati decat mine ( aici nu intra in calcul cei '' fitzosi '' ), iti propun urmatoarele, fata de cele enumerate de tine si de cei care au postat pe acest forum ( dupa postare cred ca esti foarte tanar sau foarte incepator, sa nu spun necunoscator); scriu la singular, de cate ai nevoie, numai experienta o poate spune:
- agrafa
- anou
- avertizor
- bambina
- baston nadire
- binoclu ( de ce ? - o sa vezi cu timpul - detalii pe mp )
- bormasina cu acumulator
- borseta
- briceag
- burete
- butelie si aragaz portabil
- cizme
- cleste taiat / varf ascutit / varf rotund / varf indoit / etc.
- clips
- clopotel ptr. bambina
- cutie ace / monturi / rig-uri / etc.
- cutit
- degetar
- degorjor
- elastic ptr. rig
- foarfeca
- galeata pregatit nada si nu numai
- geaca / vesta pescar
- geanta
- husa lanseta / accesorii
- inel varf lanseta ( rezerva )
- lada frigorifica
- lanterna
- masa lucru monturi
- momitor
- pelerina
- plumbi ( intre 80 - 140 gr. poate mai mult sau mai putin in functie de lanseta, pretentii, stil aruncare - pescuit sau balta )
- prosop
- racheta ptr. nadit
- rod pod
- sac pastrare sac
- sac solubil PVA / punga solubila, etc
- saltea primire crap
- scaun
- spomb
- spuma flotanta
- stoper cauciuc
- super glue
- suport lanseta / varga
- teu antitangle
- teu strangere monturi
- tub silicon
- tub termocontractabil
- umbrela
- vesela ptr. pregatit mancare sau nada
- si nu in ultimul rand autoturism, o balta buna pentru incepator, cu mult peste, si cel mai important... un partener cu mai multa experienta ( nu am spus prieten, pentru ca nu exista prietenie - exista numai interese, m-am convins de acest lucru atat la serviciu, cat si acasa, si mai ales la pescuit...)
Cu siguranta mai sunt multe care trebuie pentru un echipament complet la pescuit de crap- asta inseamna multi bani, pe care majoritatea dintre noi nu ii avem, dar... pentru cei '' fitzosi'' nu este o problema, mai ales atunci cand sunt '' nevoiti'' sa-si schimbe in fiecare an tot echipamentul...
Nu am enumerat aici: cort, sac dormit, pat, etc., tot ce inseamna sa dormi noaptea pe balta, lucru pe care nu pot sa il inteleg, mai ales pentru cei casatoriti si cu unul sau mai multi copii acasa, nu de alta, dar circula tot felul de povesti printre pescari despre cei care isi petrec mai multe nopti intr-un cort de 2 persoane.
Am citit foarte mult pe aproape toate forumurile de pescuit, dar nu am vazut ( scuze daca ma insel ) nicaieri ca cineva care are sau vrea sa cumpere scule de mii de euro, ca ar fi interesat sa doneze o suma cat de mica la o familie de oameni amarati ( credeti-ma ca sunt multi in situatia asta, poate mai mult de 25% din populatia tarii ).
Deci, gandeste-te bine: esti pregatit sa devii pescar de crap, daca da: fir intins si multa sanatate!
ps - mii de scuze daca am deranjat pe cineva, am cele mai bune intentii!
acidutzu
new member

Mesajde ovideli » 07 Oct 2012 09:12

[quote="acidutzu"]Salut prietene,
Nu cred ca sunt cel mai in masura sa iti dau sfaturi, [/quote]

Asa sfat mai bine nu-l dai, sigur sa lasa de pescuit, mai ales la crap.
Cred ca cel mai bine ar fi sa imparti echipamentul in cateva categorii mari asa cum le gasesti si pe magazinele on line:
1. lansete, mulinete
2. accesorii ( fire, cerlige, plumbi, accesorii monturi, ....... etc)
3. bagajerie ( genti, huse, cutii accesorii monturi, ..... etc)
4. camping (corturi, scaune, paturi .....etc)
5. nade si momeli (boilies, mixuri, aditivi, pelete, ... etc)

Sfatul meu este sa citesti mai intai pe forumuri despre pct. 1) si 2), dupa care ar fi bine (asa cum ti-a recomandat cineva mai sus) daca gesesti un crapar sa-ti si arate echipamentul de la pct 1) si 2) eventual cu ceva explicatii pe malul apei la pescuit. Restul punctelor decurg din cele doua si depind foarte mult de ceeace vrei sa faci in pescuitul crapului, ma refer la pescuit de placere C&R, sau la pescuitul de competitie.

Oricum pt. primul pas spor la lecturat.
ovideli
new member

Mesajde ovideli » 07 Oct 2012 09:17

daca nu te superi, ce lansete si mulinete ai :?:
ovideli
new member

Mesajde octopussy78 » 08 Oct 2012 08:09

Salut Acidutzu.I-mi poti spune si mie la ce se foloseste bormasina cu acumulator?
Si binoclul?
I-mi poti trimite mp.
Multumesc.
octopussy78
member

Mesajde acidutzu » 08 Oct 2012 11:50

[quote="octopussy78"]Salut Acidutzu.I-mi poti spune si mie la ce se foloseste bormasina cu acumulator?
Si binoclul?
I-mi poti trimite mp.
Multumesc.[/quote]

Ai mp!
acidutzu
new member

Următorul

Înapoi la Echipamente si accesorii