Va rog dati-mi un sfat!

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde ady_pescaru1 » 17 Noi 2012 09:38

Buna ziua!
As vrea sa ma consult cu voi la achizitia unor lansete telescopice si mulinete, deoarece sunt un incepator al acestui stil de pescuit si ma confrunt cu o problema.Vreau sa precizez ca voi pescui mai mult pe raul Olt si mai putin pe balti.Vreau sa pescuiesc cu punga PVA si nu sunt hotarat in alegerea echipamentului.Eu m-am gandit la
LANSETA RHINO E-XTRA TELE 3.60 M
Lanseta Baracuda Storm 3605
LANSETA CARBON STORM 4M
LANSETA CARBON STORM 3.9M
MULINETA BARACUDA HD865 PENTRU PESCUITUL LA CRAP
MULINETA REX HUNT SIGNATURE SUPERIOR RUNNER 6000
MULINETA BARACUDA SEA HAWKER J3F60
MULINETA BARACUDA HD865 PENTRU PESCUITUL LA CRAP
MULINETA REX HUNT SIGNATURE SUPERIOR RUNNER 6000
MULINETA BARACUDA HY860
Ce ma sfatuiti sa imi cumpar sau cunoasteti d-voastra alte lanste care sunt bune pentru acest stil de pescuit?
Ce actiune trebuie sa aiba lanseta pentru a nadii cu punga PVA?
ady_pescaru1
new member

Mesajde atb333atb » 17 Noi 2012 12:19

Dece vrei telescopice dece nu iti iei din 2 tronsoane?
Si nu spune ca din cauza transportului pentru ca daca le pui in husa aceaste se poate lega de orice portbagaj de deasupra masinii sau daca se rabateaza scaunul din fata dreapta incap pe diagonala.
Am facut si eu prostia sa cumpar lansete din 3 tronsoane si pana la urma tot am cumparat din 2 si am scos la vanzare pe cele din 3 tronsoane...
Daca te gandesti ca cele telescopice sunt mai ieftine iar este gresit.
Se pot achizitiona doar 2 buc la inceput chiar daca de banii aia iti luai 4 telescopice. Si exista si lansete mai ieftine si relativ bune, poti lua ceva second hand la banii de pe un telescop nou.
Actiune de preferat mai mare chiar daca nu arunci departe 3-4lb.
In ceea ce priveste mulinetele niste okuma LB 65 70 80 sau niste okuma PL pot sa te tina lejer 5 ani avand in vedere ca pescuitul pe rau e mai solicitant pentru ele. Altceva pentru buget mic nu stiu, eventual vezi oferte de banax helicon nf.
atb333atb
new member

Mesajde ady_pescaru1 » 17 Noi 2012 13:30

[quote="atb333atb"]Dece vrei telescopice dece nu iti iei din 2 tronsoane?
Si nu spune ca din cauza transportului pentru ca daca le pui in husa aceaste se poate lega de orice portbagaj de deasupra masinii sau daca se rabateaza scaunul din fata dreapta incap pe diagonala.
Am facut si eu prostia sa cumpar lansete din 3 tronsoane si pana la urma tot am cumparat din 2 si am scos la vanzare pe cele din 3 tronsoane...
Daca te gandesti ca cele telescopice sunt mai ieftine iar este gresit.
Se pot achizitiona doar 2 buc la inceput chiar daca de banii aia iti luai 4 telescopice. Si exista si lansete mai ieftine si relativ bune, poti lua ceva second hand la banii de pe un telescop nou.
Actiune de preferat mai mare chiar daca nu arunci departe 3-4lb.
In ceea ce priveste mulinetele niste okuma LB 65 70 80 sau niste okuma PL pot sa te tina lejer 5 ani avand in vedere ca pescuitul pe rau e mai solicitant pentru ele. Altceva pentru buget mic nu stiu, eventual vezi oferte de banax helicon nf.[/quote]

Nu vreau din 2 tronsoane din cauza transportului cu toate ca eu in primul rand la acestea m-am gandit.Eu nu am masina si ma duc cu un prieten si va dati seama ca este masina plina de bagaje si de scule.Chiar nu stiu ce sa fac sunt complet dezorientat in ceea ce priveste achizitionarea lansetelor.
ady_pescaru1
new member

Mesajde atb333atb » 17 Noi 2012 14:01

Bate-l la cap sa-si puna porbagaj pe masina sau imprumuta o dacia 1310... si leaga-le pe masina in husa profesionista sau improvizata...
Daca nu ar merge si din 3 tronsoane decat cele telescopice...
o lanseta de 360 din 3 tronsoane se transporta in orice porbagaj... eu le duceam cu un ford ka
Oricum nu te grabi... poate o sa ai masina sau daca nu stai in spate in masina prietenului tau, rabateaza scaunul din fata si o sa fie loc suficient ptr lansete din 2 tronsoane...
atb333atb
new member

Mesajde ady_pescaru1 » 17 Noi 2012 14:28

Ms de sfat!
ady_pescaru1
new member

Mesajde rigman » 19 Noi 2012 10:17

Salut ! O varianta de lanseta telescopica puternica , 4 lb ,ar fi asta :
http://www.totalfishing.ro/advanced_sea ... &x=21&y=11

iar ca mulinete iti recomand Okuma :
http://www.totalfishing.ro/mulineta-oku ... -5212.html

Toate bune