bazuka

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 21 Iun 2005 10:51

Mircea, nu am nevoie de pantofar, tatal meu se pricepe la cusut cu masina. A facut rucsaci, genti si chiar husa, unele copiate dupa modele consacrate altele conceptie proprie. Este destul de greu sa lucrezi cu materiale groase, eu prefer sa cumpar si in timpul liber sa merg la pescuit, nu sa cos la masina :lol: . Cred ca multi croitori nu ar accepta o astfel de comanda.

Problema este ca dai bani si nu primesti ceea ce se promite, numele firmei nu mai este o garantie pentru calitate (mai ales in zona noastra- Estul Europei ).
Nu am nimic cu Nash Tackle, de ex. safety clip-urile de la ei sunt preferatele mele.

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 21 Iun 2005 11:52

nu trebuie sa pierzi timpul tau cu asa ceva... chiar daca te pricepi. mergi la cineva care are tot ce trebuie (masini care strapung si materiale gen piele de 3-4 mm) si in plus il ajuti si pe el sa faca un ban. ai fi uimit cati ar accepta sa iti faca o lucrare din asta... e o meserie pe cale de disparitie...

cat despre nash si altii, e uluitor cate chestii de proasta calitate poti gasi pe piata. probabil cererea mare impinge la productie peste capacitate, ceea ce inseamna si rabat de la calitate.
fir intins!!

www.carpfishing.ro

Avatar utilizator
Kulcsar Laszlo
Site editor
Mesaje: 728
Membru din: 03 Mai 2004 17:03
Localitate: Zalau
Contact:

Mesaj de Kulcsar Laszlo » 21 Iun 2005 11:53

Ai drepatate Razvan, provin dintr-o familie de pantofar (tata-n fiu - numa` io trebuia sa ma duc la faculta :D ) - dar nici unul nu era, nu este si sper sa nu fie comunist, (jur pe rosu :!: ) nu se preteaza, nu este rentabil sa-ti faci la comanda o husa. Din cateva motive. Una e, ca le spui ce si cum sa faca, cum vrei tu sa fie, ca ei tot nu se confirma (ei sunt mesterii, nu?). Alta, materialul este scump, nu prea se gaseste, iar in fabricile de pe la noi, materialele sunt sfinte, (patronatul din UE, deh.).

Si ultima, tot nu-i aceasi.
Razvan, husa de la Spro, este pentru 6 bete! 3 echipate cu mulinete 3 fara mulineta

Avatar utilizator
RazvanV
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 07 Iul 2004 09:33
Localitate: Brasov

Mesaj de RazvanV » 21 Iun 2005 12:55

Kulcsar Laszlo scrie: Si ultima, tot nu-i aceasi.
Razvan, husa de la Spro, este pentru 6 bete! 3 echipate cu mulinete 3 fara mulineta
Da, ai dreptate numai ca eu pun varfurile lansetelor echipate in locul destinat lansetelor de rezerva, sa se simta si ele bine :lol: . Cand merg pentru mai multe zile si bagajul este mai mare (doua bete in plus), folosesc husa cum ar trebui.

Avatar utilizator
horiacrap
member
Mesaje: 281
Membru din: 20 Ian 2005 16:41
Localitate: Baia Mare / UK
Contact:

Mesaj de horiacrap » 21 Iun 2005 18:11

Nu cred ca sunt pentru 6 bete, deoarece tronsonul cu mulineta se prinde pe partea cu buzunarele si tronsonul de varf se prinde pe cealalta parte, care sunt despartite de un perete gros matlasat ca sa nu se loveasca la transport. Se pot pune si cum spuneti voi dar la betele astea care le am nu ma incumet sa le pun asa si a-si vrea una pentru patru lansete (1,90 m) daca ma puteti ajuta !
Am vazut ceva la sert dar nu stiu cum sunt, nu-mi par tare solide.
http://www.mimteam.ro/index.php?page=9& ... t=pro_name
WWW.HORCARP.RO | FIR INTINS !!!

Avatar utilizator
Kulcsar Laszlo
Site editor
Mesaje: 728
Membru din: 03 Mai 2004 17:03
Localitate: Zalau
Contact:

Mesaj de Kulcsar Laszlo » 23 Iun 2005 13:56

Horia, eu am vazut pana acum la foarte multi ca tronsonul cu mulineta e prins cu ceva de tronsonul de varf (elastic, sau scai, sau ce vrei), iar in celalt loc se pun lansetele de rezerva (sau spod, marker)

Avatar utilizator
horiacrap
member
Mesaje: 281
Membru din: 20 Ian 2005 16:41
Localitate: Baia Mare / UK
Contact:

Mesaj de horiacrap » 23 Iun 2005 18:30

Atunci lamurestema si pe mine de ce scrie ca sunt pentru 3 sau 4 lansete si nu scrie ca sunt pt 6 sau 8! Si inca ceva, am vazut huse individuale care aveau perete despartitor intre cele doua tronsoane la fel cu cele pt 3 sau 4 lansete. Asta ce inseamna ca sunt huse "individuale" pt 2 lansete?
Mai degraba cred ca facem noi economie de spatiu ca romanul e tare inventiv :lol: :lol: :lol:
WWW.HORCARP.RO | FIR INTINS !!!

Avatar utilizator
Kulcsar Laszlo
Site editor
Mesaje: 728
Membru din: 03 Mai 2004 17:03
Localitate: Zalau
Contact:

Mesaj de Kulcsar Laszlo » 23 Iun 2005 22:21

Uitate la cele facute de Fox, de exemplu.

Fox International - Stalker Holdall 12ft 4 Rod
Constructed from a hardwearing and extremely durable material the 12ft holdalls have been designed to hold four assembled rods and store four unmade rods.

Avatar utilizator
florin plesu
member
Mesaje: 203
Membru din: 14 Mar 2005 23:07
Localitate: londra
Contact:

Mesaj de florin plesu » 23 Iun 2005 22:57

fratilor! ma uit la voi shi ma crucesc! vorbiti de huse bune , scumpe , shi tot mai vreti sa tineti segmentele separat? din cunoshtintele mele ( nu foarte vaste dar atat cat este... :lol: ) de aia i-ti cumperi rod carrier! daca vrei sa le tii separat pe segmente solutia lui iliuta e cea mai buna! nu sunt pantofar shi nici croitor dar pot discerne ce e bun shi ce nu ....din ce vad , citesc sau chiar folose3sc!

cristiss
junior member
Mesaje: 67
Membru din: 25 Mar 2005 15:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cristiss » 24 Iun 2005 06:31

iliuta are dreptate cu tubul. am vazut si intr-un filmulet tras la noi in delta de niste francezi: tot niste tuburi aveau. bine presupun ca nu erau din alea de canalizare, insa par cea mai buna solutie pentru a fi protejate. echipele erau sponsorizate la echipamente de sert. deci poate exista pe la ei ceva de genul asta.

Scrie răspuns