bazuka

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: mihai florescu, ticu, danr, PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 24 Iun 2005 07:04

florine, nu poti sa ceri oamenilor sa nu aibe "state of the art equipment". :lol: :lol: unii se rusineaza sa mearga cu teava de canalizare pe balta...

cristiss, sert chiar are astfel de huse rigide si chiar mai ieftine decat cele din material si de mare capacitate. numai ca daca vrei sa cumperi, te duci la distribuitorul care ii face reclama si o sa te lamureasca omu': "stiti, nu avem asa ceva dar poate reusim sa facem comanda...". te intorci peste doua saptamani, mai incerci peste o luna, doua... dupa care te intoci la ce ai avut, cumperi altceva sau ramai cu solutia pvc-ului.
fir intins!!

www.carpfishing.ro

Avatar utilizator
florin plesu
member
Mesaje: 203
Membru din: 14 Mar 2005 23:07
Localitate: londra
Contact:

Mesaj de florin plesu » 25 Iun 2005 08:58

@mirceas
am sarit pt vad confuzie....numarul de lansete propus pt incarcarea unui carrier este cel de lansete echipate cu mulineta, linie shi rig! probabil! in cazul lui horia! la altele capacitatea totala echipate sau doar de rezerva......! cand ajungi pe balta doar atasezi plumbul shi esti gata! de asta vrei un carrier!

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 25 Iun 2005 09:19

florine, cred ca se exagereaza cu comoditatea... chiar asa de mult timp ii ia omului sa isi ansamblezi toate sculele la fata locului? eu imi transport totul separat, betele ori in husele lor originale ori toate intr-un tub, mulinetele separat etc. nu imi ia operatiunea de montare mai mult de 20 de min. inclusiv cu suportii/rodpod. mai ales ca la crap nu prea schimbi locul asa de des, asa ca de regula operatiunea de montare o faci o data si cea de demontare cand pleci si basta...

hai, la pescuitul match/sheffield, mai inteleg, trebuie sa ai undita echipata astfel incat sa te poti plimba, sa cauti locuri bune pentru aceasta tehnica... dar aici vorbim de regula de un singur bat, max. doua, nu de 3-4.

anyway... let the people talk...
fir intins!!

www.carpfishing.ro

Avatar utilizator
Dan Cotelici
veteran
Mesaje: 704
Membru din: 14 Ian 2003 09:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dan Cotelici » 25 Iun 2005 13:14

cristiss scrie:iliuta are dreptate cu tubul. am vazut si intr-un filmulet tras la noi in delta de niste francezi: tot niste tuburi aveau. bine presupun ca nu erau din alea de canalizare, insa par cea mai buna solutie pentru a fi protejate. echipele erau sponsorizate la echipamente de sert. deci poate exista pe la ei ceva de genul asta.
Francezii pe care i-ai vazut (presupun ca e vorba de Lagabbe) venisera in Romania cu avionul.In acest caz e normal sa foloseasca tuburi!
Presupunand ca spatiul care-l ocupa lansetele este important pentru orice pescar eu cred ca rod carrierul este cea mai buna solutie.Eu folosesc unul in care-mi intra 8 lansete de 3.90, din care 4 cu mulinetele montate, minciogul, lingura de nadire si cobrele.
Second BEST is FIRST loser

Vizitator

Mesaj de Vizitator » 25 Iun 2005 13:56

Fratilor , folosirea bazoocilor sau a huselor din canvas este direct proportionala cu pretul lansetelor ! Daca ai lansete de 300 EUR bucata va sigur ca le bagi in bazooka , sa nu le sara vreun inel , sa nu le dea de toti peretii pe timpul transportului , etc . Daca nu te-au costat foarte mult si e mai scumpa bazooka decit 2 lansete , le pui si in prosoape si le duci undeva ! Cam asa vad eu diferenta . Iar asta cu timpul necesar montarii - e un moft ! Intrebati-l pe Vlad Pavlovici cum mangaie si sterge fiecare lanseta si mulineta inainte si dupa fiecare partida de pescuit ca sa vedeti ca nici o prudenta suplimentara nu este nejustificata ! In fond sunt sculele tale si trebuie sa le protejezi ca atare !!

Avatar utilizator
horiacrap
member
Mesaje: 281
Membru din: 20 Ian 2005 16:41
Localitate: Baia Mare / UK
Contact:

Mesaj de horiacrap » 25 Iun 2005 19:58

Vad ca inafara de Razvan, Florin si Val nu prea a-ti inteles de ce am nevoie. Nu m-ati lamurit cu nimica, deoarece v-am cerut sa-mi spuneti unde pot gasi la noi in tara o husa de calitate matlasata in care sa incapa 4 lansete de 3,66 GATA ECHIPATE!
WWW.HORCARP.RO | FIR INTINS !!!

Avatar utilizator
carp brigade
junior member
Mesaje: 71
Membru din: 09 Mai 2005 17:21
Localitate: Mannheim/Sighisoara
Contact:

Mesaj de carp brigade » 26 Iun 2005 08:12

Aici puteti vedea cum se face un tub de transport cu minimale costuri.Aceleasi materiale se gasesc in Romania la magazinele specializate pe materiale de constructii.Daca sint traduceri necesare stau la dispozitie.Spor la treaba! http://www.cipro.de/fullbuttons/trohr/trohr.htm
Vrei sa fi o zi fericit, atunci imbatate!
Vrei sa fi un an fericit,atunci casatorestete!!
Vrei sa fi toata viata fericit,dute la pescuit!!!

Avatar utilizator
carp brigade
junior member
Mesaje: 71
Membru din: 09 Mai 2005 17:21
Localitate: Mannheim/Sighisoara
Contact:

Mesaj de carp brigade » 26 Iun 2005 08:12

Aici puteti vedea cum se face un tub de transport cu minimale costuri.Aceleasi materiale se gasesc in Romania la magazinele specializate pe materiale de constructii.Daca sint traduceri necesare stau la dispozitie.Spor la treaba! http://www.cipro.de/fullbuttons/trohr/trohr.htm
Vrei sa fi o zi fericit, atunci imbatate!
Vrei sa fi un an fericit,atunci casatorestete!!
Vrei sa fi toata viata fericit,dute la pescuit!!!

Avatar utilizator
mirceas
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 29 Feb 2004 11:11
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de mirceas » 26 Iun 2005 10:34

@carp brigade: vad ca nu ai inteles de ce are nevoie. nu l-ai lamurit cu nimica deoarece ti-a cerut sa-i spui unde poate gasi la noi in tara o husa de calitate matlasata in care sa incapa 4 lansete de 3,66 GATA ECHIPATE. :lol: :lol:
fir intins!!

www.carpfishing.ro

Avatar utilizator
carp brigade
junior member
Mesaje: 71
Membru din: 09 Mai 2005 17:21
Localitate: Mannheim/Sighisoara
Contact:

Mesaj de carp brigade » 26 Iun 2005 17:52

mirceas
asta am priceput, dar am vrut sa fiu de ajutor celor care sint interesati de asa ceva.Daca esti atent pe prima pagina se posteaza despre dispozitivele rigide :shock:
Vrei sa fi o zi fericit, atunci imbatate!
Vrei sa fi un an fericit,atunci casatorestete!!
Vrei sa fi toata viata fericit,dute la pescuit!!!

Scrie răspuns