INAINTAS TEXTIL , INAINTAS MONO SAU LINIE TEXTIL?

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul la crap. Tot aici puteti deschide discutii despre produsele aflate in magazinul online.

Moderatori: PIRVU RICHARD, maiden, tudor oprescu, Tilea Gabriel, mihai florescu, ticu, danr

Autor Mesaj

Mesajde papadia777 » 05 Ian 2013 16:26

Pescuiesc la Dunare si incerc sa reduc ( daca nu sa elimin) rupturile pe monofilament. In fiecare an am cel putin 3-4 rupturi pe monofilament de 0.43-0.50 recomandat pt mediu abraziv( bullet xt, t-force).O scoica, un prag, o buturuga...Nu zic ca aceste fire nu sunt bune, pt ca m-au ajutat in f. multe situatii( cu conuri si clipsuri plumb pierdut am scos multi crapi din agatatori cu aceste fire) ,DAR, au limite tocmai cu pestii capitali.
Asa ca daca tot hibernez incerc sa gasesc o solutie pt reducerea nr. de driluri cu final trist.
O varianta la care m-am oprit ar fi inaintasul textil de la kryston quicksilver gold sau korda arma-kord, dar pt asta trebuie o linie solida, in situatia in care agata sa cedeze plumbul sau carligul si sa nu fiu nevoit sa pierd inaintasul care costa destul d mult. quicksilver il folosesc de ceva vreme pt legat carlige si sunt f multumit de el.
O alta varianta ar fi inainasul mono, dar mi-e teama ca datorita diametrului f. mare se reduce nr. de trasaturi considerabil.
O ultima varianta la care m-am gandit ar fi toata linia fir textil, fara inaintas, dar aici nu stiu ce sa aleg pt. ca nu prea am folosit textil decat pt legat carlige.

Astept sfaturi, pareri, chiar si critici daca ele se dovedesc constructive.
VA MULTUMESC!
papadia777
junior member

Mesajde andrei0001 » 05 Ian 2013 16:37

Pe contul de facebook al lacului rainbow lake un pescar a pus aceasta intrebare ...

" What is your braided mainline of choice for Rainbow fishing "
si uite ce a primit ...

Whiplash of course.;Whiplash; another vote for Whiplash;Whiplash 28/00 100lb breaking strain, colour green, but there is also camou or clear; 28/00 mm whiplash for me too, using it for four years now'; 28/00mm whiplash for years already, (snaggy fishing waters).

Si mai erau cateva firme...acum ce sa iti spun nu sunt mare pescar sau cunoscator de echipamente, dar daca oamenii aia care pescuiesc intr-unul din cele mai dificile lacuri din lume folosesc acest fir ma indoiesc ca la noi pe dunare nu ar da rezultate !
andrei0001
junior member

Mesajde papadia777 » 05 Ian 2013 17:12

La asa ceva ma gandeam si eu, DAR, m-am consultat cu un prieten care are 2 linii cu textil-tuff line si acest whiplash, pescuieste tot la DUNARE, in unul din ele are frecvent prezentari si de crap si de cteno , iar in celalalt nu a avut nici o prezentare, s-a aplatizat si il duce f. repede curentul. Problema este ca nu mai stie exact care ce marca este si pt asta l-am pus sa-mi aduca 2 mostre de fir din fiecare pt. a vedea concret cum se numeste cel bun (niciunul dintre noi nu prea se pricepe la fire textile asa ca o sa mergem pe la magazine ca sa vedem cum se numeste cel bun).
Multumesc pt raspuns!
papadia777
junior member

Mesajde danr » 05 Ian 2013 19:40

salut ,
raspunsul meu ar fi : linie mono
pescuiesc pe dunare, din barca la butuci si parerea mea este ca cea mai buna solutie este monofilamentul gros
pescuiesc cu un stren de approx 0,60, si de cand il folosesc rupturile au scazut dramatic
monofilamentul gros rezista cel mai bine la frecare, mult mai bine decat orice textil
am incercat multe, si strenul asta m-a scos din probleme
si nu cred ca exista lupta mai violenta decat cu un crapalau care iti da direct sub barca, intre pomi
parerea mea este sa nu-ti faci griji referitor la "finete", eu folosesc chiar carlig 2/0 legat diret cu acest mono si nu am avut mai putine trasaturi decat pe rig, mai exact carlig nr 4 legat cu textil de 15 lb sau 25 lb de exemplu
referitor la textil, daca vrei sa incerci iti recomand power pro 50 lb test, este unul din cele mai bune textile, il gasesti la noi la magazin
avem si whiplash si o gramada de alte textile. daca vii mai si povestim de pescuit la crap pe dunare, eu numai pe dunare dau
dar nici un textil nu va rezista in agatatura ca un mono bun, gros, iar stren-ul asta a fost extraordinar pentru mine, a schimbat complet modul in care s-au intamplat drill-urile prin craci

uite mai jos pesti pe dunare prinsi toamna aceasta asa cum ti-am povestit, si toti scosi taras printre craci

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
danr
Site Admin

Mesajde Radu Costi » 06 Ian 2013 13:59

Eu prefer mono de 0.45 mm, enduro cast by trabucco (ala albastru) beton fir, nu cred ca este peste sau structura pt el!
Mie nu mi sa intamplat sa am ruptura , mai ales ca am dat in agatatura si in praguri cu tot tacamul!
Radu Costi
new member

Mesajde papadia777 » 06 Ian 2013 17:11

am mai auzit pareri de bine despre acest STREN, problema este ca nu se mai gaseste pe piata(din ce stiu eu)
referitor la trabuco albastru, l-am folosit in trecut, e extraordinar de rezistent( cand agatam 0.50 trageam de el.... parca e cablu) dar cedeaza usor la frecare.
papadia777
junior member

Mesajde danr » 06 Ian 2013 17:31

http://www.totalfishing.ro/advanced_sea ... ue&x=0&y=0

o sa incerc sa aduc si mai gros
mie imi trebuie sigur :)
danr
Site Admin

Mesajde papadia777 » 06 Ian 2013 18:45

multumesc pt. raspuns!
as vrea si eu in jur de 1200 m de 0.60mm
.... frumoase capturi! felicitari!
eu toamna trecuta am avut rezultate mediocre(iarba multa, apa scazuta)
mai bine a mers in iulie si august
papadia777
junior member

Înapoi la Echipamente si accesorii